Окістя

Окі́стя[2], надкі́сниця[3], періо́ст[4] (лат. periosteum) сполучнотканинна оболонка, що покриває ззовні всю поверхню кістки, за винятком суглобів трубчастих кісток. Морфологічно подібний ендосту.

Окістя
Будова окістя і прилеглої кісткової тканини
Деталі
Ідентифікатори
Латина Periosteum
MeSH D010521
TA98 A02.0.00.007
TA2 384
TH H2.00.03.7.00018
FMA 24041[1]
Анатомічна термінологія

Будова

Окістя складається з щільної регулярної сполучної тканини. У ній виділяють два шари: зовнішній фіброзний і внутрішній камбіальний або остеогенний. Фіброзний шар складається з волокон колагену у поверхневій області й волокон еластину в глибшій частині, містить фібробласти. Камбіальний шар містить клітини, що є попередниками остеобластів і надалі перетворюються на них. Остеобласти трубчастих кісток відповідають за зростання їх у товщину, а остеобласти інших типів кісток — за їхній загальний зріст (у тому числі в довжину). У разі кісткових переламів клітини-попередники розвиваються в остеобласти і хондробласти, сприяючи процесу відновлення кісткової тканини.

Товщина окістя може бути різною. В організму на стадії росту вона сягає 70-150 мкм у трубчастих кісток, збільшуючись до їхніх кінців. З віком окістя стає тонкішим. Окістя носових кісток має товщину близько 0,8-1,8 мм, а альвеолярне окістя (під яснами) — 0,5 мм[5].

На відміну від кісткової тканини, окістя має ноцицептивні нервові закінчення, що робить його чутливим до зовнішніх подразнень. Його товща також пронизана артеріями і венами, що проникають усередину кістки, забезпечуючи з кровотоком її живлення, і лімфатичними судинами, завдяки яким відбувається відтік від неї лімфи[5]. До окістя кріпляться сухожилля і зв'язки.

Патології

  • Періостит — запалення окістя. Періостит на окісті щелепних кісток (одонтогенний періостит) у просторіччі називають «флюсом».
  • Періостоз — незапалювальна зміна окістя, гіперпластична реакція. Пов'язана з посиленням кісткоутворення в камбіальному шарі; полягає в нашаруванні остеоїдної тканини на кіркову речовину діафізів трубчастих кісток.
  • Туберкульоз окістя — може бути первинним, або вторинним, як результат туберкульозу кістки.
  • Актиномікоз
  • Гуми окістя — сифілітичні утворення (гуми), що розвиваються на внутрішньому шарі, частіше за все трапляються на кістках черепної коробки, груднині, великій гомілковій кістці, ключиці.
  • Періостальна фіброма фіброма окістя, доброякісна пухлина.
  • Періостальна фібросаркома фібросаркома окістя.
  • Періостальна остеосаркома остеосаркома окістя.
  • Періостальна хондрома хондрома окістя.

Див. також

Примітки

  1. Foundational Model of Anatomy
  2. Окістя // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  3. Надкісниця // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  4. Періост // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  5. Modric, Jan. Periosteum. eHealthStar. Процитовано 10 липня 2014.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.