Проспект Героїв Сталінграда (Харків)
Проспект Героїв Сталінграда — проспект в Харкові в адміністративному Слобідському районі в районах Селище Герцена, Нові Будинки і Селекційна [станція]. Одна з основних транспортних магістралей міста.
Проспект Героїв Сталінграда Харків | |
---|---|
| |
Колишні назви | |
вулиця Байрона | |
Транспорт | |
Рух | двосторонній |
Покриття | асфальт |
Зовнішні посилання | |
У проєкті OpenStreetMap | пошук у Nominatim |
Мапа | |
Загальні відомості
Проспект було закладено у другій половині 50-х років XX століття (орієнтовно 1957[1]) на місці полів Селекційної станції імені Юр'єва[2], однак спочатку називався вулиця Байрона, на честь знаменитого англійського поета (Джордж Гордон Байрон). Вулиця стала однією з головних автотранспортних магістралей південній частині міста, зв'язує такі райони як Одеська[3] (з виходом на Основу), Селище Герцена, Нові Будинки, Горбані (з виходом на Селище ХТЗ до проспекту Косіора).
19 листопада 1982[4] до 40-й річниці Сталінградської битви вулиця Байрона була перейменована та отримала свою сучасну назву — Проспект Героїв Сталінграда.
Протяжність вулиці становить понад 4 км. Початок[5] — від проспекту Гагаріна в районі його перетину з Одеською вулицею. Спочатку вулиця йде на південний схід, але вже через 200 м починає рухатися строго в східному напрямку до самого кінця[6] в районі Парку Зустріч (бкол.Парк 50-річчя СРСР), де переходить у проспект Косіора за перетином з Красноуральською вулицею[7].
Варто зауважити, що паралельно проспекту, по всій його довжині, проходить вулиця Ньютона[8], що розташована приблизно в кілометрі на південь, від проспекту Гагаріна до вулиці Садовопаркова, яка також виходить до Парку Зустріч, огинаючи околиці Горбанів[9].
На ділянці між Садовопарковою та Красноуральською (останні кілька сотень метрів) проспект Героїв Сталінграда проходить територією Немишлянського району міста. У цьому місці дорога перетинає дно яру, відокремлює Горбані і Парк Зустріч від приватного сектора Ново-Західний[10]. Що цікаво, з цього боку, з півночі підступають провулок Байрона[11] і 2-й в'їзд Байрона[12], які також підходять до балки, з'єднує їх з колишньою вулицею Байрона. Зараз у цій балці розташовується гаражний комплекс, а з південного боку проспекту Героїв Сталінграда яр триває до самої долини річки Жихорець в околицях Горбанів, де навколишні води підживлюють струмок[13].
Архітектура
Проспект є однією з головних вулиць Нових Будинків, тому забудований, переважно, багатоквартирними житловими будинками, включаючи як п'ятиповерхові житлові будинки (див. Хрущовка), так і дев'ятиповерхову житлову забудову[14]. На ділянці від проспекту Гагаріна до вулиці Морозова, уздовж селища Герцена, присутні вкраплення старих цегельних трьох-і чотириповерхових житлових будинків.
Інфраструктура
Територія, прилегла до проспекту, має достатньо розвинену мережу інфраструктури. На вулиці знаходяться кінотеатр «Салют» (пр. Героїв Сталінграда, 10, закритий[15] у 2004 році)
Об'єкти торгівлі :
- Ринок на Одеській (станом на кінець 2013 року фактично ліквідований — см. Харківські ринки)
- Комунальний ринок
- Торговий центр «Сан Молл»
- Супермаркети та магазини торговельних мереж «Клас», «Сільпо», «АТБ» і ін
- Торговий комплекс, на території якого останнім часом знаходяться різні магазини роздрібної торгівлі.
Освіта:
- Заочне відділення факультету права та підприємництва Харківського національного університету внутрішніх справ (пр. Героїв Сталінграда, 185а)
- Харківська гімназія № 82 (пр. Героїв Сталінграда, 171б)
- Бібліотека-філія Централізованої Бібліотечної Системи Комінтернівського району № 39 для дорослих (пр. Героїв Сталінграда, 177).
Медицина:
- Міська дитяча поліклініка № 1 (пр. Героїв Сталінграда, 12)
- Харківська обласна клінічна інфекційна лікарня № 22 (пр. Героїв Сталінграда, 160).
Парки та сквери:
- Парк Зустріч (колишня назва — Парк 50-річчя СРСР).
Дорожньо-транспортні розв'язки та перехрестя
Має кілька великих перехресть, серед яких, крім самого завантаженого перехрестя на самому початку з проспектом Гагаріна, такі:
- перехрестя з вулицею Морозова[16] (Селище Герцена)
- перехрестя з проспектом Льва Ландау[17] (район Комунального ринку)
- перехрестя з проспектом Петра Григоренка[18] (в районі будинку номер 148 по проспекту Героїв Сталінграда)
- перехрестя з Садовопарковою вулицею[19].
Транспорт
Є важливою транспортною артерією Слобідського району.
- Трамвай: № 5 (Південний Вокзал — вулиця Одеська), № 8 (602-й мікрорайон — вулиця Одеська).
- Тролейбус: № 1 (ст. метро «Палац Спорту» — 28-й мікрорайон), № 3 (вулиця Університетська — вулиця 12 Квітня), № 19 (вулиця Одеська — 602-й мікрорайон), № 35 (вулиця Одеська — вулиця Наталії Ужвій), № 63 (вулиця Одеська — ст. метро « Академіка Барабашова», в останні роки деякий час курсував по подовженому маршруту до Основи, потім працював лише вихідними, а станом на 20.11.2013[20] тимчасово скасовано).
- Автобус та маршрутне таксі: 5Е (ст. метро «Проспект Гагаріна» — Ринок ХТЗ), 102е (Основа — Ринок ХТЗ), 18Е (ст. метро «Палац Спорту» — 28-й мікрорайон), 107е (вулиця Одеська — вулиця Наталії Ужвій), 147е (вулиця Університетська — мікрорайон « Горизонт»), 152е (Аеропорт — вулиця Одеська — ст. метро « Академіка Барабашова» — 522-й мікрорайон), 226е (ст. метро" Московський проспект" — 25-й мікрорайон), 251е (провулок Короленка — 25-й мікрорайон), 304е (вулиця Університетська — залізнична станція «Рогань») та ін.
- Метро : на сьогодні в безпосередній близькості від проспекту немає чинних станцій Харківського метрополітену. У проекті відкриття станції «Одеська», будівництво якої на цей момент не розпочато. також існує карта-план[21] розвитку Харківського метрополітену до 2025 року, яка була розроблена ще в радянські роки, однак, через змінених економічних реалій, по всій видимості, її реалізація малоймовірна. Згідно з цим планом, передбачалося відкриття 3-х станцій по всій протяжності проспекту Героїв Сталінграда. Сьогодні мешканці прилеглих до проспекту територій користуються найближчими станціями метро, такими як «Завод імені Малишева», «Московський проспект», «Палац Спорту», «Армійська».
Перейменування
Після вступу до сили закону «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» неодноразово підіймалось питання перейменування проспекту. У 2017 році УІНП рекомендував перейменувати проспект на честь загиблого бійця АТО — Мирослава Мисли. Проте місцева влада відмовилась здійснити перейменування. [22]
Посилання
- вулиці та площі Харкова http://streets-kharkiv.info/prospekt-geroev-stalingrada
- відео на тему (2003) http://streets-kharkiv.info/videoperedacha-ob-ulitse-geroev-stalingrada
- фотознімок ранньої вулиці Байрона, вид на 28-й і 27-й мікрорайони, радянські роки http://nemyshlya.at.ua/_si/0/69374015.jpg
Примітки
- Ймовірно, вулиця Байрона в складі Селища Герцена існувала в 1950-і роки.
- ХАРКІВ ІННОВАЦІЙНИЙ" Інститут рослинництва ім. В. Я. Юр'єва Національної академії аграрних наук України. Архів оригіналу за 30 грудня 2013. Процитовано 13 липня 2014.
- Одеська — Харків
- Доступ обмежений
- http://map.meta.ua/#zoom=15&lat=49.9459&lon=36.2681&base=B00
- Карті Google
- Карті Google
- http://map.meta.ua/#zoom=14&lat=49.94613&lon=36.29179&base=B00
- Карті Google
- Ново-Західний — Харків|історичний район
- Карті Google
- http://map.meta.ua/#zoom=17&lat=49.94829&lon=36.33655&base=B00
- http://map.meta.ua/#zoom=15&lat=49.93854&lon=36.33403&base=B00
- пятиэтажные дома возводились в 60-е годы, а девятиэтажные — в первой половине 70-х годов XX века
- Кинотеатры Харькова#Закрытые
- 15 Карті Google
- Карті Google
- Карті Google
- http://map.meta.ua/#zoom=16&lat=49.94566&lon=36.32574&base=B00
- Харьковский троллейбус#Маршруты
- Доступ обмежений
- https://www.057.ua/news/1429722/prospekt-geroev-stalingrada-predlozili-pereimenovat-v-cest-pogibsego-bojca-ato