Носаль Михайло Андрійович

Носаль Михайло Андрійович (нар. 12 квітня 1886 р., поблизу м. Люблін, Польща — пом. 8.10.[1]1950 р.) — травознавець, фітотерапевт. Почесний громадянин Рівного.

Носаль Михайло Андрійович

Біографія

Народився в українській родині. Закінчив духовне училище, семінарію служив священиком на Холмщині, Могилевщині, на Волині. Михайло Андрійович захоплювався рослинознавством[2], знав латину, польську, німецьку, французьку мови, мав велику бібліотеку, в якій були зібрані книги з хімії, фармації, фізіології людини.

У 1926 році травник Михайло Носаль був учасником рільничої виставки у Познані, де його нагородили срібною медаллю. Згодом він одержав похвальний лист від міністра сільського господарства Польщі за участь у промислово-рільничій виставці у Володимирі-Волинському в розділі «Плантації лікарських рослин».

У 1929–1935 рр. — священик у Дубно, настоятель Свято-Іллінського собору. З 1935 р. — у Рівному, священик Свято-Успенської церкви.

У 1942 році Михайло Андрійович писав:

« Із перших свідомих днів свого життя я займаюся збіркою зіль лічничих і уважно стежу за тим, який вплив на організм людини має окрема лікарська рослина. Уся моя священича практика проходила по селах... Коли село положено на 50 кілометрів від міста, а до волосного фельдшера 24–30 верстов, то в тяжких недугах при невилазному болоті та весняній розторопі за що візьмешся як не за лікарські рослини... Я безкінечне число разів бачив, як діяльна їх сила виривала людей із рук смерті. У лікуванні рослинами за своє життя придбав багато практичного досвіду, і про лікарські зілля маю таке знання, як і в пастирській практиці. Щоб «не забирати» з собою усього того, що знаю про лікарські зілля, з однієї сторони, а з другої, щоб це святе знання учинити насліддям усього народу, я написав книгу про лікарські рослини. Вона носить титул: «Волинські скарби — рослини лікарські (збір, сушка, переховування та застосування в медицині науковій та народній). Підручник для народу».

Але тільки по Другій світовій війні, у 1958 році побачила світ книга «Лікарські рослини і способи їх застосування в народі». Автори: Михайло Андрійович Носаль і його син Іван Михайлович Носаль. 2-ге видання,доповнене і виправлене, вийшло в 1964 р. обсягом 300 стор. тиражем 150 000 екз., а в 1965 р. ще тираж 100 000 екз.[3]

Похований на околиці села Тютьковичі на кладовищі.[4]

Вшанування пам'яті

2001 року у м.Рівне на подвір'ї Свято-Успенської церкви, де Михайло Носаль слугував протоієреєм останніх 15 років свого життя, поряд із дзвіницею на його честь встановлено пам'ятний знак.

Примітки

  1. Носаль Михайло Андрійович (Укр). Процитовано 9.9.19.
  2. РОСЛИНОЗНАВСТВО - наука про вирощування рослин. Вона потребує знань не тільки з ботаніки, а й з гідротехніки, теплотехніки, хімії.
  3. оригінали книги
  4. Рівненська обласна бібліотека для молоді — Носаль Михайло Андрійович (1886-1950) (Укр.). Процитовано 9.9.19р..[недоступне посилання з листопадаа 2019]

Див. також

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.