Ніназу
Ніназу (шум. «Пані-знання» [1], або «пізнаю воду» [2]) — шумерське божество.
Ніназу | |
---|---|
Божество в | Шумеро-аккадська міфологія |
Діти | Нінгішзіда |
Опис
Ніназу — хтонічне божество підземного царства, також був богом зцілення і омолодження, його символ — змія ([3], Нінгішзіда, мав своїм символом посох , обвитий двома зміями, який пізніше став символом лікарської справи). До того ж, в образі Ніназу проглядаються і військові риси — вважалося, що на пару зі своїм братом Нергалом він здатний карати ворогів Шумеру. За однією версією був сином Енкі й Ерешкігаль [4], за іншою — Енліля та Нінліль, брат Нінурти та Нерґала. Згідно з легендою, разом з Нінмідою приніс на шумерську землю посівної ячмінь, боби і багато інших культур, до цього місцеві жителі займалися збиранням [5] [6] [7].
З огляду на уривчастий характер багатьох легенд, які допускають їх вільне тлумачення, крім двох версій походження Ніназу існують різні легенди, що не укладаються в один або обидва варіанти. Наприклад, один з переказів згадує його як чоловіка Ерешкігаль [3]. Ще одна легенда говорить про те, що Ніназу на прохання Ерешкігаль, представленої в легенді, як його мати, звільнив бранця по імені Даму з підземного царства, але зробив його своїм служителем [3].
Історія поклоніння
Особливо шанувався в містах Ешнунна на півночі Шумеру і Енего Ninazu (god) (англ.). Ancient Mesopotamian Gods and Goddesses. Архів amgg / listofdeities / ninazu / оригіналу за 2013- 06-24. Процитовано 8 березня 2016. </ ref> на півдні [3] під час третьої династії Ура. Згідно законам Хаммурапі, підношення дарів цьому богові було обов'язковим [8]. Жерці Ніназу носили ім'я «Ур-Ніназу» (буквальний переклад — «шанувальник Ніназу») [3]. У місті Ур щорічно проводився свято на його честь, на якому приносилися жертви на честь померлих царів і жерців.
Примітки
- Міфологічний словник, 1990.
- Новаковіћ, 1992.
- Якобсен, 1995.
- Wiggermann, Edzard, 1997, с. 455-462.
- Массон, 1976.
- Головнев, 1993.
- Wiggermann, Edzard, 1 997, с. 457-458.
- Закони Хаммурапі, 1914.