Проспект Героїв Сталінграда (Харків)

Проспект Героїв Сталінграда проспект в Харкові в адміністративному Слобідському районі в районах Селище Герцена, Нові Будинки і Селекційна [станція]. Одна з основних транспортних магістралей міста.

Проспект Героїв Сталінграда
Харків
Колишні назви
вулиця Байрона
Транспорт
Рух двосторонній
Покриття асфальт
Зовнішні посилання
У проєкті OpenStreetMap пошук у Nominatim
Мапа

Загальні відомості

Проспект було закладено у другій половині 50-х років XX століття (орієнтовно 1957[1]) на місці полів Селекційної станції імені Юр'єва[2], однак спочатку називався вулиця Байрона, на честь знаменитого англійського поета (Джордж Гордон Байрон). Вулиця стала однією з головних автотранспортних магістралей південній частині міста, зв'язує такі райони як Одеська[3] (з виходом на Основу), Селище Герцена, Нові Будинки, Горбані (з виходом на Селище ХТЗ до проспекту Косіора).

19 листопада 1982[4] до 40-й річниці Сталінградської битви вулиця Байрона була перейменована та отримала свою сучасну назву Проспект Героїв Сталінграда.

Протяжність вулиці становить понад 4 км. Початок[5] — від проспекту Гагаріна в районі його перетину з Одеською вулицею. Спочатку вулиця йде на південний схід, але вже через 200 м починає рухатися строго в східному напрямку до самого кінця[6] в районі Парку Зустріч (бкол.Парк 50-річчя СРСР), де переходить у проспект Косіора за перетином з Красноуральською вулицею[7].

Варто зауважити, що паралельно проспекту, по всій його довжині, проходить вулиця Ньютона[8], що розташована приблизно в кілометрі на південь, від проспекту Гагаріна до вулиці Садовопаркова, яка також виходить до Парку Зустріч, огинаючи околиці Горбанів[9].

На ділянці між Садовопарковою та Красноуральською (останні кілька сотень метрів) проспект Героїв Сталінграда проходить територією Немишлянського району міста. У цьому місці дорога перетинає дно яру, відокремлює Горбані і Парк Зустріч від приватного сектора Ново-Західний[10]. Що цікаво, з цього боку, з півночі підступають провулок Байрона[11] і 2-й в'їзд Байрона[12], які також підходять до балки, з'єднує їх з колишньою вулицею Байрона. Зараз у цій балці розташовується гаражний комплекс, а з південного боку проспекту Героїв Сталінграда яр триває до самої долини річки Жихорець в околицях Горбанів, де навколишні води підживлюють струмок[13].

Архітектура

Проспект є однією з головних вулиць Нових Будинків, тому забудований, переважно, багатоквартирними житловими будинками, включаючи як п'ятиповерхові житлові будинки (див. Хрущовка), так і дев'ятиповерхову житлову забудову[14]. На ділянці від проспекту Гагаріна до вулиці Морозова, уздовж селища Герцена, присутні вкраплення старих цегельних трьох-і чотириповерхових житлових будинків.

Інфраструктура

Територія, прилегла до проспекту, має достатньо розвинену мережу інфраструктури. На вулиці знаходяться кінотеатр «Салют» (пр. Героїв Сталінграда, 10, закритий[15] у 2004 році)

Об'єкти торгівлі :

  • Ринок на Одеській (станом на кінець 2013 року фактично ліквідований — см. Харківські ринки)
  • Комунальний ринок
  • Торговий центр «Сан Молл»
  • Супермаркети та магазини торговельних мереж «Клас», «Сільпо», «АТБ» і ін
  • Торговий комплекс, на території якого останнім часом знаходяться різні магазини роздрібної торгівлі.

Освіта:

  • Заочне відділення факультету права та підприємництва Харківського національного університету внутрішніх справ (пр. Героїв Сталінграда, 185а)
  • Харківська гімназія № 82 (пр. Героїв Сталінграда, 171б)
  • Бібліотека-філія Централізованої Бібліотечної Системи Комінтернівського району  39 для дорослих (пр. Героїв Сталінграда, 177).

Медицина:

  • Міська дитяча поліклініка № 1 (пр. Героїв Сталінграда, 12)
  • Харківська обласна клінічна інфекційна лікарня № 22 (пр. Героїв Сталінграда, 160).

Парки та сквери:

  • Парк Зустріч (колишня назва — Парк 50-річчя СРСР).

Дорожньо-транспортні розв'язки та перехрестя

Має кілька великих перехресть, серед яких, крім самого завантаженого перехрестя на самому початку з проспектом Гагаріна, такі:

Транспорт

Є важливою транспортною артерією Слобідського району.

Перейменування

Після вступу до сили закону «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» неодноразово підіймалось питання перейменування проспекту. У 2017 році УІНП рекомендував перейменувати проспект на честь загиблого бійця АТО — Мирослава Мисли. Проте місцева влада відмовилась здійснити перейменування. [22]

Посилання

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.