Палаючі безодні

«Палаючі безодні» (рос. Пылающие бездны) — науково-фантастичний роман Миколи Муханова. Один з перших в радянській науково-фантастичної літератури творів, написаних у жанрі «космічної опери». Найвідоміший твір письменника.

Палаючі безодні
Пылающие бездны
Обкладинка першого книжкового видання роману
Жанр наукова фантастика
Автор М. І. Муханов
Мова Російська
Опубліковано 1924
Видавництво Вид. П. П. Сойкін

 Цей твір у  Вікіджерелах

У 1924 році роман був опублікований в журналі «Світ пригод», в тому ж році він вийшов окремим виданням. Передрукований в малій серії «Бібліотеки пригод і наукової фантастики» у 2010 році.

Сюжет

Роман розповідає про війну цивілізацій Землі і Марса. Він складається з трьох частин: «Війна Землі з Марсом в 2423 році», «Бранці Марса» і «Той, в чиїх руках долі світів».

Інтрига роману складна, хоча і досить наївна. Не зумівши мирно поділити пояс астероїдів з багатим вмістом елемента «небулію» - основою всієї земної і марсіанської техніки - Земля і Марс переходять до військових дій. Ситуація ускладнюється тим, що Марсом править таємне товариство ларгомерогів, яке поставило собі за мету всіма засобами домагатися здійснення культурно-політичної гегемонії марсіан на всіх заселених планетах.

Широкомасштабна військова кампанія ведеться за допомогою різноманітної фантастичної зброї: її потужність і барвистість космічних баталій обмежується тільки фантазією автора, земляни знищують марсіанські військові бази Фобос і Деймос, марсіани нагрівають поверхню Місяця, знищивши поселення землян на ній, і мало не зрушують його з орбіти тощо.

Нарешті земляни, застосувавши «планетарне гальмо» - винахід геніального земного вченого Кена Роні - тимчасово зупиняють обертання Марса і тим самим змушують марсіан здатися. Світ укладений, однак вцілілі ларгомероги за допомогою серії терористичних актів дестабілізують обстановку на Марсі і розв'язують там громадянську війну. Обстановка на Марсі ускладнюється ще й тим, що комета, яка прилетіла в Сонячну систему, загрожує знищити життя на цій планеті. Але реваншистські задуми ларгомерогів зазнають краху, їхній лідер Гро Фезер гине. Землянам за допомогою нового винаходу вдається відхилити комету від Марса.

В ході військових дій двоє землян - командувач космічним флотом Федерації Землі Гені Оро-Моск і глава всіх технічних сил Федерації Роні Оро-Бер - потрапляють у полон до марсіан, але знаходять несподіваного союзника в особі геніального марсіанського вченого Нооме. Ця подія дає початок романтичній лінії - втім, прописаній досить схематично на тлі епічних подій, що розвиваються - історії кохання Гені Оро-Моска і юної марсіанки Лейяніти, внучки Нооме.

Світ

Дія роману відбувається в середині XXV століття. На Землі існує єдина світова держава - Федерація Землі зі столицею Гроазур (на Уралі), керована Федеральною Радою Землі. Земляни розмовляють єдиною світовою мовою - Азіру. У числі освоєних цивілізацією технологій - рух у безповітряному просторі, використання енергії радіоактивного розпаду, подовження життя до декількох сотень років, читання думок, можливість змінювати орбіти і характер обертання небесних тіл, штучні сонця, різноманітні види «променевої енергії», що вживається, зокрема, й у військових цілях тощо.

Земна цивілізація існує не менше 60 тисяч років, проте розвивається циклічно, приходячи в занепад при кожному льодовиковому періоді.

Цивілізація Марса древніша від цивілізації Землі і існує близько 650 тисяч земних років.

Основні персонажі

Земні імена, як правило, складаються з двох частин: імені, даного при народженні і вказівки на місце народження. Такі ж імена іноді носять марсіани, що живуть на Землі.

Земляни

  • Гені Оро-Моск (народжений в Європі, Москва) — командувач космічним флотом Федерації Землі; вік - близько 40 років
  • Роне Оро-Бер (народжений в Європі, Берлін) — знаменитий вчений, глава всіх технічних сил Федерації; 199 років
  • Кен Роне — геніальний вчений, винахідник «планетарного гальма», можливо - син Роне Оро-Бера; 22 роки

Марсіани

  • Нооме — знаменитий марсіанський вчений
  • Лейяніта (в перекладі з марсіанської - Ранкова зоря) - його внучка; близько 21 року
  • Гро Фезера-Мар — поет, голова таємної спілки ларгомерогів
  • Авіра Гені-Мар — дружина Гені Оро-Моска, сестра Гро Фезера, таємний агент ларгомерогів на Землі; 28 років

Літературні ремінісценції

  • Назва роману, ймовірно, є відсиланням до строфи з вірша Тютчева:
Небесный свод, горящий славой звездной
Таинственно глядит из глубины, —
И мы плывем, пылающею бездной
Со всех сторон окружены.
Цікаво, що згодом саме цей епіграф вибрав для однієї з частин першої книги своєї трилогії «Люди як боги» Сергій Снєгов.

Видання

Журнальні видання

  • Муханов Н. Война земли с Марсом в 2423 году: [Главы из романа «Пылающие бездны»] // Мир приключений.  1924. № 1.
  • Муханов Н. Пленники Марса: [Главы из романа «Пылающие бездны»] // Мир приключений.  1924. № 2.
  • Муханов Н. Тот, в чьих руках судьбы миров: [Главы из романа «Пылающие бездны»] // Мир приключений.  1924. № 3.

Книжкові видання

  • Муханов Н. Пылающие бездны: Фантаст. роман в 3-х ч. / Ил. М. Мизернюка. — Л., 1924. — 144 с.
  • Муханов Н. Пылающие бездны: Фантаст. роман в 3-х ч. / Ил. М. Мизернюка. — Л., 1927. — 112 с.
  • Муханов Н. Пылающие бездны (роман) // Деревянная королева: Русская фантастическая проза 20-х годов XX века / сост. Ю. Медеведев. М., 1999. — С. 291—491. — ISBN 5-268-00454-9.
  • Муханов Н. Пылающие бездны. — Екатеринбург, 2010. — 252 с. 800 екз. — ISBN 5-89806-054-2.
  • Муханов Н. Пылающие бездны. — М.-СПб., 2010. — 320 с. — (Малая библиотека приключений). — ISBN 978-5-4224-0038-6.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.