Нагорода

Нагоро́да — щось, що видається як заохочення за заслуги, відзнаки, в знак подяки за що-небудь. Одним з призначень нагороди є надання особливого соціального статусу особі що отримує нагороду.

До нагород відносять: почесні знаки, призи, премії, почесні грамоти, цінні подарунки та почесні звання.

Почесні відзнаки

Відзнака Президента України хрест «За мужність» (1995—1996)

До почесним знаків відносять ордени, хрести, медалі, значки. Вони носяться на одязі та служать не тільки для прикраси, але й як зриме свідоцтво про досягнення та особисті якості людини (хоробрість, ініціативність, наполегливість у праці тощо). З урахуванням того, що самовихваляння в європейській культурі не схвалюється, почесні знаки отримані за справжні заслуги служать засобом для підвищення громадського статусу.

Призи

Хоча в широкому сенсі приз — це синонім нагороди, у вузькому сенсі призами іменують пам'ятні сувеніри. До них, наприклад, відносяться кубки, статуетки, плакетки, нагородні тарілки. Призи зазвичай видаються за досягнення в конкурсах та спортивних змаганнях.

Почесні грамоти

Почесна грамота Кабінету Міністрів України
Грамота

Почесна грамота — це документ (як правило гарно оформлений), який в майбутньому може служити доказом успіхів і досягнень. Сюди відносяться різні свідоцтва, дипломи та подяки. У минулому також цінувалися і вивішувалися для огляду подячні листи від монархів.

Грошові премії

Іншою формою нагород є премії. Премія — це грошове або інше матеріальне (наприклад, у формі облігацій або акцій) заохочення, що видається за досягнення в якій-небудь області. Звичайно одночасно з премією видається й інша нагорода, наприклад, разом з Нобелівською премією лауреату видається золота медаль.

Цінні подарунки

За старих часів найціннішим подарунком була земля, точніше ділянка землі, нерідко разом з його мешканцями, які монарх дарував за військові заслуги. У старовинних джерелах згадуються й інші нагороди: іменна зброя, коні, дорогоцінні камені. В Нові часи як цінні подарунки стали використовуватися технічні вироби, наприклад, годинники та автомобілі.

Почесні звання

Поряд зі звичайними військовими званнями та цивільними чинами існують і почесні звання, якими нагороджують за видатні досягнення.


Див. також

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.