Нормативи інвестування

Нормативи інвестування — економічні нормативи, що встановлюються з метою забезпечення контролю за інвестиційною діяльністю банків, у тому числі за прямими інвестиціями[1].
З метою забезпечення контролю за прямими інвестиціями банків та обмеження можливих втрат із інвестицій НБУ в рамках економічних нормативів діяльності банків встановлює нормативи інвестування, які складаються з нормативів інвестування в цінні папери за кожною установою (Н11) та загальної суми інвестування (Н12). Прямі інвестиції банків визначаються як внесення ними власних коштів або майна до статутного фонду юридичної особи в обмін на корпоративні права, які емітуються банками. При цьому до розрахунку нормативів інвестування не включаються суми наступних акцій та інших цінних паперів, придбаних банком

  1. у зв’язку з реалізацією права заставодержателя, та за умови, що банк не утримує їх більше одного року;
  2. з метою створення фінансової холдингової групи, за умови, що емітентом придбаних акцій є інший банк;
  3. у результаті андеррайтингу, за умови, що придбані цінні папери перебувають у власності банку не більше одного року;
  4. за рахунок та від імені своїх клієнтів.

Норматив інвестування в цінні папери за кожною установою (Н11) визначається як співвідношення розміру інвестицій на придбання акцій / паїв тощо окремо за кожною установою до регулятивного капіталу банку, яке не повинно перевищувати 15 % (див. формулу 1). При цьому, знаменник лівої сторони формули 1 складається із акцій та інших цінних паперів з нефіксованим прибутком, що випущені установою, у портфелях банку на продаж та торгівлі, а також із вкладень в асоційовані та дочірні установи. Чисельник – із регулятивного капіталу, суми вкладень у цінні папери, що випущені банкам, в портфелі банку на продаж та інвестиції і суми вкладень у статутні фонди установ, на суму яких зменшено регулятивний капітал.

    Інвестиції на придбання акцій будь-якої юридичної особи
   --------------------------------------------------------- ≤ 15 %     (1)
                      регулятивний капітал

Норматив загальної суми інвестування (Н12) визначається як співвідношення суми коштів, що інвестуються на придбання акцій, паїв, часток тощо будь-якої юридичної особи до регулятивного капіталу банку. При цьому, склад лівої частини формули 2 визначається аналогічно до формули 1 за винятком, що в чисельнику охоплюються сума усіх інвестицій банку на придбання корпоративних прав будь-якої юридичної особи. Нормативне значення Н12 не має перевищувати 60 %. На початку 2009 року значення Н11 досягло лише 0,22 %, а Н12 – 5,52 %[2].

    Сума усіх інвестицій на придбання акцій будь-якої юридичної особи
   ------------------------------------------------------------------- ≤ 60 %  (2)
                         регулятивний капітал

Примітки

  1. Банківська енциклопедія
  2. Динаміка дотримання банками України економічних нормативів 2009 рік. Архів оригіналу за 25 лютого 2009. Процитовано 25 лютого 2009.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.