Пам'ятний знак жертвам Чорнобильської катастрофи (Рівне)

Пам'ятний знак жертвам Чорнобильської катастрофи — момунент, встановлений у невеличкому сквері на розі вулиць Cимона Петлюри та Гетьмана Мазепи, неподалік від центру міста Рівне[1].

Пам'ятний знак жертвам Чорнобильської катастрофи в м. Рівне

50°37′19″ пн. ш. 26°14′52″ сх. д.
Країна  Україна
Розташування Рівне
Архітектор Леонід Закревський
Матеріал бронза, граніт, базальт, залізобетон
Встановлено 26 квітня 2001
Ідентифікатори й посилання
Пам'ятний знак жертвам Чорнобильської катастрофи (Рівне) (Україна)

26 квітня 1986 р сталася аварія четвертого енергоблоку Чорнобильської автономної електростанції. У подоланні наслідків катастрофи активну участь брали близько 2 тисяч рівнян. В пам'ять про їхній подвиг по боротьбі з результатами цієї техногенної аварії та усіх тих, хто став жертвами Чорнобильської трагедії встановлено пам’ятник.

Опис

На невисокому постаменті круглої форми встановлено пам’ятний знак у вигляді стилізованого дзвону – символу пам’яті – з хрестом угорі. Композиція витримана в чорно-білих тонах, які символізують чорну трагедію Чорнобиля на білому тлі життя[2].

Біля підніжжя, в центрі, розміщена пам’ятна плита з написом:

               «Жертвам Чорнобильської катастрофи.
                     «І мертвим, і живим, і ненародженим...»  

Виготовленням пам'ятника займався Рівненський спецкомбінат комунально-побутового обслуговування, а покриття спеціальною штукатуркою здійснила одна з будівельних фірм міста.

Урочисте відкриття пам'ятного знака відбулося 26 квітня 2001 р. і було приурочене 15-й річниці з дня Чорнобильської трагедії.

Охорона і стан

Розпорядженням голови обласної державної адміністрації № 292 від 27 травня 2002 р. пам'ятку взято на державний облік.

У квітні 2019 року голова правління міської громадської організації «Рівненські ветерани-чорнобильці» Микола Гайбонюк звернувся до місцевої влади з приводу ремонту пам'ятки. Він пояснив, що за 18 років з часу встановлення пам’ятника він почав виглядати жалюгідно: Основа пам’ятника розповзається і опускається. Плитка, якою обкладено, в багатьох місцях пообвалювалася. Що стосується пілонів (їх чотири). Вони виконані з бетону і зверху покриті мармуровою крихтою. В деяких місцях те оздоблення повідвалювалося шматками.

Начальник міського управління капітального будівництва Сергій Кушнір поінформував, що за дорученням міського голови, вони вивчали це питання. І на виготовлення проектно-кошторисної документації реконструкції пам’ятника потрібно десь 100 тисяч гривень, а на заміну пам’ятника з благоустроєм – не менше 1 мільйона гривень. Жодного рішення прийнято не було[3].

Примітки

  1. kalagum. Офіційний портал Рівненської міської ради та її виконавчого комітету. www.city-adm.rv.ua (uk-UA). Процитовано 25 травня 2020.
  2. rivne.travel https://rivne.travel/ua/rivne-object/43-pamyatniy-znak-jertvam-chornobilsko-katastrofi/ Пропущений або порожній |title= (довідка). Процитовано 25 травня 2020.
  3. Замінити пам’ятник жертвам Чорнобильської катастрофи просять у Рівному. Радіо ТРЕК. Процитовано 25 травня 2020.

Література

  1. Ільчук О. Пам’ятник Чорнобилю є тепер у Рівному /О.Ільчук/ Ого. – 2001. – 27 квіт. – С. 3.
  2. Лісовець В. Дзвони Чорнобиля б’ють на сполох /В.Лісовець, П. Вальчук // Сім днів. – 2001. – 27 квіт. – С. 1,2.
  3. Пащук І. Рівне. 1283-2003: іст.-краєзн. хроніка / І. Пащук. – Рівне: Овід, 2006. – С. 162.
  4. Омелянчук І. Утвердження держави – найкращий пам’ятник Чорнобильцям //Урядовий кур’єр. – 2001. – 27 квітня. – С. 3.
  5. Шершень М. Новий пам’ятний знак у Рівному/ М.Шершень // Сім днів. – 2001. – 27 квіт. – С. 1,2.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.