Паливний фільтр

Па́ливний фільтр (англ. fuel filter) — елемент конструкції паливної системи, що містить фільтрувальний елемент, розташований у паливній магістралі, призначений для затримання твердих часток у паливі, яке надходить до двигуна внутрішнього згоряння. Фільтрувальний елемент зазвичай виконується у вигляді картриджа з фільтрувальним папером.

Автомобільний паливний фільтр у моторному відсіку
Паливний фільтр TDI-двигуна автомобіля концерну Volkswagen AG-Audi
Паливний фільтр на судновому дизельному двигуні Yanmar 2GM20

Функції паливного фільтра

Паливні фільтри виконують життєво важливу функцію для двигунів сучасних автомобілів, чутливих до якості моторного палива. Нефільтроване паливо може містити декілька видів забруднень, наприклад, шматочки фарби і бруду, які могли потрапити в паливний бак при заправці, або іржа спричинена вологою у сталевих баках. Якщо ці речовини не видаляються до того, як паливо надійде у паливну систему, вони приведуть до швидкого зношування і виходу з ладу паливного насоса та форсунок від абразивного впливу часток на високоточні компоненти, що використовуються у системах уприскування. Паливні фільтри також сприяють підвищенню потужності двигуна, оскільки чим менше у паливі забруднюючих речовин, тим ефективніше відбувається його згорання.

Конструктивні особливості

На сучасних автомобілях у корпус паливного фільтра вбудовується редукційний клапан, який регулює робочий тиск в системі. Надлишки палива відводяться від клапана по зливному паливопроводу. На двигунах з безпосереднім уприскуванням палива редуктор тиску в паливному фільтрі не встановлюється.

Паливний фільтр паливної системи дизельних двигунів має дещо іншу конструкцію, але суть його роботи залишається незмінною. З певною періодичністю проводиться заміна паливного фільтра в зборі або його фільтрувальний елемент.[1] Деякі паливні фільтри можуть очищатись і використовуватись повторно. При забрудненні фільтра надходження пального у двигун погіршується, що викликає помітне погіршення роботи двигуна.

Деякі фільтри, особливо на дизельних двигунах, мають чашоподібну конструкцію для збору води в нижній частині (вода має більшу густину, ніж дизельне пальне). Вода потім може бути злита шляхом відкриття клапана в нижній частині чаші. Паливні фільтри часто мають датчик води, пов'язаний з блоком керування двигуном або безпосередньо з водієм (за допомогою сигнальної лампи на приладовій панелі), які передають інформацію про досягнення водою певного рівня. Особливо небажано, коли вода потрапляє у паливну систему дизельного двигуна, оскільки система використовує дизельне паливо для змащування рухомих частин, і коли вода потрапляє на елементи, що вимагають постійного мащення (наприклад, інжекторний клапан), то це приводить до їх перегрівання та надмірного зношування.

У безпосередній близькості від фільтра для дизельного палива може розташовуватись паливний підігрівач для уникнення формування парафіну (за низьких температур) всередині фільтрувального елемента, що може зупинити подачу пального у двигун.

Див. також

Примітки

Джерела

  • Абрамчук Ф. І., Гутаревич Ю. Ф., Долганов К. Є., Тимченко І. І. Автомобільні двигуни: Підручник. — К.: Арістей, 2006. — 476 с. — ISBN 966-8458-26-5
  • Кисликов В. Ф., Лущик В. В. Будова й експлуатація автомобілів: Підручник. — 6-те вид. — К.: Либідь, 2006. — 400 с. — ISBN 966-06-0416-5.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.