Новоолександрівський курган

Новолекса́ндрівський курга́н, або курга́н № 6048/01 курган епохи енеоліту із пізнішими похованнями бронзової доби (попередньо 3 500 -2 500 рр. до н. е.), розташований на східній околиці села Новоолександрівка Дніпровського району Дніпропетровської області, близько 5 км від південної межі м. Дніпра по трасі Дніпро — Запоріжжя.

Новоолександрівський курган (№6048/1)
Новоолександрівський курган під час розкопок. Загальний вигляд
Новоолександрівський курган (№6048/1)
Розташування
Координати 48.346466° пн. ш. 35.019195° сх. д. / 48.346466; 35.019195
Країна  Україна
Регіон Дніпропетровська область
Найближче місто Дніпро
Історія
Культура Енеоліт, Бронза
Період IV . ІІІ тис. до н. е.

Історія дослідження

Масштабне дослідження кургану розпочалося у березні 2021 р. силами Дніпровської археологічної експедиції Охоронної археологічної служби України НАН України під керівництвом доцента Дмитра Тесленка у зв'язку з перспективою знищення кургану під час можливої забудови ділянки [1]. До 2006 р. поряд знаходився ще один курган, який за день було знищено будівельною технікою разом з археологічними знахідками.

Під шаром ґрунту виявилася огорожа з кам'яних брил (кромлех), що нетипово для даної місцевості.

Опис

Зовнішні відеофайли
1. Курган біля Дніпра і таємниці, що він ховає // Канал «BBC News Україна» на YouTube, 2 червня 2021.
2. Курган наприкінці розкопок / YouTube, 26 червня 2021

Курган до розкопок мав діаметр близько 50 м і висоту до 8 м. Загальна вага використаного для насипу грунту складає близько 400 т. Кам'яний кромлех (коло) діаметром 18 м складається з підігнаних 64-х гранітних брил близько 2 м заввишки і вагою від 0,5 до 1,5 т (загальною вагою близько 70 т), які добувались в районі розташованих поруч Дніпрових порогів [2]. Брили були вкопані на глибину від 0,5 м і менше, а частково — просто поставлені на грунт. Первісний курган, створений біля 3 500 р. до н. е., мав близько 30 м у діаметрі і 4 м заввишки і в подальшому протягом століть збільшувався (підсипався). Декілька брил в подальшому були виламані з огорожі і частково використовувались у якості могильних плит на тому ж кургані.

Передбачається, що кромлех виконував роль укріплення курганного насипу, а також сакральну роль, відгороджуючи світ мертвих.

Станом на кінець травня 2021 р. в кургані виявлено більше 20 поховань бронзової доби представників кочовиків-скотарів ямної та катакомбної культур [3]. Незважаючи на приналежність до племінної верхівки, захоронення — майже безінвентарні. В деяких могилах знайдено лише залишки кераміки з підвищеним вмістом черепашок, прикрас з зубів тварин, керамічні обрядові горщики. Є могили зі створеними штучно з червоної вохри імітаціями слідів арійського бога Пуруші. Також є поховання з черепами, пофарбованими охрою.

У 25-му відкритому похованні в верхній частині кургану наприкінці травня 2021 р. було виявлено залишки сарматського воїна зі списом.[4]

Матеріал із поховань планується надіслати до лабораторій Німеччини і Києва для проведення генетичних і радіовуглецевих аналізів.

Наприкінці червня 2021 археологи відкрили первинне поховання (№27) у центрі кургану, яке вони попередньо віднесли до квітянської/постмаріупольської культури скотарів мідного віку. Поховання містило кістяк відносно молодого чоловіка без поховального інвентаря, за винятком глиняного "хлібця" з домішкою червоної вохри. [1]

Існує версія про астрономічну функцію закладену будівельниками кромлеха. Близько 60 каменів кромлеха Сурського кургану в Новоолександрівці вишикувані в коло діаметром 18,5 м по зовнішньому радіусу. В кількох місцях кромлеха камені відсутні, що утворює проходи та ділить коло на чотири сектори. Північний сектор складється з 33 каменів, три інші сектори: південно-західний, південний та південно-східний складаються з 9 каменів кожен. Дослідники стверджують, що відсутні камені були вилучені з кола після його будівництва. Проте, вилучені вони лише в тих місцях, де азимути збігаються з азимутами курганів в околиці. Якщо стати в центрі кола, то через проходи в ньому можна бачити інші кургани. Дуже важливою ділянкою кромлеху є прохід скерований на південний захід. Прохід є найбільшим з поміж інших і виділений найвищими брилами. Через розрив у кам'яному колі на відстані двох з половиною кілометрів від нього можна побачити курган, який ще зберігся на околиці села Новоолександрівка [5]..

Зважаючи на унікальність знахідки, на її місці можливо створення музею під відкритим небом.

Світлини

Примітки

  1. Жахалов Я. «Днепровский Стоунхендж», пальцы собаки и десятки захоронений: как продвигаются раскопки кургана в Новоалександровке // «Информатор», 19 травня 2021 (рос.)
  2. Ольга Волинська Кам'яне диво, якого не бачила Україна. Чому сваряться за древній курган біля Дніпра // «BBC News Україна», 30 травня 2021
  3. Юлія Рацибарська Український Стоунхендж. На Дніпропетровщині знайшли стародавній кромлех: що з ним буде?  // «Радіо Свобода», 29 травня 2021
  4. У кургані над “українським Стоунхенджем” знайшли поховання сарматського воїна і залишки тризни  // «Локальна історія», 31 травня 2021/
  5. Griandr Tarnovski Сурський кромлех - обсерваторія аріїв. // «БЕЗВОДІВКА»
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.