Пам'ятник Миколі Куценку

Пам'ятник Миколі Євдокимовичу Куценко встановлено на його могилі в сквері шахти «Лідіївка», на алеї Героїв.

Пам'ятник Миколі Куценко
Пам'ятник Миколі Куценко

Штурман 73 гвардійського винищувального авіаполку капітан Куценко загинув у повітряному бою, який відбувався 19 травня 1943 року недалеко від поточного місця поховання. У цьому бою брали участь радянські «Як-2» і німецькі Мессершміти. Літак Куценко був збитий і впав в районі шахти «Лідіївка» і пішов під землю на глибину близько двох метрів.

Цей район був у той час окупований німецькими військами. Місцеве командування вирішило, що збитий німецький літак і відправило місцевих мешканців його відкопати. Розкопки припинили, з'ясувавши, що літак радянський.

У повоєнний час останки літака були виявлені при прокладанні телефонного кабелю. Серед останків були стовбур кулемета, стовбур скорострільної гармати, двигун, патрони.

Місцеві жителі, що брали участь у перших розкопках передали до парткому планшет Миколи Євдокимовича Куценко, який вони потайки від німців забрали з розкопок.

Урочисте перепоховання останків льотчика відбулося на алеї Героїв силами робочих Кіровського району Донецька. На його могилі встановили обеліск з червоною п'ятикутною зіркою на вершині. Раніше на обеліску також була прикріплена модель літака. В наш час[коли?] вона не збереглася, залишилося тільки кріплення.

Окрім пам'ятника Куценко в алеї Героїв також встановлені пам'ятники в пам'ять про революційні події 1905-1907 років на шахтах Лідіївських рудників; воїнам-лідіївцям, що полеги у боях за Батьківщину в 1941-1945 роках.

Джерела

  • Губенко Я. Т. С задания не вернулся // Твои освободители, Донбасс. Очерки, воспоминания. / составитель Г. В. Тепляков. — 5-е, дополненное. — Донецк: «Донбасс», 1976. — С. 337-338.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.