Палац юстиції (Чернівці)

Пал́ац Юстиції або «Будинок з левами» — будівля в історичному центрі Чернівців (Театральна площа), в якій розміщена Чернівецька обласна Державна адміністрація. Відноситься до пам'яток архітектури національного значення (Постанова Ради Міністрів УРСР від 06.09.1979 р.№ 442)[1]

Пал́ац Юстиції
Країна:  Україна
Місце розташування: м. Чернівці
вул. Грушевського, 1
Географічні координати: 48°17′26″ пн. ш. 25°55′56″ сх. д.
Тип будівлі: палац
Архітектурний стиль: класицизм
Архітектор: Франц Сковрон
Будівник: Маркус Кіслінгер
Початок будівництва: 1904
Завершення будівництва: 1906

Опис

Це унікальна споруда Чернівців, споруджена за проектом архітектора Франциска Сковрона. Деталі проробляв Артур Вілеман. Франц Губіш підібрав матеріали і склав методику будівництва. Будівельні роботи проводив Маркус Кіслінгер – власник заводу «Патрія», який випустив екстрацеглу для кладки і глазуровану цеглу. Це типовий зразок стилю класицизм, у формах якого зображено мотив італійського ренесансного палацу з ознаками, притаманними модерну, а саме облицювальна цегла та поліхромна кераміка. В облицюванні зовнішніх стін будівлі використана червона та зелена глазурована цегла. Фасад прикрашений різнокольоровими майоліковими вставками з квітами і написами латинню «lex» – закон.

Споруда чотириповерхова, розмірами 88.7 на 45.4 метрів, у формі квадрату з двома внутрішніми двориками, площею по 580 квадратних метрів кожний. Головний фасад Палацу юстиції прикрашає статуя древньої богині правосуддя Феміди із зав’язаними очима, вагами і мечем в руці, а також статуя богині відплати Немезіди. Сторону входу увінчували розкішні овальні бетонні сходи з двома пристінними мармуровими левами, де кожен з них тримає перед собою передніми лапами картуш. В часи існування Радянського Союзу овальні сходи було зруйновано, натомість створено конструктивні, оздоблені брунатним гранітом, а скульптури левів знесені на парапети.

Скульптури левів із картушом

Історія будинку

Будівля сучасної державної адміністрації була споруджена у 1904-1906 рр. як Палац юстиції. До початку ХХ ст. цивільний суд Буковини не мав свого власного приміщення. В першій половині та середині ХІХ ст. суд знаходився безпосередньо у тюрмі, збудованій в 1812 — 1816 роках на Австрійській, нині Соборній площі Чернівців, а з 1874 року — в одному із залів резиденції буковинських митрополитів. У 1898 р. було прийняте рішення про будівництво окремого приміщення суду по вулиці Шкільній, яке не було втілене в життя. Обговорювалось навіть питання виселення греко-православної школи (зараз середня школа №2) з метою розміщення там суду. Лише у 1899 році було обране місце для будівництва приміщення судової палати, або палацу юстиції, як її ще називали.

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.