Операція «Ганнібал»
Операція «Ганнібал» — операція з евакуації Німеччиною цивільного населення, в першу чергу жінок та дітей[1], із Східної Пруссії під час Другої світової війни з ціллю врятування їх від наступаючої Червоної Армії[2].
На оточеній у Східній Пруссії території залишалося близько 2,5 мільйонів цивільного населення. Вважається, що під час цієї операції, протягом чотирьох місяців було евакуйовано морем до західних регіонів Німеччини понад 2 млн чоловік. За кількістю транспортування населення та військ операція «Ганнібал» вважається найбільшою у світі евакуацією морем.
Операція була розроблена з ініціативи німецького адмірала Карла Деніца та розпочалася 23 січня 1945 року. Евакуація військ та населення була викликана наступом Червоної армії і нездатністю німецьких військ утримати фронт. Німецьким морським відомством через всі кораблі Німеччини передавалося закодоване повідомлення „Операція «Ганнібал»“, що означало евакуацію кораблів, військ та мирного населення на захід Німеччини. У зв'язку з панікою в Східній Пруссії сотні тисяч мирного населення були евакуйовані на різних типах кораблів, часто набагато перевищуючи можливості суден. Декілька суден з біженцями, такі як «Вільгельм Ґустлофф» та «Штойбен» були атаковані радянськими підводними човнами та потоплені в Балтійському морі, що призвело до жертв близько 40 тисяч людей, головним чином цивільних біженців[3].
Врятування мільйонів людей від військових дій вважається однією з заслуг адмірала Деніца, який попри участь в уряді та війську Адольфа Гітлера користувався прихильністю багатьох німців після війни.
Посилання
- Дослідження уламків корабля «Штойбен»(англ.)
- Операція Ганнібал(англ.)
Виноски
- «Spiegel»: Die Verdrängte Tragödie
- Die Gustloff. Ein deutscher Opfergang Архівовано 23 вересня 2011 у Wayback Machine.(нім.)
- „Wilhelm Gustloff“ Nachkriegs-Tabu - Focus-Online (нім.)