Пам'ятний знак, присвячений 60-річчю депортації українців Холмщини, Підляшшя, Надсяння, Лемківщини зі своїх етнічних земель (Рівне)

Пам'ятний знак, присвячений 60-річчю депортації українців Холмщини, Підляшшя, Надсяння, Лемківщини зі своїх етнічних земель

50°36′58″ пн. ш. 26°15′12″ сх. д.
Країна  Україна
Розташування м. Рівне, перехрестя вулиць Чорновола та Драгоманова
Матеріал рожевий граніт, чорний базальт
Стан добрий
Ідентифікатори й посилання
Пам'ятний знак, присвячений 60-річчю депортації українців Холмщини, Підляшшя, Надсяння, Лемківщини зі своїх етнічних земель (Рівне) (Україна)

Пам'ятний знак депортованим українцям з етнічних земель Холмщини, Підляшшя, Лемківщини, Надсяння встановлено в Рівному 9 травня 2007 року.

Історичні відомості

У 1944 між урядами УРСР і Польщі було підписано «Угоду про взаємний обмін населенням у прикордонних районах». Перше виселення українців з українських земель, що на той час належали Польщі, котре передувало операції «Вісла» і яке мало бути добровільним, проводилося найчастіше примусово та із застосуванням військової сили. Це Польські адміністративні органи для збільшення масштабів переселення вдавалися до позбавлення прав українців на землю, ліквідації культурно-освітніх установ, ліквідації греко-католицької церкви тощо. Республіканські місцеві радянсько-партійні органи Волинської та Рівненської областей, штучно створюючи ворожнечу між українцями-переселенцями з Холмщини, з одного боку, і між переселенцями в цілому й корінним українсько-польським населенням — з іншого.

Відкриття пам'ятника присвячено 60-річчю українсько-польського трансферу (1947 року), в ході якого з Рівненської області в Польщу було примусово виселено з власних земель близько 50 тис. поляків, натомість на Рівненщину переселено понад 400 тисяч українців з Польщі.

Люди виїжджали з евакуаційними листами, в яких був записаний перелік майна і його вартість, що була занадто малою. В СРСР їм обіцяли натомість компенсацію, забезпечення житлом і допомогу у влаштуванні. Сім'ї разом з худобою вантажили в товарні вагони і везли на схід. Ці перевезення тривали до двох тижнів. За час перевезення, коли ешелони годинами і навіть днями стояли на станціях, люди губили своїх рідних, хворіли і навіть помирали. Вивозили цілі села, а далі сусідів-односельців розлучали, розкидаючи їх по різних областях сходу і півдня України.

Опис

Пам'ятний знак встановлено в середині круга, викладеного бруківкою, обрамленого червоним бордюром. Всередні аркоподібного знаку вміщена пам'ятна дошка з написом під висіченим тризубом:

«Пам′ятний знак
споруджено до
60- річчя
депортації українців
Холмщини, Підляшшя,
Надсяння, Лемківщини
зі своїх етнічний земель.

Нижче по середині висічене гроно калини і далі текст продовжується:

Журавлі над Горою Данила
Як ніколи сьогодні кричать
Відкричали б, та мабуть не можна
Відмовчали б, та як відмовчиш.
Від Сагриня аж ген до Явожна
Наша кривда у всесвіт кричить.

Й. Струцюк

Також висічені роки 1944—1946. Зверху на пам'ятному знаку встановлено хрест.

Діяльність громади

У 1990 р. була утворена громадська організація «Холмщина», яка об'єднала українців з Підляшшя і Холмщини, які пережили депортацію. Організація була зареєстрована у Львівському «Меморіалі». Згодом стала Всеукраїнською організацією «Холмщина». В Рівному діє міська ветеранська організація «Холмщина» (голова — Боровик Олександр Михайлович). Остання нараховує біля 3 тис. членів товариства. «Холмщина» відстоює права переселених з Польщі українців і є виразником їх інтересів.

Примітки

Пам'ятку взято на державний облік та під державну охорону розпорядження голови обласної державної адміністрації № 514 від 18 грудня 2009 р.

Література

  • Вазовська О. 60-річчя холмських подій тепер увіковічнене пам ’ятним знаком у Рівному/ О.Вазовська // Сім днів.– 2007.–11 трав.– С. 5;
  • Пам'ятники, пам'ятні знаки, меморіальні дошки Рівненської області: наук.-допом. бібліогр. покажч. / Рівнен. обл. універс. наук. б-ка ; уклад.: Л. М. Малишева, Н. М. Кожан ; наук. ред.: О. Л. Промська, О. П. Прищепа ; ред.: М. Тирак, Л. Г. Сахнюк ; відп. за вип.: В. П. Ярощук. — Рівне: Волин. обереги, 2015. — С.39;
  • У день пам'яті скорботи// Волинь. — 2007. — 11 трав. — С. 1–2.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.