Орден Святого Пантелеймона

Відзнака за професіоналізм та милосердя «Орден Святого Пантелеймона»[1] (англ. Award for professionalism and mercy «Order of St. Panteleimon») — найвища громадська нагорода, яка має професійно-фахове спрямування, присуджується за значні результати в галузі охорони здоров’я, у духовному й фізичному розвитку українського суспільства.

Історія нагороди

Заснування

Орден Святого Пантелеймона

У 2009 році вперше в історії України у сфері медицини з’явилася найвища відомча нагорода — нагрудний знак «Хрест Пантелеймона Цілителя», яка була затверджена Наказом Міністра охорони здоров’я України В. М. Князевичем № 291 від 30.04.2009 р.

Нагорода  присуджувалася за видатні особисті заслуги та сприяли розвитку в галузі охорони здоров’я та медичної науки, підготовки медичних  кадрів, впровадження сучасних методів діагностики і лікування, за сумлінну працю, творчу ініціативу, професійну майстерність, активну  санітарно-освітню та профілактичну роботу, благодійницьку діяльність,  моральну підтримку хворих та інші здобутки на ниві охорони здоров’я  населення.

Відзнака була погоджена та благословенна Предстоятелями найбільших християнських Церков України: Української Православної Церкви (МП) — Митрополитом Київським і всієї України Володимиром, Української Православної Церкви (КП) — Патріархом Київським і всієї Руси-України Філаретом, Української Греко-Католицької Церкви — Блаженнішим Любомиром (Гузаром).

Історія вручення

Дотримуючись основоположних засад заснування Державної нагороди у 2009 р. та продовжуючи традицію нагородження, у 2017 р. започатковано громадську Відзнаку за професіоналізм та милосердя «Орден Святого Пантелеймона». 9 серпня 2017 р. в день Святого великомученика і цілителя Пантелеймона у м. Києві, вперше в Україні, відбулися урочистості з нагоди відзначення найкращих медиків України та нагородження їх Орденом Святого Пантелеймона.

У Софійському Соборі вперше відбувся всеукраїнський молебень за медиків за участі представників християнських церков України. Після молебня, у Національній Філармонії України в День Святого Великомученика та Цілителя Пантелеймона, відбулись урочистості з нагоди вручення Ордену.

Це послужило початком для традиції щорічного нагородження кращих працівників в сфері охорони здоров’я[2].

Орден

Нагрудний знак має форму рівностороннього хреста з розбіжними сторонами та увігнутими до середини кінцями, залитими червоною емаллю; виготовляється із жовтого металу. У центрі хреста розташовано круглий медальйон із зображенням анфас Святого Пантелеймона-Цілителя. Медальйон має обідок червоної емалі з написом по колу «Arte et humanitate, labore et scientia» («Вмінням і людяністю, працьовитістю та знаннями»). З країв хрест оздоблено білим емалевим обідком і декоративними пружками. Між сторонами хреста вміщено рослинний декоративний орнамент, прикрашений камінням. Діаметр нагрудного знака – 55 мм.

Номінації

Номінація «Найкращий лікар»

Претендент на нагороду в номінації «Найкращий лікар» має видатні особисті заслуги в сфері охорони здоров'я та практичний досвід роботи лікарем. Критерії, яким має відповідати номінант нагороди «Найкращий лікар»:

  • Результативна практична діяльність: має значно кращий, аніж колеги, результативний досвід роботи (швидке одужання, поліпшення стану здоров'я, відновлення втрачених функцій систем та органів пацієнтів) у сфері охорони здоров'я на посаді лікаря будь-якої  спеціальності в будь-якому державному, комунальному чи приватному лікувально-профілактичному закладі.
  • Професіоналізм та відданість справі: володіє високою професійною майстерністю. Уміло планує та контролює свою діяльність на основі системного та систематичного відстеження, збору і обробки інформації про хід виконання поставлених завдань у визначені терміни. Усі свої  професійні якості втілює в щоденній роботі з пацієнтами, надаючи кваліфіковану медичну допомогу людям, спрямовує увесь свій досвід і знання на повернення пацієнтів до повноцінного життя. Лікувальна справа та служіння пацієнтам є метою діяльності претендента.
  • Досягнення: демонструє видатні заслуги в сфері своєї діяльності та сфері охорони здоров'я суспільства, застосовує новітні та високоефективні підходи для досягнення визначеної мети. Втілює за місцем роботи високоефективні діагностичні, лікувальні та реабілітаційні методики, які опрацьовано й застосовують в інших країнах або є власними розробленнями та провадженнями, які зумовили значне покращення стану здоров'я пацієнтів, якості їх життя та повноцінного довголіття. Практично завжди досягає поставлених цілей у профілактиці, діагностиці та лікуванні захворювань з урахуванням критеріїв якості, адекватності та результативності. Користується беззаперечною повагою серед своїх колег та пацієнтів, яким надає допомогу.
  • Економічний/фінансовий складник ефективності проведених лікувально-профілактичних процедур: уміло, залежно від потреб, знаходить, розподіляє та використовує ресурси (включно з матеріальними та фінансовими). Ініціативи з оптимізації ресурсів уможливлюють дотримання цільових установок щодо продуктивності праці, бюджетних видатків та інших фінансово-економічних показників.

Номінація «Найкращий медичний працівник»

Претендент на нагороду в номінації «Найкращий медичний працівник» має видатні особисті заслуги у сфері охорони здоров'я та практичний досвід роботи середнім або молодшим медичним працівником (акушер, фельдшер, медична сестра, санітар тощо). Критерії, яким має відповідати номінант нагороди «Найкращий медичний працівник»:

  • Результативна практична діяльність: має значно кращий, аніж колеги, результативний досвід роботи (безболісне та комфортне для пацієнта проведення необхідних процедур, виконання маніпуляцій у суворій відповідності до призначень лікаря, якісний кваліфікований рівень догляду за хворим тощо) у медичній сфері в будь-якому державному, комунальному чи приватному лікувально-профілактичному закладі.
  • Досягнення: демонструє видатні заслуги в сфері своєї діяльності та сфері охорони суспільного здоров'я загалом, а також застосовує сучасні передові та високоефективні підходи для досягнення результату; користується беззаперечною повагою серед своїх колег та пацієнтів, яким надає допомогу, завдяки субординації, тактовному, ввічливому, чуйному ставленню до хворих, щирому бажанні їм допомогти.
  • Відданість справі та професіоналізм: милосердя та готовність невідкладно прийти на допомогу пацієнту є основою життя претендента; має високі професійні якості, які втілює в щоденній роботі, надаючи допомогу людям; самовіддано сприяє задоволенню потреб пацієнтів та співробітників; висококомпетентний у загально-медичних напрямках і питаннях невідкладної допомоги при термінальних станах; постійно піклується про комфорт оточення, проявляє співпереживання, увагу та відповідальність у повсякденній роботі; є прикладом коректного та продуктивного спілкування з хворими.

Номінація «Новатор охорони здоров'я»

Претендент на нагороду в номінації «Новатор охорони здоров'я» має видатні особисті заслуги у науковій сфері галузі охорони здоров'я, спрямовані на розвиток, підтримку та охорону суспільного здоров'я. Критерії, яким має відповідати номінант нагороди «Новатор охорони здоров'я»:

  • Результативна практична діяльність: має кращі, аніж колеги, результати роботи у медичній сфері в будь-якому державному, комунальному чи приватному лікувально-профілактичному закладі, що полягають у розробці нової концепції та/чи медичної технології, яка спрямована на розв'язання найважливіших, найактуальніших медичних питань, і суттєво покращила (реформувала) існуючу систему охорони здоров'я України з отриманням сталого економічного ефекту.
  • Досягнення: вперше в Україні/ світі впровадив власні науково-практичні розробки, які повноцінно підтверджені рандомізованими клінічними дослідженнями на засадах доказової медицини; генерує нестандартні ідеї, які для інших неочевидні і не почерпнуті з інших джерел, для пояснення ситуацій і вирішення проблем; створює основи для покращень, які вплинуть на діяльність усіх напрямків роботи охорони суспільного здоров'я; є автором патентів України на винахід та/чи корисну модель; є засновником власної наукової школи; має публікації у міжнародних наукометричних базах Scopus та/ або Web of Science, індекс цитування (Гірша).
  • Орієнтація на результат: досягає видатних результатів, є ефективним, орієнтується на наукові досягнення, які мають практичну, новітню значущість в сфері охорони здоров'я. Зберігає відданість цілям навіть перед обличчям труднощів і перешкод. Усіх поставлених надскладних цілей досягає шляхом напруженої системної роботи та визначення найкращих варіантів рішень їх досягнення; при виконанні складних задач здатний ризикувати, демонструвати нетрадиційні та високоефективні підходи для досягнення результату.

Номінація «За досягнення в міжнародному співробітництві в охороні здоров'я»

Претендент на нагороду в номінації «За досягнення в міжнародному співробітництві в охороні здоров'я» зробив видатний особистий внесок у становлення і розвиток системи охорони здоров'я України шляхом налагодження міжнародних контактів між українськими, іноземними медиками та міжнародними організаціями у сфері охорони здоров'я, що мало своїм наслідком вирішення практичних проблем української медицини; отримав цінний закордонний досвід і запровадив його в Україні; впровадив подібні, розроблені в Україні, медичні проекти в інших країнах світу, суттєво піднявши репутацію України в очах міжнародної спільноти. Критерії, яким має відповідати номінант нагороди «За досягнення в міжнародному співробітництві в охороні здоров'я»:

  • Результативна практична діяльність: зробив видатний особистий внесок у становлення й розвиток системи охорони здоров'я України, що підтверджується відповідними документами.
  • Досягнення: налагодив міжнародні контакти між українськими, іноземними медиками та міжнародними організаціями у сфері охорони здоров'я, що мало своїм наслідком вирішення практичних проблем української медицини; отриманий цінний закордонний досвід ефективно запровадив в Україні; сприяв підвищенню кваліфікації українських лікарів за кордоном; допомагає в лікуванні й реабілітації українських пацієнтів за кордоном; сприяє забезпеченню сучасним медичним обладнання закладів охорони здоров'я України; впровадив вітчизняні медичні проекти в інших країнах світу, і тим самим сприяв утвердженню позитивного іміджу та надійної репутації України, що підтверджується відповідними документами, в т.ч. профільної європейської чи світової асоціації.
  • Економічний та/ або фінансовий складник ефективності проведених діагностичних та/ або лікувально-профілактичних та/ або реабілітаційних процедур: уміло, відповідно до потреб, знаходить, розподіляє та використовує ресурси (включно з матеріальними, у т.ч. фінансовими). Ініціативи з оптимізації ресурсів уможливлюють дотримання цільових установок щодо продуктивності праці, бюджетних видатків та інших фінансово-економічних показників, що підтверджується відповідними документами.

Номінація «Взірець служіння суспільству»

Претендент на нагороду в номінації «Взірець служіння суспільству» має видатні особисті заслуги у сфері охорони суспільного здоров'я на громадських засадах, виконуючи волонтерську чи іншу роботу, пов'язану з духовним збагаченням та просвітницькою діяльністю. Критерії, яким має відповідати номінант нагороди «Взірець служіння суспільству»:

  • Результативна практична діяльність: проявив особисту ініціативу, створив (об'єднав) команди однодумців і проводить цілеспрямовану роботу у таких царинах:
  1. збір благодійних коштів на лікування;
  2. забезпечення найнеобхіднішими продуктами та речами нужденних в закладах охорони здоров'я;
  3. налагодження комунікацій для швидкого реагування на потреби, що виникають під час лікування;
  4. проведення семінарів, майстер-класів, тренінгів з розвитку та патріотичного виховання студентів-медиків і медиків-практиків;
  5. надання медичної допомоги постраждалим тощо.
  • Досягнення: під час волонтерської діяльності, яка здійснюється на принципах духовного збагачення та просвітництва, залучає медичну та інші професійні спільноти до активного суспільного життя, формує колективи однодумців; діє відкрито з чітким визначенням своєї громадянської позиції, що надихає громадян України на служіння рідному народу для підвищення його добробуту; взірцева активна безоплатна робота на засадах суспільної та приватної солідарності слугує розвитку спільнот та суспільства в цілому.

Номінація для іноземних громадян «За особистий вагомий внесок у розвиток охорони здоров'я України» (з 2019р.)

Претендент на нагороду в номінації для іноземних громадян «За особистий вагомий внесок у розвиток охорони здоров'я України» має вагомі заслуги в сфері охорони здоров'я України. Висуваються кандидати на розгляд Поважній раді Регіональними радами, громадськими організаціями та іншими установами окремими заявами та супровідними документами. Критерії, за якими визначають кандидата на присудження Відзнаки в номінації для іноземних громадян «За особистий вагомий внесок у розвиток охорони здоров'я України»:

  • Результативна практична діяльність: зробив вагомий особистий внесок у становлення й розвиток системи охорони здоров'я України, що підтверджується відповідними документами.      
  • Досягнення: налагодив контакти між медиками своєї країни та медиками України, міжнародними організаціями у сфері охорони здоров'я, що результативно реалізувалися у вирішеннях практичних проблем української медицини; поділився цінним закордонним досвідом, що ефективно запровадив в Україні; сприяв підвищенню кваліфікації українських лікарів в Україні та за кордоном; допомагає в лікуванні й реабілітації пацієнтів в Україні та українцям за кордоном; сприяє забезпеченню матеріально-технічної допомоги закладам охорони здоров'я України; впровадив новітні проекти у сфері науково-практичної медицини, що вагомо впливають на якість надання медичної допомоги в Україні.

Органи пошуку, висунення кандидатур та присудження Відзнаки

Регіональна Рада

Регіональна рада (РР) – орган, який в м. Києві та у кожній області України, крім території Автономної Республіки Крим, території проведення операції Об'єднаних сил та тимчасово окупованих територій України, здійснює відбір кандидатів, аналізує їхню діяльність, подає справи відібраних кандидатів на розгляд Національної експертної комісії. Претендентами можуть бути директори міських медичних закладів, лікарі, представники духовенства тощо.[3]

Регіональну раду формує координатор, що рекомендується Виконавчим комітетом і затверджується Головою Поважної Ради. Цей орган включає в себе представників регіональної медичної спільноти, громадських організацій, органів влади, духовенства, журналістської сфери, культури та молоді; загальна кількість – не більше 15 осіб (за виключенням Регіональної ради м. Києва, кількісний склад якої обмежується 20 особами).

Регіональна рада:

  • аналізує розвиток охорони здоров'я у регіоні;
  • оцінює діяльність кандидатів на відповідність визначеним критеріям (опису номінації) та рекомендує найкращих із них Національній експертній комісії;
  • приймає та обробляє заявки з кандидатурами;
  • через засоби масової інформації повідомляє громадськість регіону про умови конкурсу та Відзнаку;
  • керується у своїй діяльності цим Положенням та Рішеннями Поважної Ради;
  • популяризує діяльність номінантів та переможців попередніх років у своєму регіоні;
  • організовує та проводить за широкої гласності за погодженням з Поважною Радою урочистості з нагоди нагородження переможців (лауреатів) регіонального конкурсного відбору згідно з затвердженим Поважною Радою планом та сценарієм проведення регіональних заходів в поточному році та вручає відповідні нагороди, визначені Поважною Радою.

Національна експертна комісія

Національна експертна комісія (НЕК) формується з Голів Регіональних рад та представників громадськості та духовенства, кількість яких не має перевищувати 10 осіб. Перелік представників громадськості та духовенства погоджує голова Поважної Ради за поданням Виконавчого комітету.

Після розгляду кандидатів від Регіональних Рад, обирає 4 кращих в кожній номінації та подає їх на розгляд Поважній Раді.  

Склад, організаційні та фінансові засади функціонування Національної експертної комісії визначає Поважна Рада за поданням Голови Поважної Ради. Члени НЕК більшістю голосів обирають головуючого, секретаря та лічильну комісію.

Лічильна комісія

Лічильна комісія складається з трьох осіб. До складу лічильної комісії обов'язково входить представник Виконавчого комітету та не мають право входити голови Регіональних рад.

Виконавчий комітет

Постійно діючий орган, який організовує роботу проекту Відзнаки.

Виконавчий комітет конкурсу:

  • аналізує розвиток охорони здоров'я в Україні та світі, виявляє й оцінює можливі заходи, які можуть сприяти зміцненню здоров'я та духовності суспільства;
  • розробляє рекомендації та подає Голові Поважної Ради пропозиції щодо складу Поважної Ради, координаторів Регіональних рад, Національної експертної комісії, визначає й пропонує критерії, умови та процедуру відбору кандидатів, форми й дизайн Відзнаки;
  • організовує конкурсний відбір кандидатів;
  • організаційно забезпечує діяльність Національної експертної комісії;
  • організовує та забезпечує голосування Національної експертної комісії;
  • забезпечує ведення архіву проекту;
  • здійснює адміністрування сайту Відзнаки;
  • забезпечує зв'язок із засобами масової інформації та громадськістю;
  • організовує Церемонію нагородження Відзнакою.

Склад, організаційні, функціональні та фінансові засади діяльності Виконавчого комітету конкурсу визначає Голова Поважної Ради.

Поважна Рада

Поважна Рада (ПР) об'єднує відомих представників медичної, культурної, громадської спільноти, політикуму, духовенства, які є моральними авторитетами українського суспільства. Налічує не більше 30 осіб і формується один раз строком на три роки. Поважна рада таємним голосуванням обирає майбутніх Лауреатів на присудження Відзнаки.

На першому засіданні відкритим голосуванням більшістю голосів обирається Голова Поважної Ради та двоє заступників Голови Поважної Ради строком на три роки.

Склад Поважної Ради формується Головою Поважної Ради, який створює ініціативну групу для пошуку, внесення та розгляду кандидатур до нового складу Поважної Ради.

На засідання Поважної Ради можуть запрошуватися представники Міністерства охорони здоров'я України, профільного комітету Верховної Ради України, громадські діячі, політики.

Рішення про зміни складу Поважна Рада ухвалює на своєму засіданні відкритим голосуванням простою більшістю голосів.

Члени Поважної Ради повинні активно пропагувати ідею та мету проєкту Відзнаки всіма доступними засобами, брати участь у виконанні прийнятих рішень Поважної Ради, не допускати дій, що можуть завдати проєкту моральну (репутаційну) або матеріальну шкоду.

Почесними членами Поважної Ради стають члени Поважної Ради, котрі склали свої повноваження, але займали та займають активну позицію у розвитку проєкту та націлені на продовження співпраці. Почесні члени Поважної Ради залучаються до засідань Поважної Ради.

Процедура проведення відкритого конкурсного відбору

Виконавчий комітет до 1 листопада рекомендує координаторів, які затверджуються Головою Поважної Ради.

Координатори формують Регіональні ради та не пізніше 20 листопада надсилають Виконавчому комітету протокол установчих зборів.

Поважна Рада щороку (не пізніше 30 листопада) оголошує відкритий конкурс на присудження Відзнаки та визначає умови конкурсу (критерії відбору кандидатів, строки й перелік матеріалів про кандидатів).

Регіональні ради з 15 січня починають приймати документи про кандидатів на присудження Відзнаки. Потім не пізніше 1 квітня визначають кандидатури номінантів і подають матеріали про них до Виконавчого комітету.

Виконавчий комітет оцінює до 15 квітня документи претендентів на Відзнаку, подані Регіональними радами, на їх відповідність встановленим вимогам.

Оформлені відповідно до вимог документи претендентів на Відзнаку, що надійшли від Регіональних рад, Виконавчий комітет передає до Національної експертної комісії, яка має зібратися не пізніше 1 травня.

Національна експертна комісія до 01 червня аналізує документи кандидатів, що надійшли від Виконавчого комітету, та ухвалює рішення про рекомендацію Поважній раді 4-х найкращих кандидатів у кожній номінації для визначення переможця конкурсу в кожній з номінацій та присудження Відзнаки.

Поважна Рада приймає до розгляду кандидатури від Національної експертної комісії та 9 серпня ухвалює рішення щодо присудження Відзнаки найкращим із них.

Нагородження

Відзнаку за професіоналізм та милосердя «Орден Святого Пантелеймона» (Орден та відповідне посвідчення) вручають на урочистій церемонії за широкої гласності 9 серпня у День Святого Великомученика та Цілителя Пантелеймона.

У день вручення Відзнаки, на урочистій церемонії, за участі представників християнських Церков України, медичної спільноти, членів Поважної Ради, Регіональних рад, Виконавчого комітету конкурсу, номінантів, Лауреатів Відзнаки попередніх років, громадськості, партнерів та благодійників здійснюється богослужіння за мир, здоров'я медичних працівників, усіх громадян України.

У випадку присудження Відзнаки у будь-якій номінації 2-ом чи більше особам, кожному з них вручається Відзнака, а грошова винагорода розподіляється порівно між ними.

Примітки

  1. Головна. Орден Святого Пантелеймона. Процитовано 29 грудня 2020.
  2. Орден Святого Пантелеймона. Честь медичної професії.. www.facebook.com (укр.). Процитовано 29 грудня 2020.
  3. Лікарі з Херсонщини претендуватимуть на престижну відзнаку за професіоналізм і милосердя - kherson-future.com.ua (укр.). Процитовано 23 грудня 2021.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.