Оранжерея (Кассель)

Оранжерея
Вид на Оранжерею в 2011 році

51°18′37″ пн. ш. 9°30′02″ сх. д.
Тип Оранжерея
Статус спадщини Cultural heritage monument in Hessed
Країна  Німеччина
Розташування Mitted[1]
Тип будівлі оранжерея
Архітектурний стиль бароко
Засновник Карл, ландграф Гессен-Касселя
Перша згадка XVIII ст.
Сайт museum-kassel.de/index_navi.php?parent=1060
Ідентифікатори й посилання
Оранжерея (Кассель) (Німеччина)

 Оранжерея у Вікісховищі

Оранжерея (нім. Orangerie) — будівля у парку Карлсауе в місті Кассель, земля Гессен, Німеччина. Оранжерея була побудована з 1702 по 1711 рік за указом ландграфа Гессен-Касселя Карла, приблизно за 400 м на південь від колишнього міського замку біля західного берега річки Фульда.

Історія

Оранжерея, фотохром, 1900 рік

У 1568 році на території сьогоднішньої Оранжереї та прилеглого гессенського поля битви за бажанням Вільгема IV було спроектовано замковий сад з невеличким замком з південної сторони. Його наступник ландграф Моріц дав указ переробити сад на початку XVII століття.

Сьогоднішній бароковий замок був споруджений приблизно з 1702 року у французькому стилі дворянським архітектором Йоганном Конрадом Ґіслером. Основна будівля простягається на 139,40 метрів в довжину. Довгі галереї виконували функцію як святкових залів, так і одночасно оранжереї для рослин, які були виставлені в горщиках у садах Оранжерії влітку. Кутовий павільйон використовувався сім’єю ландграфа як літня резиденція. На верхньому поверсі центральної будівлі розташовувався зал Аполлона. Цікаво, що до нього можна було потрапити тільки через відкритий дах – до нього не було сходів.

Ландграф Карл планував доповнити головну будівлю Оранжереї кількома павільйонами, трохи відокремленими один від одного. Проте, протягом його життя була тільки споруджена будівля «Мармурова ванна» (1722 рік). Це була велична кімната, яка не виконувала ніяких функцій окрім як виставки численних мармурових скульптур Пьєра-Етьєна Монно. Сьогодні будівлю можна оглянути як частину екскурсії музеєм. Тільки у 1765 році Сімон Луїс де Рей збудував «Кухонний павільйон», який знаходиться симетрично напроти будівлі «Мармурова ванна» зі східної сторони Оранжереї.

Після того як Кургессен був зайнятий французькими військами Оранжерея виконувала функцію військового лазарету. У 1808 році вестфальський король Жером Бонапарт використовував Оренжерею як свій палац, поки не був перебудований Фрідеріціанум. У 1813 році Кассель був звільнений російською армією.

З 1830 року інтер'єр був сильно пошкоджений невдалими ремонтними роботами. Більшість штукатурних робіт та внутрішній живопис були втрачені. Також у 1872 році було сильно змінене зовнішнє оздоблення. Наприклад, барокові медальйони римських імператорів були замінені портретами гессенських правителів, а пошкоджені статуї були вилучені з ніш на північній стороні. Часто основна частина Оранжереї та галявина перед будівлею — Voraue — використовувалися як виставкова будівля або приміщення для різного роду промислових, комерційних та професійних виставок.

Використання у даний час

Оранжерея була сильно пошкоджена у Другу світову війну під час повітряних ударів британської авіації. Після цього руїни були тимчасово укріплені та у такому вигляді були виставковим місцем для другої Федеральної садової виставки та першої виставки documenta у 1955 році. У 1970-х роках був відновлений зовнішній вигляд Оранжереї, хоча історичні залишки південної частини були замінені неякісними мистецькими копіями. Декорації фасаду лише умовно відповідають стану будівлі 1872 року, внутрішній інтер'єр був повністю наново перероблений.

Лазерна інсталяція в Оранжереї

У 1977 році з нагоди documenta 6 Оранжерея була частиною лазерної інсталяції Горста Бауманна та Петера Герта.

На сьогоднішній день у Оранжереї розміщуються астрономічно-фізичний кабінети з інтегрованим планетарієм.[2] Таким чином, зберігається наукове значення астрономії, розвиток якої підтримувався у часи ландграфа Моріца. У той час перша установка для перегляду зірок та дослідження астрономічних явищ знаходилась у колишній оборонній вежі міського укріплення. З 1996 року до музею також належить «Планетарна доріжка Карлсауе».

Адміністрація Музейного ландшафту Гессена-Касселя прагне відновити оранжерею в Касселі. З цією ціллю у майбутньому планується, що у деяких частинах Оранжереї знову зимуватимуть дерева лимона, а літом приміщення будівлі будуть використовуватись для проведення різних заходів. Простора тераса відокремлює сад палацу від великої галявини і використовується влітку як кафе.

Протягом documenta 12 галявина використовувалась як виставкове місце, для якого був побудований виставковий павільйон площею 9500 м².[3] З 2008 року на галявині перед Оранжереєю відбувається щорічний концерт «HNA Sommer Open Air»,[4] який на даний час є другим за величиною концертом класичної музики під відкритим небом Німеччини.

Панорама

Вид на Оранжерею: зліва «Мармурова ванна», по центру Оранжерея, справа «Кухонний павільйон»

Примітки

  1. archINFORM — 1994.
  2. planetarium | Museumslandschaft Hessen Kassel. museum-kassel.de (нім.). Процитовано 11 липня 2019.
  3. documenta 12: Die ersten Formen des Aue-Pavillons. www.documenta12.de (нім.). Процитовано 11 липня 2019.
  4. Termin für das Sommernachts-Open-Air vor der Orangerie steht fest. https://www.hna.de (нім.). 30 квітня 2019. Процитовано 11 липня 2019.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.