Озеро (картина Левітана)

«Озеро» (рос. Озеро) — картина російського художника Ісаака Левітана (1860—1900), над якою він працював 1899—1900 років. Вона є частиною колекції Державного російського музею в Санкт-Петербурзі (інв. Ж-4262). Розмір — 149 × 208 см. Також вживається інша назва картини — «Озеро. Русь».

Озеро
рос. Озеро

Автор Ісаак Левітан
Час створення 1899—1900
Розміри 149 × 208 см
Матеріал полотно
Техніка олія
Місцезнаходження Російський музей (Санкт-Петербург, Росія)

Картина «Озеро» — останній великий твір Левітана. Художник писав її незавдовго до своєї смерті, і вона залишилась незавершеною. Утім це полотно вважають головним твором пізнього Левітана, «лебединою піснею» художника. Уперше ця картина, під назвою «Сонячний день», була виставлена на посмертній виставці Левітана, що проходила в Санкт-Петербурзі та Москві 1901 року.

Картина «Озеро» є одним із трьох найбільших за розміром творів художника — разом із картинами «Біля виру» (1892) і «Над вічним спокоєм» (1894), перегукуючись із останньою за сюжетом. Під час її написання він використовував велику кількість етюдів та ескізів, а серед них і великий відпрацьований ескіз, що розміщений в Нижньогородському державному художньому музеї, і малий попередній варіант картини, що зберігається в Державній Третьяковській галереї.

Відгуки

Мистецтвознавець Олексій Федоров-Давидов відносив картину «Озеро» до «чудових витворів Левітана» і писав, що це полотно справляє на глядачів «безпосередньо велике і сильне враження, як могутня і прекрасна картина російської природи». За словами Федорова-Давидова, в цьому полотні — «лебединій пісні» Левітана — художник «знову затвердив ті ідеали, якими було перейняте його мистецтво, і залишив його як заповіт, разом з тими новими художніми проблемами, над вирішенням яких його настигла смерть».

У своїй книзі «Російський пейзаж» мистецтвознавець Віталій Манін писав, що в останній незавершеній картині Левітана «Озеро. Русь» «з очевидністю проявилися живописні пошуки художника, ніби починаючи в Росії пластику мистецтва нового століття». За словами Маніна, в цьому творі «бажання вловити мінливий стан атмосфери, мінливість барв світу, рухливість повітря, так само як і ескізна манера фіксації почуттів і переживань, явили собою результат іншого методу осмислення світу», а «колишній масштаб мислення замінився пильним сприйняттям природних явищ, уловлюванням їхніх погодних станів».

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.