Оплатне вилучення предмета

Оплатне вилучення предмета — вид адміністративного стягнення в Україні. Стягнення є аналогічним до конфіскації, але, на відміну від нього, передбачає повернення коштів колишньому власнику: предмет примусово вилучається, реалізується, витрати по реалізації відраховуються, і решта суми повертається власнику-суб'єкту адміністративного правопорушення.

За які правопорушення призначається

Оплатне вилучення предмета призначається і як основне, і як додаткове стягнення за такі адміністративні правопорушення:

  • повторне протягом року керування транспортним засобом без номерного знака, не зареєстрованим чи перереєстрованим, з номерним знаком, який не належить даному ТЗ, знаходиться в неправильному місці, перевернутий чи забруднений (такий, який не можна визначити на відстані 20 метрів) — ч.7 ст. 121 КУпАП; факультативне стягнення (тобто може призначатись, а може і не призначатись)
  • повторне протягом року керування ТЗ в стані алкогольного чи іншого сп'яніння, під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, відмова від проходження огляду на стан сп'яніння чи вживання таких лікарських препаратів — ч.2 ст. 130 КУпАП; факультативне стягнення;
  • керування ТЗ в стані сп'яніння, відмова від проходження огляду на стан сп'яніння чи вживання лікарських препаратів, які знижують увагу та швидкість реакції, вчинені особою, яка двічі протягом року притягувалась до адміністративній відповідальності за вчинення зазначених дій — ч.3 ст. 130 КУпАП; обов'язкове стягнення;
  • порушення правил перевезень небезпечних речовин або предметів на повітряному транспорті — ч.3 ст. 133 КУпАП; факультативне стягнення;
  • порушення правил зберігання, носіння, перевезення вогнепальної мисливської чи холодної зброї, пневматичної зброї (у якої калібр — понад 4,5 мм, швидкість польоту кулі — понад 100 м/с) і бойових припасів громадянами, які мають дозвіл на зберігання такої зброї — ч.1 ст. 191 КУпАП; факультативне стягнення;
  • ухилення від реалізації мисливської, холодної, пневматичної зброї, бойових припасів громадянами, у яких анульовано дозвіл на їх зберігання і носіння — ст. 193 КУпАП; обов'язкове стягнення.

Порядок виконання

Оплатне вилучення може бути звернено на предмет, який став безпосереднім об'єктом чи знаряддям вчинення адміністративного правопорушення і який перебуває у приватній власності порушника. Цей предмет зазначається у статті, у якій передбачено дане стягнення.

Постанова про оплатне вилучення предмета надсилається до органу державної виконавчої служби за місцезнаходженням предмета і виконується державним виконавцем. Предмет, вилучений на підставі цієї постанови, здається державним виконавцем для реалізації (а в разі вилучення під час особистого огляду, огляду речей чи затримання предмет надають державному виконавцю після розгляду справи).

Деякі інші країни

  • В Російській Федерації даний вид стягнення існував до 1 липня 2011, потім його було вилучено з Кодексу РФ про адміністративні правопорушення.
  • Відсутнє дане стягнення в Кодексі про адміністративні правопорушення Білорусі.
  • У Молдові в адмінкодексі присутній даний вид стягнення, він за суттю аналогічний до того, який існує в Україні.
  • 28 травня 1997 року даний вид стягнення було прибрано з Кодексу про адміністративні правопорушення Латвії.
  • Застосовується цей вид стягнення в Азербайджані. Оплатне вилучення накладається суддею; оплатне вилучення вогнепальної зброї і бойових припасів не застосовується до осіб, для яких полювання є основним джерелом існування.

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.