Пам'ятники Лохвиці

У сучасній Лохвиці (районний центр Полтавської області) встановлено доволі значне (як на місто такої величини) число пам'ятників, пам'ятних знаків та скульптур.

Загальна інформація

Пам'ятники в Лохвиці почали встановлювати від початку ХХ століття, зокрема найпершим лохвицьким пам'ятником традиційно вважається пам'ятник Григорію Сковороді (1922) роботи видатного українського скульптора Івана Кавалерідзе.

У повоєнний (після Другої Світової війни) у місті було встановлено цілу низку пам'ятників і пам'ятних знаків, серед яких особливо вирізняються меморіал і пам'ятні знаки на тему ДСВ, монумент Архипу Тесленку (1974) біля районного будинку культури, пам'ятник Леніну (1989).

Вже за часів незалежності України (від 1991 року) в Лохвиці також з'явився ряд пам'ятників і пам'ятних знаків, зокрема пам'ятник Воїнам-«афганцям», Алея-галерея портретів-погрудь «Герої Лохвиччини», пам'ятний знак козакам Лохвицької сотні.

Попри невеликий розмір міста, Лохвиця за прикладом столиці і великих українських міст, переважно облцентрів, може похвалитися оригінальним пам'ятником, встановленим коштом місцевої меценатки (власниця кафе «Чайка» Ольга Лисак), — пам'ятний знак у вигляді корабля на постаменті на честь Олександра Марінеска (2007).

Також у 2009 році біля Лохвицької Районної Державної Адміністрації, було встановлено пам'ятник Тарасу Григоровичу Шевченку.

Пам'ятники

Назва Рік встановлення Розташування Фото Короткі відомості
«Вічна слава борцям, загиблим в боротьбі з німецько-фашистськими окупантами», обеліску сосновому паркуОбеліск на честь радянських воїнів-визволителів створили скульптор Шапран і архітектор П. Говдя[1].
Воїнам-«афганцям», пам'ятний знак
Воїнам-визволителям 309-ї стрілецької дивізії, пам'ятний знак1975на вулиці ШевченкаПам'ятний знак воїнам-визволителям 309-ї стрілецької дивізії споруджено 1975 року, реставровано 1989 року.
Городовенка Нестора, бюстна Алеї «Герої Лохвиччини»
Дунаєвського Ісаака, бюстна Алеї «Герої Лохвиччини»
Жертвам Голодомору і політичних репресій, пам'ятний знак2009у парку на вулиці Героїв УкраїниВстановлено 6 листопада 2009 року (напередодні відзначення чергової річниці Жовтневого перевороту) коштом місцевих активістів ВО «Свобода» та українськими патріотами[2]. На жаль, навесні 2010 року пам'ятник був спаплюжений — у нього викрали одну з деталей, а са́ме невідомі зловмисники поцупили гіпсову фігуру янгола[3].
Землякам, полеглим на фронтах німецько-радянської війни, меморіал1967на Майдані ПеремогиМеморіал Землякам, полеглим на фронтах німецько-радянської війни, відкрили 1967 року. Автори — Я. Й. Рик та Н. Г. Клейн. Перед скорботною фігурою солдата палає вічний вогонь, праворуч від якого — стела з викарбуваними іменами загиблих у ДСВ.
Козакам Лохвицької сотні, пам'ятний знак2009Пам'ятний знак Козакам Лохвицької сотні було відкрито 2009 року[4].
«Комсомольцям 20-х Комсомольці 60-х»1968у сосновому паркуПам'ятник комсомольцям 20-х рр. було відкрито 1968 року. Автори пам'ятника — скульптор Ю. П. Вар'янський і архітектор Куприн.
партизанському загону «Сокіл»2009у сосновому паркуПам'ятний знак відкрито 8 травня 2009 року (на День Перемоги).
Пивоварова Григорія, бюстна Алеї «Герої Лохвиччини»
Подвигу Олександра Марінеска, пам'ятний знак2007біля кафе «Чайка»Пам'ятний знак подвигу командира підводного човна, уродженця Лохвиці Олександра Марінеска було встановлено 2007 року. Автор — місцевий скульптор Віктор Хоменко. Пам'ятний знак являє собою копію вітрильника з бетону на основі цементу, вкриту білою водоемульсійною фарбою, встановлену на 2-метровому постаменті, внизу збоку прилаштовано меморіальну табличку. Пам'ятник встановлено цілковито коштом лохвицької підприємиці-власниці кафе «Чайка» Ольги Лисак, в тому числі і з рекламною метою — для приваблення клієнтів до свого кафе, і лише́ виготовлення скульптури корабля обійшлося в 5 тис. грн.. Пам'ятник піддавався нападам вандалів, і, на жаль, є вразливим до руйнування через низьку якість матеріалу, з якого виготовлений[5].
Сковороді Григорію1922, 1972у сквері біля будівлі Лохвицького медичного училища (вул. Шевченка, 27)Пам'ятник українському мандрівному філософу та поетові Г. С. Сковороді було встановлено 1922 року на честь 200-ліття від дня його народження, а на честь 250-літньої річниці Сковороди (1972) пам'ятник було реконструйовано. Автор пам'ятника — видатний український скульптор І. П. Кавалерідзе.
Тесленку Архипу1974перед районним Будинком культури (вул. Перемоги, 2)Пам'ятник українському письменнику А. Ю. Тесленку було відкрито 1974 року. Автори пам'ятника — скульптор І. А. Коломієць і архітектор А. Д. Корнєєв.
Шевченку Тарасу2009перед будівлею Лохвицької райдержадміністрації (вул. Перемоги, 1)Пам'ятник великому українському поету та мислителю Тарасові Шевченку було відкрито 4 грудня 2009 року. Погруддя Шевченка було встановлено і відкрито за сприяння Лохвицької районної організації ВО «Свобода», очільник якої адвокат Олександр Панченко зібрав відповідні кошти, доклав до них свої особисті гроші та привіз до містечка погруддя поета[6].

Колишні пам'ятники

Назва Дата встановлення Дата знесення Розташування Фото Короткі відомості
Леніну Володимиру198923 лютого 2014[7]біля входу в старий парк на вулиці КотляревськогоПам'ятник першому керівнику СРСР, революційному, партійному і державному діячеві Леніну було встановлено 1989 року. Автори — скульптор В. Рябчук і архітектор М. М. Пивоваров.

Виноски

  1. От Лохвицы до Пирятина. Путешествие третье // Гладыш К. В. Архитектура и памятники Полтавщины. Путеводитель., Харків: «Прапор», 1982, стор. 61—62 (рос.)
  2. У Лохвиці «свободівці» встановили пам'ятний знак жертвам Голодомору // інф. за 8 листопада 2009 року на Офіційна вебсторінка ВО «Свобода»
  3. Неїжмак Василь Янгол відлетів…. У Лохвиці вандали понівечили пам'ятний знак жертвам Голодомору та політичних репресій // «Україна Молода» 082 за 7 травня 2010 року
  4. Місто Лохвиця (Полтавська область)[недоступне посилання з липня 2019] на www.auc.org.ua (сайт Асоціації міст України)
  5. Ольга Лисак поставила пам'ятник особистому ворогові Гітлера на www.studclub.poltava.ua («СтудКлуб» — Полтавський студентський інформаційний портал)
  6. У Лохвиці урочисто відкрито погруддя Тарасові Шевченку на ezheliy.ucoz.ua («Віртуальна газета міста Лохвиці»)
  7. Зашморг на Леніна. Лохвиця 23.02.2014. YouTube. uaKamera. 23 лютого 2014. Процитовано 9 червня 2021.

Джерела і посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.