Носилки
Носи́лки[1] або но́ші[2] — пристрій для перенесення вантажів, людей. Залежно від призначення носилки можуть мати різну конструкцію.
Будівельні носилки
Будівельні носилки призначені для перенесення ґрунту і будматеріалів силами двох робітників. Мають вигляд корита з листового заліза (рідше дерев'яного щита), спорядженого двома жердинами.
Медичні носилки
Медичні або санітарні носилки призначені для траспортування хворих і травмованих (поранених) на невеликі відстані (до санітарного транспорту та ін.). Перша згадка про такі носилки належить до кінця 14 ст.[3]. Виділяють кілька типів носилок:
- Прості носилки — у вигляді двох жердин, з'єднаних перемичками. У бойових умовах та інших екстремальних ситуаціях використовують імпровізовані носилки, зроблені з жердин, гілок, ременів, плащів, санітарних лямок та ін.
- Складані носилки — споряджені шарнірами, що уможливлюють їхнє розкладання. Складані носилки можуть бути регульованими і дозволяють припасувати розміри під постраждалого.
- Ківшеві носилки — носилки, що складаються з розсувних пластин. Використовуються для транспортування постраждалих зі спинномозковими травмами. Пластини розсувають у боки, потім змикають їх під тілом постраждалого.
- Носилки-люлька — використовується для піднімання постраждалого на борт вертольота.
- М'які носилки — носилки з двох руків'їв (звичайно алюмінієвих) і перемички з тканини. Використовуються для траспортування постраждалих у вузьких місцях.
- Носилки WauK board — носилки у вигляді широкої дошки з коліщатками на одному кінці. Уможливлює транспортування постраждалого силами одної людини.
Паланкіни
Паланкін — ноші з навісом (наметом) призначені для знатних осіб, для їх перенесення можуть бути необхідне до 4-ох носильників. Простіший варіант являє собою ноші із сидінням, без намета.
Мари
Мари (від дав.-в.-нім. bara через пол. mary або чеськ. máry[4]) — носилки для перенесення померлих під час похоронів, вони замінюють катафалк. Відомий лайливий вираз «Бодай на марах винесло!» («Щоб тебе на марах винесли!»), що уживається як побажання комусь смерті[5].
Див. також
- Коталка
- Монаті
Примітки
- Носилки // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
- Ноші // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
- (фр.)Valère-Maxime, Facta et Dicta memorabilia traduction françaiseSimon de Hesdin (Livres I-IV).
- Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 3 : Кора — М / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1989. — Т. 3 : Кора — М. — 552 с. — ISBN 5-12-001263-9.(С.?)
- Мари // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
Джерела
- Загальний догляд за хворими і медична маніпуляційна техніка: Підручник для мед. ВНЗ І—ІІІ рів. акред. Касевич Н. М. та інш.. — 4-те вид. - К.: Медицина, 2011. - 424 с. ISBN 978-966-10-0064-2 (С.88-89)
- Домедична допомога на місці події : практичний посібник / П. Б. Волянський, А. М. Гринзовський, С. О. Гур’єв та ін.. – Херсон : Видавничий дім «Гельветика», 2020. – 224 с. Ел.джерело ISBN 978-966-992-040-9 (С.30-37)