Планетарій

Планетарій — науково-просвітницька установа, призначена для популяризації природничих наук, а також оптико-механічний пристрій, за допомогою якого створюється реалістична картина зоряного неба.

Зоряна зала Київського планетарію. Апарат Великий Цейс IV

Історично планетарії було створено для демонстрації небесних явищ, проте сучасні планетарії проводять не тільки астрономічні сеанси, а й демонструють широкий спектр програм з фізики, географії, біології, хімії тощо, проводять різноманітні розважальні та інформаційні заходи (концерти, фестивалі, конференції тощо).

Основна риса планетарію (будівлі) — це спеціальна конструкція із напівсферичною стелею та спеціалізоване обладнання для демонстрації зірок, планет, місячного та сонячного затемнень, метеорних дощів тощо.

Перший у світі планетарій було розроблено у 1923 році та встановлено в Мюнхені у 1925 році.

Проєктор

Планетарії світу

На сьогодні у світі існує кілька тисяч планетаріїв.

Україна

Перший планетарій в Україні Київський планетарій — відкрився 2 січня 1952 року за ініціативи професора Сергія Всехсвятського. Наразі в Україні діють кілька стаціонарних та мобільних планетаріїв.

Стаціонарні планетарії — планетарії, що діють в спеціально обладнаному приміщенні або будівлі:

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.