Озеро Довге (Голопристанський район)


Довге озеро у Голопристанському районі Херсонської області України.

Озеро Довге
На березі озера
На березі озера
Розташування
Розташування Херсонська область, Голопристанський район
Геологічні дані
Розміри
Площа поверхні 0,15  км²
Вода
Басейн
Країни басейну Україна
Інше
Острови 2

Водойма розташована у природній улоговині поблизу села Буркути на території Національного природного парку «Олешківські піски». За характером водообміну озеро є безстічним, поповнюється завдячуючи атмосферним опадам та підземним джерелам. За класифікацією біотопів це — С1.22, тобто мезотрофна водойма з угрупуванням вільноплаваючих рослин[1].

Флора і фауна

Навколоозерне кільце рослин утворене переважно заростями верби (Salix alba, S. cinerea, S. triandra). Різнотрав'я, що оточує озеро, представлене кропивою київською, очеретом звичайним, бульбокомишем приморським, рогозом вузьколистим та ін.[2].

За результатами попередніх досліджень у Довгому мешкало 16 видів безхребетних тварин: коловертки (8 видів), гіллястовусі (6), веслоногі (2 види), а також личинки комах та черепашкових ракоподібних[3].

Відродження озера

Ще 2019 році озеро мало максимальну глибину до 1 метри (в квітні), а у жовтні листопаді практично висихало[3] і вкривалося суцільним килимом рослинності[2].

1920 року Українське товариство охорони птахів та BirdLife International в Україні розробили та за підтримки Фундації Кока-Кола реалізували проект «Відновлення озер Олешківських пісків». Проєкт був покликаний покращити гідрологічний режим трьох озер, в тому числі й озера Довге, а отже запобігти пересиханню та заростанню цих водойм. Таким чином, кампанія прагнула повернути у природу такий самий обсяг води, який вони використовують для виробництва напоїв[4]. В ході гідрологічних робіт з дна озера видалили мул та сміття, фундаментально розчистивши джерела, що живлять озеро. Були також впорядковані його береги, споруджено сховище для спостерігання за птахами. Рівень води поступово зріс і став досить стабільним протягом усього року. На водоймі з'явилися риби, птахи й інші тварини. Воно стало й місцем відпочинку для людей[5].

Галерея

Джерела


  1. Мельник Р. П., Садова О. Ф., Мойсієнко І. І. Біотопи природоохоронного науководослідного відділення «Буркути» Національного природного парку "Олешківські піски // Укр. бот. журн. — 2016. — Т. 73, № 4. — С. 361—366.
  2. Мельник Р. П., Садова О. Ф. Знахідка адвентивного виду Bidens frondosa L. на озері Довге (НПП "Олешківські піски, Херсонська область). http://nppop.gov.ua/sites/default/files/1106201555333221_2.pdf
  3. Орлова К. С., Гудім А. О. Попередні дані щодо фауни зоопланктону озера Довге (Чалбаська арена). В: Біологічні дослідження — 2019: Збірник наукових праць. Житомир — 2019, с. 115—117
  4. Добрі новини про відновлені озера на Олешківських пісках.https://www.coca-cola.ua/do-good/water-recovery/4-dobri-novini-pro-vidnovleni-ozera-na-oleshkivskih-piskah
  5. Яновський С. Відродили озера в пісках на Херсонщині. https://newday.kherson.ua/vidrodili-ozera-v-piskah-na-hersonshhini
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.