Нові Будинки (Харків)

Нові́ Буди́нки[1], або Нові́ Доми́[2][3] — історичний район і великий житловий масив у Харкові. Обмежений Московським проспектом з півночі, вулицею Ньютона з півдня, проспектом Льва Ландау із заходу і бульваром Богдана Хмельницького зі сходу. Нові Доми займають деяку територію Немишлянського (переважно) та Слобідського адміністративних районів міста Харкова.

Приблизні межі Нових Будинків (можуть дещо варіюватися).
Нові Доми на загальній мапі міста.
Шістнадцятиповерхівка на Жасминовому бульвару.
Тролейбус ЛАЗ-E301D1 на пр. Григоренка.
Палац Спорту на проспекті Григоренка.

Історія району

Житловий масив Селекційної станції почав забудовуватися приблизно в один час з Павловим Полем, в 1957 р. Він розташований в східній частині міста на сільськогосподарських землях площею близько 700 гектарів, які свого часу вважалися далекою околицею міста й використовувалися Харківською селекційною станцією для наукової роботи, якою керував український селекціонер академік В. Я. Юр'єв. Забудова проєктувалася інститутом «Харківпроект» і склалася в двох зонах: першочергова зона «А» і, освоєна пізніше, зона «Б», на південь від вулиці Танкопія[4].

Проєкт детальної забудови зони «А» (автори — архітектори А. Д. Маторін, Н. А. Кірєєва і А. Н. Нестеренко) являє собою дві смуги регулярних великих мікрорайонів, розділених бульваром Юр'єва, який починається від Палацу спорту[4].

Проєкт забудови зони «Б», що складався з 6 мікрорайонів, розроблявся у вільному плануванні: на вулиці виходили не суцільні лінії будинків, а складного обрису зелені масиви (автори — архітектори Г. Б. Кесслер, Ю. О. Плаксієв, П. І. Арєшкін). Своїм південним фасадом зона «Б» виходить на проспект Героїв Сталінграду[4].

Житловий масив Нові Доми, як його тепер називають, обжитий, зручний та має дві станції метрополітену «Палац Спорту» та «Армійська».

Архітектура

Житлова забудова Нових будинків являє собою переважно такі типи будинків:

  • П'ятиповерхові будинки («хрущовки»). Споруджені протягом 60-70-х років XX століття. Більшість з таких будинків знаходяться на проспекті Григоренка, вулиці Танкопія, Жасминовому бульвару та інших вулицях.
  • Дев'ятиповерхові великопанельні будинки. Побудовано переважно протягом 80-х років XX століття. Будинки такого типу є на вул. Олімпійській, бул. Жасминовому, вул. Танкопія та інших.
  • Шістнадцятиповерхові великопанельні будинки. Будувалися в один час з дев'ятиповерхівками. Більшість розташовані на Садовому проїзді, бул. Жасминовому, вул. Олімпійській.

Транспорт

Нові Доми мають гарне транспортне сполучення з іншими частинами міста. У районі курсують тролейбуси та маршрутні таксі, також важливими вузлами пасажирообігу є станції Харківського метрополітену.

Дуже жвавими транспортними магістралями є Московський проспект, Проспект Льва Ландау та Проспект Героїв Сталінграда.

Метрополітен

На Московському проспекті розташовані дві станції Холодногірсько-Заводської лінії метрополітену.

Світлини

Вечірня панорама

Примітки

  1. «Прапор», 1983 р.
  2. Голосування з підморгуванням оком — Українська правда
  3. «Критика», Випуски 63 - 86
  4. Харків вчора, сьогодні, завтра./Ю. М. Шкодовський, І. Н. Лаврентьєв, А. Ю. Лейбфрейд, Ю. О. Полякова; худож.-оформлювач А. С. Юхтман. — Х.: Фоліо, 2002. — 206 с.

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.