Наша пані темряви

«Наша пані темряви» (англ. Our Lady of Darkness) — роман у жанрі міське фентезі американського письменника Фріца Лайбера, виданий 1977 року. У романі виділяється три елементи: потужні автобіографічні елементами в розповіді, використанням юнгівської психології, про яку йде розповідь та детальний опис «Мегаполісоманії», вигаданої окультної науки. Спочатку був виданий у короткій формі під назвою «Проблема блідо-коричневого кольору» (журнал «Фентезі & Сайнс фікшн», лютий 1971 року).

Наша пані темряви
Our Lady of Darkness
Жанр міське фентезі
Автор Фріц Лайбер
Мова англійська мова
Опубліковано 1977
Видавництво Berkley Books
Видання 1977

Сюжет

Франц Вестен пише жахливі розповіді для телесеріалу. Ще зовсім оговтавшись від глибокої кризи через смерть своєї молодої дружини, одного вечора, дивлячись у вікно своєї квартири в Сан-Франциско, він бачить на пагорбі перед чвоїм лицем зловісну фігуру. З цього момента у головного героя розпочинається справжній мегаполісоманський кошмар, пов'язаний зі старою книгою, яка відкриває таємницю існування «основних», жахливих і зрадницьких істот, для яких природним середовищем існування є сучасний мегаполіс.

Автобіографічний елемент

Як і головний герой Франц Вестен, Лайбер оговтується після смерті своєї дружини, яка сталася декількама роками раніше, й поринає в алкоголізм. Як і автор, Вестен є астроном-аматором, який шукає способів знову стати частиною з оточуючим його життям й проживає за адресою (вул. Гірі, 811 ), де проживав Лайбер. Події роману розгортаються в реальних місцях у Сан-Франциско, включаючи Корона Гейтс та телевізійну вежу Сутро за нею. Наприкінці 2012 року шанувальники фентезі могли здійснити пішохідну екскурсію по місту, в якій включені всі основні місця роману. Деякі інші персонажі — це трішки змінені версії людей, які проживали в прибрежній смузі затоки в середині 1970-х років.

У романі згадуються такі автори, як Джек Лондон, Емброуз Бірс та поет епохи бароко Кларк Ештон Сміт, який прожив частину свого життя в Сан-Франциско. Назва роману запозичена з «Suspiria de Profundis» Томаса де Квінсі, має посилання і історії з привидами Джеймса Монтегю Родса, а також на авторів фентезі / фантастики жахів, таких як Говард Лавкрафт. Ці натяки додають елемент метапрози до роману, що робить його майже таким же екзаменом та описом жаху й уяви.

Юнгіанські елементи

До елементів метафізики, про які розповідається в романі, відносяться часті посилання Лайбера на описані Юнгом Аніми (відкритого себе) та Тіні (прихового себе). За словами Брюса Біфілда, автора праці «Відьми розуму: критичне вивчення Фріца Лайбера» це елементи, які існували у творчості Лайбера майже з початку його кар'єри наприкінці 1930-х років. Головна відмінність «Нашої пані темряви» полягає в тому, що, на відміну від більшості своїх попередніх робіт, посилання на ці фігури є явними, а не передбаченими, а часом підтримуються прямими цитатами.

Відгуки

Річард А. Лупофф відзначив «Нашу пані темряву» як «одну з найстрашніших, найоригінальніших і найнебезпечніших уявлень про фантастику, які я коли-небудь зустрічав[1]».

Див. також

Примітки

  1. "Lupoff's Book Week", Algol 28, 1977, p.53.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.