Невшатель (кантон)

Республіка і кантон Невшатель, або Невшатель (фр. Neuchâtel, нім. Neuenburg) франкомовний кантон на заході Швейцарії. Адміністративний центр — місто Невшатель.

Місто Невшатель та однойменне озеро
Райони кантону Невшатель
Невшатель

фр. Neuchâtel, нім. Neuenburg

Герб Прапор
Адм. центр Невшатель
Країна  Швейцарія
Межує з: сусідні адмінодиниці
кантон Берн, Во, Фрібур, Кантон Юра, Ду, Франш-Конте ?
Номерний знак NE
Офіційна мова французька
Населення
 - повне 176 402 чол. (2013)[1]
 - густота 246,1
Площа
 - повна 803 км²
Висота
 - максимальна 1 552 м
 - мінімальна 429 м
Часовий пояс UTC+1 і UTC+2
Дата заснування 1815
Вебсайт ne.ch
Код ISO 3166-2 CH-NE
Абревіатура NE
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Невшатель

Географія

Площа 803 км² (15-е місце серед кантонів). Регіон розташований на заході Швейцарії на західному березі озера Невшатель. Кантон межує на заході з Францією, на півночі – з кантонами Юра (Jura) і Берн (Bern), на сході – з кантонами Фрібург (Fribourg) і Во (Vaud), кордон на сході проходить по Невшательському озері, а на півдні – з кантоном Во (Vaud). З південного заходу на північний схід простягається гірський ланцюг Юра.

Кантон зазвичай поділяють на три регіони. Виноробний регіон розташований вздовж озера. На цій території містяться численні виноградники. Північніше простягається регіон Les Vallées, у ньому розташовані дві найбільші долини кантону – Ruz Valley та Val de Travers. Обидві долини розташовані на висотах понад 700 м (2297 футів) над рівнем моря. Найвищим регіоном кантону є Невшательські гори з вершинами від 900 м (2953 футів) до 1065 м (3494 футів).

Населення

Більшість населення – франкомовні швейцарці. Щодо релігійної приналежності, то у кантоні історично переважали протестанти. Однак, впродовж останніх десятиліть суттєво збільшилась кількість католиків. У 2000 році 38% населення кантону визнавали себе протестантами, 31% – католиками.

Загальна чисельність населення кантону Невшатель станом на 2011 рік становила 173 183 осіб. Більшість жителів проживає у населених пунктах, розташованих вздовж берега озера Невшатель. Середня щільність населення становить 209 осіб на км² (542 осіб на квадратну милю). У столиці кантону, місті Невшатель, проживає 33 412 осіб, найбільшим за чисельністю населення містом кантоту є Ла Шо-де-Фон (37 843 мешканців). Трохи менше чверті населення кантону складають іноземні громадяни.

Замок Шато Невшатель, у якому розташований уряд кантону
Ла-Шо-де-Фон, найбільше місто кантону Невшатель

Історія

Кантон Невшатель утворений з однойменного князівства, яке виникло в Середньовіччі як володіння молодших Церінгенів, яке перейшло на початку XVI століття до Лонгвіля, а після смерті Марії Немурської – до Гогенцоллернів. За Шенбруннським миром 1805 року [2] перейшло під владу Французької імперії. Імператор Наполеон призначив свого начальника штабу Бертьє, принцом Невшателю.[3] Після короткого маршалівського правління, князівство стало частиною Швейцарської конфедерації у 1815 році, але на повноцінний кантон з республіканською формою правління було перетворене тільки сорок років по тому.

Економіка

Кантон добре відомий своїми винами з виноградників, розташованих уздовж берега озера Невшатель, а також своїм абсентом. Val-de-Travers славиться як батьківщина абсенту, який тепер знову легалізований в Швейцарії та в усьому світі. У гірських долинах розвивається молочне тваринництво і скотарство, а також розведення коней. Годинникова промисловість розвивається у так званій «Долині годинників» (Watch Valley). У кантоні функціонують такі вищі навчальні заклади як Haute école de gestion de Neuchâtel та Університет Невшателя.

Управління

Законодавча влада в кантоні належить Великій раді, виконавчу владу представляє Державна рада (Staatsrat), яка складається з п'яти членів. На виборах до Державної ради, які відбулись 26 квітня 2009 року перемогу здобула FDP, яка зуміла зайняти три місця. Два місця — у SP.

Особистості

  • Едуард Бове (1797–1849) — засновник годинникарної фірми Бове.
  • Едуард Жюве (1820–1886) — засновник годинникарної фірми Жюве.

Примітки

  1. http://www.bfs.admin.ch/bfs/portal/de/index/regionen/kantone/ne/key.html
  2. Не плутати з Шенбруннським миром 1809 року
  3. de Clercq (1880). Recueil des traités de la France, том 2 (фр). Paris. с. 143–44, 154–56.

Посилання

 Франція Юра Берн
 Франція Берн
Во озеро Невшатель
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.