Павло (Пушкарський)

отець Павло Пушкарський ЧСВВ, у світі Петро Пушкарський (2 березня 1895, Кристинопіль 9 серпня 1977, Варшава) — греко-католицький релігійний діяч в Україні та Польщі, священник-василіянин. Жертва сталінського терору.

о. Павло Пушкарський, ЧСВВ
Петро Пушкарський
Загальна інформація
Народження 2 березня 1895(1895-03-02)
Кристинопіль
Смерть 9 серпня 1977(1977-08-09) (82 роки)
Варшава
Громадянство Польська Народна Республіка
Служіння в церкві
Конфесія Українська греко-католицька церква
Рукоположення 17 вересня 1922
Постриг 7 липня 1920
довічні обіти в ЧСВВ

Життєпис

Церква Успіння Пречистої Богородиці, Варшава

Народився у Кристинополі. Батько — Іван, мати — дружина батька Текля, з дому Яремчук.

Навчався в Місійному інституті імені святого Йосафата. 7 вересня 1911 року вступив на вступне випробування до Василіянського Чину і прийняв монаше ім'я Павло. Після закінчення новіціяту у Крехівському монастирі студіював гуманістичні предмети у Лаврівській семінарії. Після початку 1-ї світової разом з іншими кліриками-василіянами був мобілізований до лав санітарів війська Австро-Угорщини. Служив у Чорткові, після його окупації вивезений до Саратова, де перебував у латинській семінарії.

Після укладення в березні 1918 Берестейського миру повернувся до Галичини (Крехівський монастир), продовжив філософські студії. Після початку польсько-української війни разом зі всіма монахами та персоналом монастиря був інтернований польською владою (концтабір Домб'є, нині в межах Кракова).

Через кілька місяців звільнений, виїхав до Львова, де у місцевій греко-католицькій семінарії завершив богословські студії. 7 липня 1920 склав вічні обіти.

17 вересня 1922 року висвячений на священника перемишльським владикою Йосафатом Коциловським ЧСВВ. 26 жовтня 1926 призначений ігуменом Краснопущанського монастиря ЧСВВ. 17 серпня 1931 став настоятелем монастиря та настоятелем монастирської церкви у Варшаві, душпастирем українців у столиці і околицях. Від 1938 року — парох відновленої греко-католицької парафії Успіння Пречистої Богородиці[1] (Діви Марії) у Варшаві, (тепер вул. Мйодова, 16).

Гітлерівську окупацію пережив у Варшаві. Початок Варшавського повстання зустрів у місті Отвоцьк, тут перебував до його кінця. У травні 1945 повернувся до Варшави.

Після Другої світової сприяв відбудові знищеного монастиря — єдиної легально діючої василіянської обителі на контрольованих «совітами» територіях. Репресований комуністичним режимом (арешт 15 грудня 1952), потрапив до тюрми, де просидів до 1955 р. Реабілітований у 1957.

Помер 9 серпня 1977 у Варшавському монастирі. Був похований у василіянському гробівці на Бродні у Варшаві.

Залишив спогади, які зберігаються в архіві Генеральної курії василіян у Римі.

Примітки

Джерела

  • Zieliński Z. Puszkarski Paweł Piotr // Polski Słownik Biograficzny. — Wrocław — Warszawa — Kraków — Gdańsk — Łódź: Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1986. — T. ХХIX. — S. 457—458. (пол.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.