Орчата

Орча́та (ісп. horchata), або орша́та (кат. orxata) — назва декількох видів безалкогольних прохолодних напоїв, що готуються з меленого мигдалю, кунжуту, рису, ячменю або клубнів чуфи.

Стакан іспанської орчати з булочками (фартонами)
Орчата (Мексика)

Походження

В Іспанії Орчатою називають, як правило, напій, приготований з розмелених або стовчених клубнів чуфи, води і цукру [1] та подається охолодженим. Вважається, що ідея приготування орчати з чуфи виникла в період мусульманського присутності в Валенсії (VIII-XIII століття).

Назва напою походить, ймовірно, від італійського orzata, в свою чергу, походить від латинського hordeum (ячмінь), оскільки спочатку орчату робили з відвару ячменю [2].

Існує також легенда, згідно з якою король Арагону, вперше спробувавши орчату в Валенсії, поцікавився, що це таке. Дівчина, яка принесла напій, сказала, що це «молоко з чуфи» (llet de xufa). Король вигукнув: Açò no és llet, açò és OR, XATA! («Це не молоко, це золото, красуня!»). Від цих слів, нібито, і пішла назва напою [3].

Різновиди

Прохолодні напої в мексиканському ресторані в Сіетлі (США). На передньому плані - велика банка з орчатою

Орчата з чуфи вважається фірмовим напоєм іспанського регіону Валенсія. Тут її п'ють холодної, вмочуючи в напій спеціальну витягнуту булочку - фартон.

У латиноамериканських країнах орчату готують із різних злаків або горіхів (наприклад, кокос, арахіс, мигдаль, кеш'ю), з додаванням молока або без нього, іноді з ароматичними добавками типу ванілі та кориці:

  • Наприклад, в Мексиці орчату роблять з рису, завжди з додаванням кориці, іноді з ваніллю.
  • У Сальвадорі замість рису використовується мексиканська горлянка, насіння хікару (jicaro) - одного з видів калебасового дерева (Crescentia alata).
  • В Нікарагуа і Гондурасі - насіння Хікару (jicaro) разом з рисом і спеціями, з додаванням молока і цукру.
  • В Пуерто-Рико орчата готується з кунжуту з додаванням молока або води.
  • Латиноамериканська населення США вважає за краще рисовий варіант мигдалевому.
  • У Венесуелі, крім класичної безалкогольної орчати, можна зустріти однойменний алкогольний напій.

Див. також

  • Рослинне молоко
  • Оршад

Примітки

  1. Фролова А. Чуфа // "Наука і життя".  1987. № 5. С. 133-135.
  2. Зданович Л. І . Кулінарний словник. — Віче, 2001. — 400 с. — ISBN 5-7838-0923-3.
  3. Peter Besas, (2009), «Madrid Oculto» , 1ª Ed. La Librería, ISBN 978-84-9873-032-6, pp: 306-307 (ісп.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.