Мельничук Олександр Савич

Олекса́ндр Са́вич Мельничу́к (нар. 12 липня 1921(19210712), с. Писарівка, тепер Кодимського району Одеської області 19 березня 1997, Київ) — український мовознавець, доктор філологічних наук з 1965, професор з 1966, член-кореспондент АН СРСР з 1981, академік НАН України з 1985.

Мельничук Олександр Савич
Народився 12 липня 1921(1921-07-12)
Писарівка, Кодимська міська громада, Подільський район, Одеська область
Помер 19 березня 1997(1997-03-19) (75 років)
Київ, Україна
Поховання Байкове кладовище
Країна  Українська Радянська Соціалістична Республіка
 СРСР
 Україна
Діяльність мовознавець
Галузь мовознавство
Alma mater Філологічний факультет Київського університету
Науковий ступінь доктор філологічних наук (1965)
Науковий керівник Булаховський Леонід Арсенійович і Калинович Михайло Якович
Відомі учні Скляренко Віталій Григорович
Заклад Інститут мовознавства імені О. О. Потебні Національної академії наук України
Членство Академія наук СРСР і НАН України
Партія КПРС
Нагороди

Чоловік українського мовознавця Віри Коломієць.[1]

Життєпис

У 1947 році закінчив Київський університет.

З 1950 працював в Інституті мовознавства НАН України (з 1961 — завідувач відділу загального і слов'янського мовознавства).

Академік-секретар Відділення літератури, мови і мистецтвознавства НАН України (1971—1978), голова Комітету наукової термінології при Президії НАН України (1987—1992), відповідальний редактор журналу «Мовознавство» (1987—1993).

У 90-х роках був членом редколегії журналу рос. «Известия Академии Наук СССР. Серия літератури и язика».[1]

Працював у мовних галузях загального та індоєвропейського мовознавства, славістики, української та російської мов. Керував підготовкою фундаментального семитомного «Етимологічного словника української мови», створив школу українських етимологів.

Похований у м.Київ на Байковому цвинтарі.

Науковий доробок

За словами колег, Мельничук у своїх дослідженнях йшов шляхом узагальнень від праць, пов'язаних безпосередньо з синхронічною україністикою, до етимологічних і загальнолінгвістичних, від загальнославістичних до загальноіндоєвропеїстичних.

Новим було бачення Мельничука філософських проблем мовознавства, зокрема таких, як мова і мислення, система і структура мови, мова як знакова система.

Багато уваги вчений приділяв питанню розвитку мови. У статті «Розвиток мови як реальної системи» (1981) та в інших працях розвиток мови розглядав через призму її системності й дійшов таких висновків:

 • 1) мова еволюціонує поступово (не стрибкоподібно), не порушуючи рівноваги системи;
 • 2) якщо мовні зміни приводять до посилення системності, то мова прогресує, а якщо до послаблення — регресує;
 • 3) прогрес мови — це зростання її можливостей виражати новий зміст;
 • 4) причини мовних змін можуть бути свідомими (пов'язані з розвитком соціуму) і несвідомими (які мають психолінгвістичну природу); прикладом перших є пуризм;
 • 5) потужним чинником розвитку мови є мислення, при цьому роль мислення на різних етапах розвитку мови є неоднаковою: «… у процесі історичної взаємодії між мисленням і структурою мови загальний вплив мислення на мовну структуру поступово посилюється, у той час як зворотний вплив структури мови на мислення відповідно послаблюється».

Будучи видатним теоретиком порівняльно-історичного мовознавства, Мельничук, як і Шлайхер, переконаний у реальності реконструйованих мовних праформ, тому він залучав до більш широких порівнянь не тільки зафіксовані писемністю форми, а й реконструйовані. Це дало йому змогу вийти за межі окремих мовних родин, поглибити доісторичну перспективу мовознавства і висунути ідею спорідненості всіх мов світу, їхнього походження від єдиної прамови людства, про що йдеться в його фундаментальній праці «Про всезагальну спорідненість мов світу» (1991).

Учений сформулював п'ять принципів дослідження віддаленої (міжродинної) спорідненості мов: 1) необов'язковість встановлення відповідності між голосними в коренях слів; 2) встановлення відповідностей не між ізольованими приголосними, а між групами приголосних; 3) встановлення відповідностей із допущенням можливості метатези приголосних кореня; 4) встановлення відповідностей між формами з різними інфіксами й формами без них; 5) встановлення семантичних паралелей із урахуванням можливості істотного розходження значень. Видатним теоретиком був Мельничук і в галузі україністики та славістики. У монографії «Розвиток структури слов'янського речення» він детально простежив еволюцію речення в слов'янських мовах від найдавніших часів до наших днів, а в академічному підручнику «Сучасна українська літературна мова. Синтаксис» дав ґрунтовний опис синтагматичного членування українського речення.

Найважливіші праці

 • «Розвиток структури слов'янського речення» (1966),
 • «Про роль мислення у формуванні структури мови» (1966),
 • «Поняття системи і структури мови» (1970),
 • «Про генезу індоєвропейського вокалізму» (1979),
 • «Про мову Київського літопису XII століття» (1983).

Крім цього, Мельничук був співавтором і редактором праць:

 • «Вступ до порівняльно-історичного вивчення слов'янських мов» (1966),
 • «Сучасна українська літературна мова. Синтаксис» (1972),
 • «Сучасне зарубіжне мовознавство» (1983),
 • «Історична типологія слов'янських мов» (1986) та ін.

Див. також

Примітки

Джерела

У мережі

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.