Отто IV (маркграф Бранденбургу)

Отто IV зі Стрілою (*Otto IV mit dem Pfeil, бл. 1238 27 листопада 1308/1309) маркграф Бранденбург-Штендаля у 12661308/1309 роках, маркграф Ландсбергу та пфальцграф Саксонії у 1292—1308/1309 роках, маркграф Лужицький у 1303—1308/109 роках.

Отто IV
Народився бл. 1238
Помер 1308/1309
Померелія
Поховання Chorin Abbeyd
Країна  Священна Римська імперія
Національність німець
Діяльність письменник, поет
Титул маркграф Бранденбург-Штендаля
Термін 1266—1308/1309 роки
Попередник Йоган I
Наступник Генріх I
Вальдемар I
Конфесія католицтво
Рід Асканії
Батько Йоган I
Мати Софія Естрідсен
Брати, сестри Agnes of Brandenburgd, Eric of Brandenburgd, Конрад I, Генріх I і Йоган II
У шлюбі з Гейльвіг Гольштейн-Кіль
Ютта фон Геннеберг

Життєпис

Походив з роду Асканіїв. Син Йогана I, маркграфа Бранденбургу, та Софії (доньки Вальдемара II, короля Данії). Народився близько 1238 року. У 1262 році оженився на доньці Іогана, графа Гольштейн-Кільського.

У 1266 році після смерті батька разом з братами Конрадом I, Генріхом I і Йоганом II стає Бранденбург-Штендальським маркграфом. Втім до 1267 року загальне керівництво Бранденбургом здійснював стрийко Отто III. Своєю резиденцією обрав замок Грімніц. Доволі швидко Отто став лідером серед братів-співволодарів.

У 1269 році спільно з братами уклав договір з Мстівоєм II, князем Східної Померанії, в Арнсвальді. Згідно з угодою, брати отримували області навколо міст Білоґард та Свеце в обмін на фінансову допомогу князю. Втім останній залишався верховним сюзереном цих міст. Завдяки цьому Бранденбург-Штендаль отримав доступ до торгівлі в Балтійському морі.

У 1277 році спільно з Йоганом II намагався поставити на чолі Магдебурзької єпархії свого брата Еріха, проте не досяг успіху. Новим архієпископом став Гюнтер І Шваленберг, з яким у Отто IV відразу розпочався конфлікт щодо прав цивільного та світського володарів у межах єпархії. Зрештою того ж року розпочалася війна. В першій великій битві — при Фосе — Отто IV зазнав поразки й потрапив у полон. Для свого звільнення вимушений був сплатити 4 тис. фунтів срібла. після цього на деякий час замирився, оскільки у 1278 році помер архієпископ Гюнтер I.

1278 року Отто IV намагався повернути землі, захоплені Мстівоєм II та Болеславом, князем Великої Польщі, у його брата Конрада I у 1272 році, а саме Гданськ та Дрезденко, втім не досяг певного результату. Того ж року брав участь у поході свого родича Оттокара II, короля Богемії, проти Рудольфа I Габсбурга, імператора Священної Римської імперії, був учасником битви під Сухими Крутами, де союзники зазнали поразки від австрійців, а Оттакар II загинув. В цей час проти Бранденбург-Штендаля виступив Болеслав, князь Великої Польщі, який відвоював Санток і Дрезденко.

У 1279 році розпочався конфлікт з новим архієпископом Бернхардом III фон Вьолпе. У 1280 році у битві при Страсфурті Отто IV було поранено стрілою, яка застрягла у голові. Звідси походить його прізвисько — Отто зі Стрілою. Замирення з Магдебургом відбулося лише після обрання архієпископом брата Отто IV — Еріха, що сталося у 1283 році. Невдовзі він отримав схвалення папи римського Марптіна IV.

Разом з тим Бранденбург-Штендаль стикнувся з потужною коаліцією з ганзейських міст на чолі із Любеком, герцогством Померанія, князівством Рюген, герцогством Саксонія. У нетривалій війні Отто IV зазнав поразки й за договором в Фіррадені вимушений був повернути Померанії землі, що раніші були захоплені його попередниками.

У 1290 році вступив у конфлікт зі стриєчним братом Отто V, маркграфом Бранденбург-Зальцведеля. 1292 року під час виборів нового короля Німеччини підтримав кандидатуру Альбрехта Габсбурга. Того ж року придбав у Саксонії маркграфства Ландсберг та пфальцграфство Саксонське.

У 1294 році суперечка Отто IV і Отто V перетворилася на війну, яку було припинено у 1295 році за посередництва німецького короля Адольфа I. Того ж року Отто IV уклав союз з Отто II Вельфом, герцогом Брауншвейг-Люнебургу. 1296 року виступив проти Пшемисла II, короля Польщі за Східну Померанію, проте зазнав поразки. В результаті Бранденбург-Штендаль остаточно втратив вихід до Балтійського моря. Після цього рушив проти лицаря Германа Рібе, що вчиняв розбійні напади на торговців. Отто IV захопив та знищив замок Рібе Гітцакер.

1298 року підтримав виступ проти Адольфа I, короля Німеччини, втім відмовився брати участь у військовій кампанії проти нього. У 1302-1304 роках Отто IV спільно з родичем Германом, маркграфом Бранденбург-Зальцведеля, викупив у Дітриха IV маркграфство Лужицьке. В цей же час вступив у конфлікт з єпископами Бранденбурга-на-Гафелі та Гафельсберга, в результаті чого на маркграфа було накладено анафему. У 1305 році померла його дружина.

1308 року оженився на доньці маркграфа Лужиці. Незабаром разом з Германом, маркграфом Бранденбург-Зальцведеля, втрутився у справи Померанії, чим спричинив так званну північнонімецьку маркграфську війну. Проти Бранденбургу виступили герцогство Мекленбург та королівство Данія. Вже у листопаді того року або на початку 1309 року Отто IV, можливо під час захоплення Гданська. Поховано у монастирі Корін.

Творчість

Свого часу уславився в Німеччині як талановитий мінезингер. З його доробку збереглося 7 поем-пісень, створених на верхньонімецькому діалекті.

Родина

1. Дружина — Гейльвіга, донька Іогана I, графа Гольштейн-Кіль

дітей не було

2. Дружина — Ютта, донька Бертольда VIII фон Геннеберга

дітей не було

Джерела

  • Helmut Asmus: 1200 Jahre Magdeburg, Band 1, 805—1631, Scriptum Verlag, Magdeburg 1999, ISBN 3-933046-15-7, S. 276 ff.
  • Felix Escher: Otto IV.. In: Neue Deutsche Biographie (NDB). Band 19, Duncker & Humblot, Berlin 1999, ISBN 3-428-00200-8, S. 677
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.