Очисні виробки

Очисні́ ви́робки (ви́бої), (рос. очистные выработки (забои), англ. breakage faces, stopes, walls; нім. Gewinnungsbaue m pl, Abbaue m pl, Abbaubetrieb m) — виробки, в яких безпосередньо видобувається корисна копалина. Частіше вживається термін «очисний вибій».

Очисний комбайн у комплексно-механізованій лаві

Загальний опис

Очисні виробки у процесі виймання корисної копалини безперервно чи періодично переміщуються у просторі. Розрізняють довгі та короткі очисні виробки. До довгих відносять лави та смуги, до коротких камери та заходки.

Кожний очисний вибій обслуговується підготовчими виробками, що призначені для транспорту, вентиляції, пересування людей та інших цілей.

У вугільній промисловості України й у всіх європейських вугледобувних країнах застосовуються в осн. стовпова і суцільна система розробки з довгими вибоями. У вугільній промисловості США, Австралії широко застосовуються камерні і камерно-стовпові системи розробки з короткими О.в. (короткими вибоями).

СТЕЛЕУСТУПНИЙ ОЧИСНИЙ ВИБІЙ

Див. докладніше Стелеуступний очисний вибій

  • 1. При розробці рудних родовищ — вибій уступної форми, розташований над виробленим простором. Загальний напрямок очисного виймання (виїмки) в блоці (виїмковому полі) — згори вниз або знизу вгору, а кожного уступу — за простяганням. Виїмка нижніх уступів випереджає виїмку верхніх.
  • 2. При розробці вугільних родовищ — вибій уступної форми, в якому кожний уступ, в тому числі і магазинний, знаходиться спереду по відношенню до будь-якого розташованого вище.

Для надання вибою стелеуступної форми уступи вводять в роботу послідовно знизу до верху. Цей процес має назву розтин (розгін) уступів і починається від розрізної печі. Спочатку за допомогою відбійних молотків ведеться виїмка вугілля в самому нижньому уступі, а при посуванні його за простяганням пласта на 2–3 кроки встановлення кріплення (1,8 або 2,7 м) відбійку починають в другому уступі не припиняючи її на першому. При посуванні другого уступу на вказану відстань вводять в роботу третій і так далі, поки не будуть готові всі уступи лави. Висота робочого уступу визначається, виходячи з умови виконання норм виробки на відбій вугілля і кріплення привибійного простору або за витратами часу на виконання цих операцій. Найчастіше вона знаходиться в межах 12–16 м (приймається кратною ширині рами привибійного кріплення — 2 м), але може відхилятися як в меншу, так і в більшу сторону. Величина випередження між уступами залежить від їх висоти і зазвичай дорівнює 2–4 крокам встановлення рам кріплення за простяганням (1,8; 2,7 або 3,6 м).

СУЦІЛЬНИЙ ОЧИСНИЙ ВИБІЙ

Довгий очисний вибій, що має на початку кожного циклу прямолінійну форму. Крім суцільних, розрізняють також стеле- та підошвоуступні довгі очисні вибої.

Див. також

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.