Нордзе-канал

Нордзе-канал (нід. Noordzeekanaal) або Північноморський канал — судноплавний канал у Нідерландах, між Амстердамом та містом Еймейден. Є основним водним шляхом, що сполучає порт Амстердама з Північним морем — щорічно через канал завдовжки 27 км проходить понад 100 тис. суден. Максимальна водотоннажність суден — 90 тис. т[2]

Нордзе-канал
Джерело водотоку IJ
Гирло Північне море і IJgeuld
Притоки Zaand і Спарне
Держава  Нідерланди
Адміністративна одиниця Північна Голландія
Архіви зберігаються у Міжнародний інститут соціальної історіїd[1]
З'єднується з Zijkanaal Cd
Довжина або відстань 21 км
 Нордзе-канал у Вікісховищі

Східний край каналу знаходиться у колишній гавані Ей, звідки також відгалужується Амстердам-Рейн-канал. Сток Нордзе-каналу у Північне море відбувається через систему шлюзів в Еймейдене, де розташована найбільша насосна станція Європи.

Історія

В 1824 році для покращення сполучення між гаванню Амстердама і Північним морем було прокопано Нордголландс-канал. Проте він був довгим і вузьким і досить швидко перестав справлятися з потоком кораблів. За декілька десятиліть було вирішено побудувати новий водний шлях, який би найкоротшим шляхом виводив до моря.

Земляні роботи почалися 8 березня 1865 року на березі Північного моря. Оскільки жодна нідерландська компанія не побажала реалізувати проект, роботи проводилися англійцями. Канал був проритий з використанням лише ручної сили, причому робочі жили в поганих умовах[3].

Північноморський канал було прокопано через стару гавань Ей і вирівняно дамбами (сумарна довжина побудованих дамб склала 17 км), а частина гавані, що залишилася була перетворена на польдери. З боку узбережжя було прокопано через дюни у Велс. Для організації стоку і здійснення судноплавства по притоках річки Ей, таким як Спарне, Зан та Науернасе-Варт, використовують декілька допоміжних каналів. Канал було офіційно відкрито 1 листопада 1876 року у присутності короля Вільгельма III. Протягом наступних років канал декілька разів розширювався і поглиблювався.

У східного закінчення каналу гавань Ей з'єднувалася з Зейдерзе до 1872 року, коли були споруджені Помаранчеві шлюзи. В 1876 році на березі моря був засновано нове місто Еймейден (у перекладі з нідерландської — «гирло Ей»), в якому збудували невелику систему Південних шлюзів («Zuidersluis»). В 1896 році спорудили Середні шлюзи («Middensluis»), а 1929 році побудована найбільша шлюзова система в Європі того часу — Північний шлюзи («Noordersluis»). По будівництву цих шлюзів Нордзе-канал і гавань Ей втратили вільне сполучення з морем і рівень води в них стало можливо регулювати.

Бокові канали

Нордзе-канал та Ей мають 10 бічних каналів (нід. Zijkanaal), які з'єднуються з річками та іншими каналами, що несли свої води в бухту Ей до її перебудови.

  • Бічний канал «A» — з'єднує Нордзе-канал з гаванню Бевервейка, також служить паводковим каналом для укріплень Амстердама.
  • Бічний канал «B» — з'єднував Спарндам з Нордзе-каналом, але був відрізаний при будівництві шосе A9 в 1960-х. На початок ХХІ сторіччя використовується для спортивного веслування і швартування будинків на воді.
  • Бічний канал «C» — з'єднує річку Спарне в Спарндамі з Нордзе-каналом в Бейтенеёйзене.
  • Бічний канал «D» — з'єднує Нордзе-канал з Науернасе-Варт.
  • Бічний канал «E» — дуже короткий канал, що з'єднує Нордзе-канал з південною частиною Вестзана.
  • Бічний канал «F» — з'єднував Халфвег з Нордзе-каналом, на початок ХХІ сторіччя практично засипаний. Невелика частина використовується як дренажний канал.
  • Бічний канал «G» — з'єднує Зандам і річку Зан з Нордзе-каналом.
  • Бічний канал «H» — з'єднує Барндегат з Нордзе-каналом.
  • Бічний канал «I» — з'єднує Іст-Зан-Овертум з річкою Ей.
  • Бічний канал «K» — з'єднує гавань Ньївендам з річкою Ей.

Шлюзи

Помаранчеві шлюзи на вході в озеро Еймер.

На виході до Північного моря на каналі розташовані 4 шлюзи:

НазваРік створенняРозміри (довжина × ширина × глибина)
метри
Південні1876110 × 20 × 8
Малі1876110 × 11 × 3,5
Середні1896225 × 25 × 10
Північні1929400 × 50 × 15

Мости і тунелі

Нордзе-канал вночі

Залізничні тунелі:

  • Між Амстердам-Слотердайк та Зандам
  • Між Центральним вокзалом та Нордерпарк
  • Між залізничними станціями Дріехуїс та Бевервейк

Автомобільні мости і тунелі (зі сходу на захід):

  • Зебурзький тунель та Зебурзький міст
  • Зейдерзевег
  • Ей-тунель
  • Тунель Куна
  • Вейкер-тунель (частина шосе A9)
  • Велсерський тунель

Найзахідніша дорога через канал проходить по шлюзах. В Амстердамі також є кілька паромів через Ей, принаймні один безкоштовний і цілодобовий.

Примітки

  1. http://hdl.handle.net/10622/ARCH03613
  2. Северный морской канал // Большая советская энциклопедия: [в 30 т.] / гл. ред. А. М. Прохоров. — 3-е изд. — М. : Советская энциклопедия, 1969—1978.
  3. Connie Braam. De Woede van Abraham (нім.). — Amsterdam, 2000. — ISBN 978-90-45702-223.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.