Пам'ятник Карлові Марксу (Хемніц)

Пам'ятник Карлу Марксу (нім. Karl-Marx-Monument) — монумент на честь Карла Маркса, основоположника марксизму, німецького філософа, соціолога, економіста, політичного і громадського діяча, одного з авторів «Маніфесту комуністичної партії» і класичної наукової праці з політичної економії «Капітал. Критика політичної економії».

Пам'ятник Карлу Марксу

50°50′08″ пн. ш. 12°55′23″ сх. д.
Тип скульптура
Статус спадщини пам'ятка культури
Країна  Німеччина
Розташування Хемніц
Скульптор Лев Кербель
Матеріал бронза
Висота 13 м.
Засновано 1971
Будівництво 1953  1971
Встановлено 1971 рік
Адреса Brückenstraßed
Ідентифікатори й посилання
Пам'ятник Карлові Марксу (Хемніц) (Німеччина)

 Пам'ятник Карлові Марксу у Вікісховищі

Відкритий 9 жовтня 1971 року в НДР в місті Карл-Маркс-Штадт (нині Хемніц). Автор пам'ятника - радянський скульптор Лев Кербель.

Історія

Після перейменування міста і району Хемніц в Карл-Маркс-Штадт 10 травня 1953 року в рік 70-річчя від дня смерті Карла Маркса ( «Рік Карла Маркса» відзначався в НДР в 1953, 1968 і 1983 роках) уряд НДР прийняв рішення вшанувати його пам'ять і уклало договір з відомим радянським скульптором Л. Кербелі на створення пам'ятника. Замовник відібрав один із запропонованих Кербелі 17 ескізів.

Пам'ятник був виготовлений в Ленінграді в бронзі, а потім розділений на 95 окремих частин. У Карл-Маркс-Штадт вони знову були зібрані, але радянська технологія не задовольнила німців, які побоювалися розриву зварних деталей. Замість цього було вирішено виконати роботу в НДР на підприємстві VEB Germania. Нинішній пам'ятник стоїть на двох п'єдесталах облицьованих пластинами корнінського граніту, привезеного з гірського масиву на півдні України.

9 жовтня 1971 року пам'ятник був урочисто відкритий в присутності близько 250 тис. чоловік на Карл-Маркс-Алеї (сьогодні Брюкенштрассе), він добре вписується в панораму поблизу розташованого міського концертного залу, сучасного готелю «Меркурій», ТК «Галерея» і ін. на торжестві відкриття були присутні Еріх Гонеккер і правнуки Карла Маркса.

Серед місцевих жителів пам'ятник Карлу Марксу відомий під прізвиськом «Башка» (нім. Nischel). Зону навколо пам'ятника Марксу в Хемніці також іронічно називають Лобним місцем.

Опис

Пам'ятник являє собою величезну стилізовану голову Карла Маркса. Скульптура разом з п'єдесталом висотою понад 13 метрів (гранітний п'єдестал - 6 м, бронзова голова Маркса - 7,1 м) важить близько 40 тонн. На стіні за пам'ятником великими літерами гасло, який вперше було висловлено Карлом Марксом в «Маніфесті комуністичної партії» - «Пролетарі всіх країн, єднайтеся!» На чотирьох мовах: німецькою, англійською, французькою та російською.

Пам'ятник Карлу Марксу - вельми виразний і переконливий, одна з найважливіших пам'яток Хемница. Вважається, що це друга за величиною скульптурна голова в світі, після пам'ятника Леніну в Улан-Уде, беручи до уваги гігантських голів американських президентів, створених з гори Рашмор.

Галерея

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.