Ніде в Африці

«Ніде в Африці» (нім. Nirgendwo in Afrika) німецький фільм 2001 року режисера та сценариста Каролайн Лінк. Сценарій заснований на однойменному автобіографічному романі 1995 року Стефані Цвейг про життя в Кенії німецько-єврейської родини, яка емігрувала туди в 1938 році, щоб уникнути переслідування нацистської Німеччини. Фільм отримав Премію «Оскар» за найкращий фільм іноземною мовою, а також п'ять нагород Deutscher Filmpreis, зокрема як найкращий художній фільм 2001 року.

Ніде в Африці
Nirgendwo in Afrika
Жанр біографічний
драма
Режисер Каролайн Лінк
Продюсер Петер Геррманн
Сценарист Каролайн Лінк
На основі «Ніде в Африці» Стефані Цвейг
У головних
ролях
Юліана Келер
Мераб Нінідзе
Оператор Гернот Ролль
Композитор Нікі Райзер
Монтаж Патриція Роммель
Художник Susann Bielingd[1] і Uwe Szielaskod[1]
Кінокомпанія Bavaria Film
MTM Cineteve
Дистриб'ютор Constantin Film
Тривалість 141 хв.
Мова німецька
Країна  Німеччина
Рік 2001
Дата виходу 14 березня 1966 (Велика Британія)
Кошторис € 7 млн
Касові збори $ 24 352 725 млн[2]
IMDb ID 0161860
nirgendwo-in-afrika.de

Сюжет

У 1938 році сім'я Редліх втікає з Ґлубчице в Сілезії до Кенії, щоб уникнути переслідування євреїв нацистською Німеччиною. Колишній юрист Вальтер знаходить роботу менеджера фермерських господарств і тоді приїздить решта родини. Його дружина Єттель має проблеми з улаштуванням життя в Африці, хоча їхня дочка Регіна швидко адаптується до нового середовища, легко вивчаючи мову країни та проявляючи інтерес до місцевої культури. Невдовзі на фермі Регіна тісно товаришує з кухарем Овуором, який якось допоміг врятувати життя Вальтеру, коли той захворів на малярію. Єдиний німецький контакт, який мала Єттель, — це друг Вальтера, Зюскінд, колишній німець, який жив в Африці роками. Він ніколи не був одружений, бо закохувався тільки в заміжніх.

З початком війни британська влада збирає всіх німецьких громадян і інтернує їх, відокремлюючи чоловіків від жінок. Шлюб Редліхів погіршується. Єттель спить з німецькомовним британським солдатом, щоб забезпечити сім'ю роботою та будинком на фермі про це дізнаються Регіна та Вальтер.

Вальтер приєднується до Британської армії, Єттель відмовляється їхати з ним в Найробі та залишається вести господарство з Овуором. Регіну відправляють до англійської школи-інтернату, де її тримають протягом багатьох років, і тільки під час збору врожаю вона може час від часу повертатися. Єттель вільно опановула суахілі та грамотно керує фермою. За цей час Єттель і Зюскінд розвивають стосунки; вона цілує його, але він, схоже, відмовляється.

Вальтер повертається з війни, і радісна Єттель спить з ним. Пізніше він розповідає їй, що його батька забили до смерті, а сестра померла в концтаборі. Він подає заяву на посаду юриста в Німеччині і одержує звістку про те, що він може бути негайно призначений суддею. Він заявляє, що політика Британської армії полягає в тому, щоб відправляти всіх солдат і їхні родин додому. Єттель відмовляється їхати з ним, кажучи, що ферма її потребує, і що вона втомилася слідувати за ним всюди. Вона також відмовляється вірити, що країну, яка вбила їхніх родичів, коли-небудь справді можна вважати домом. Розлючений Вальтер відповідає, що з самого початку ненавидів Африку, тому не може дочекатися повернення до Німеччини, і звинувачує її в егоїзмі. Вальтер запитує Регіну, чи хоче вона піти з ним, але Регіна не хоче залишати Овуора.

Коли Вальтер готується поїхати сам, з'являється рій сарани, який загрожує врожаю. Єттель бачить, як Вальтер повертається, щоб боротися з комахами, і її зворушує його відданість сім'ї. Зрештою сарана не наносить серйозної шкоди врожаю. Єттель і Вальтер примиряються. Жінка зізнається, що в них буде дитина. Вальтер робить висновок, що вона не спала з Зюскіндом. Овуор вирушає в подорож, Регіна слізно з ним прощається. Єттель дозволяє Вальтеру вирішити, чи варто їм їхати, він купує квитки назад до Німеччини.

У фінальній сцені Вальтер, Регіна та Єттель їдуть в африканському поїзді. На зупинці африканська жінка пропонує Єттель банан. Регіна розповідає, що її брат народився здоровим і його назвали Макс, на честь діда по лінії батька.

У ролях

Актор Роль
Юліана Келер Єттель Редліх Єттель Редліх
Мераб Нінідзе Вальтер Редліх Вальтер Редліх
Сідеде Оньюло Овуор Овуор
Маттіас Габіг Зюскінд Зюскінд
Герд Гейнц Макс Макс
Ендрю Сакс містер Рубенс містер Рубенс
Даян Кін місіс Рубенс місіс Рубенс
Кароліна Еккерц Регіна Регіна

Сприйняття

Критика

Фільм був дуже добре сприйнятий багатьма міжнародними критиками. Майкл Вілмінгтон з «Чикаго триб'юн» назвав фільм «приголомшливим»[3]. Кеннет Туран з «Лос-Анджелес таймс» вітав фільм як «пронизаний гостротою та конфліктом, наполегливістю та співчуттям»[4]. Девід Едельштайн був менш захоплений, написавши: «Фільм не нудний, але він безформний, більше схожий на мемуари, ніж на роман, а теми залишаються бовтатися — як ніби це повинно було бути чотири години замість 140 хвилин»[5].   

На сайті Rotten Tomatoes рейтинг стрічки 85 % на основі 99 оглядів критиків, середня оцінка 7,5 / 10. У критичному консенсусі сайту зазначено, що фільм — це «візуально прекрасний епос із переконливими тривимірними персонажами»[6]. На Metacritic фільм отримав 72 зі 100 на основі 31 відгуку критиків, що свідчить про «загалом сприятливі відгуки»[7].

Номінації та нагороди

Нагороди та номінації фільму «Ніде в Африці»[8]
Рік Кінофестиваль/кінопремія Категорія/нагорода Номінант Результат
2002 «Camerimage» «Золота жабка» Гернот Ролль Номінація
Deutscher Filmpreis Найкращий художній фільм «Ніде в Африці» Нагорода
Найкраща чоловіча роль другого плану Маттіас Габіг Нагорода
Найкращий режисер Каролайн Лінк Нагорода
Найкраща музика Нікі Райзер Нагорода
Найкраща робота оператора Гернот Ролль Нагорода
Найкраща жіноча роль Юліана Келер Номінація
Міжнародний кінофестиваль у Карлових Варах Спеціальний приз журі Каролайн Лінк Нагорода
Приз ФІПРЕССІ Каролайн Лінк Нагорода
«Кришталевий глобус» Каролайн Лінк Номінація
2003 «Оскар» Найкращий фільм іноземною мовою «Ніде в Африці» Нагорода
«Золотий глобус» Найкращий фільм іноземною мовою «Ніде в Африці» Номінація

Примітки

  1. europeanfilmawards.eu
  2. Nowhere in Africa ((англ.)). boxofficemojo.com. Процитовано 24 грудня 2019.
  3. Review Nowhere in Africa. Wilmington Star News (англ.). Процитовано 24 грудня 2019.
  4. Unsentimental journey to Africa. Los Angeles Times (амер.). 14 березня 2003. Процитовано 24 грудня 2019.
  5. Edelstein, David (28 березня 2003). Why Nowhere in Africawon an Oscar.. Slate Magazine (англ.). Процитовано 24 грудня 2019.
  6. Nowhere in Africa (Nirgendwo in Afrika) (2001) (англ.). Процитовано 24 грудня 2019.
  7. Nowhere in Africa. Процитовано 24 грудня 2019.
  8. Нагороди та номінації фільму Ніде в Африці на сайті IMDb (англ.)

Посилання

  1. Ніде в Африці на сайті IMDb (англ.) (станом на 24.12.2019)
  2. Nowhere in Africa на сайті Rotten Tomatoes (англ.) (станом на 24.12.2019)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.