Пам'ятник Олександрові Пушкіну (Дніпро)

Пам'ятник Олександрові Пушкіну

48°28′06″ пн. ш. 35°00′56″ сх. д.
Тип пам'ятник
Країна  Україна
Розташування Дніпро, просп. Пушкіна
Засновано 14 жовтня 1901
Ідентифікатори й посилання
Пам'ятник Олександрові Пушкіну (Дніпро) (Україна)

 Пам'ятник Олександрові Пушкіну у Вікісховищі

Пам'ятник О. С. Пушкіну у м. Дніпрі — бронзовий бюст російського поета О. С. Пушкіна було споруджено в дореволюційному Катеринославі, де поет перебував у засланні за вільнодумство, ще 1901 року на народні пожертви. Це один із двох автентичних меморіалів у Дніпрі доби російської імперії.

Історія

У 1899 р. під час святкування сторічного ювілею з дня народження О. С. Пушкіна за ініціативою катеринославської інтелігенції Воєнна вулиця була перейменована в Пушкінський проспект, і тоді ж був розпочатий збір коштів на спорудження пам'ятника поету. Урочисте відкриття монумента, встановленого на перехресті проспекту Пушкіна та вулиці Короткої (з 1911 р. — Надеждинської, в радянський період — Чичеріна, а з 2016 р. — Надії Алексєєнко), відбулося 14 жовтня 1901 р. Пам'ятник був створений за проектом катеринославського архітектора Г. Панафутіна. Модель не чавунного, як вважалося до 1999 року, а бронзового бюста виготовив учень М. Антокольського петербурзький скульптор-академік І. Гінцбург. За цією моделлю скульптуру відлито в майстерні Морані в Петербурзі. В тій же майстерні відлили ліру і всі бронзові прикраси.

Постамент зроблено із граніту, доставленого із кар'єру, розташованого біля міста Олександрія Херсонської губернії. На постаменті два написи: на передньому боці — «Пушкіну 1901», на задньому — слова із вірша поета:

И долго буду тем любезен я народу, что чувства добрые я лирой пробуждал.

Пам'ятник було обнесено металевою огорожею, виготовленою в місцевій майстерні Штейна, на цегляному фундаменті. Відкриття пам'ятника відбулося в урочистій обстановці, при величезному скупченні народу.

У роки німецької окупації бюст поета був звалений з постамента і перетягнутий у двір трамвайного депо в купу металобрухту для відправки на переплавку. Врятували бюст робітники трамвайного депо, які надійно його заховали. Після звільнення міста від окупантів бюст був повернутий на своє місце.

У 1947 р. пам'ятник О. С. Пушкіну реставрували, а також знесли металеву огорожу, а в 1999 р., на 200-річчя від дня народження поета, була знову здійснена фундаментальна реставрація пам'ятника та облаштування прилеглої території. У святкові, ювілейні дні у підніжжя пам'ятника лежать букети квітів від шанувальників поета.

Джерела

  • Стародубов, А. Ф. Памятник А. С. Пушкину // Стародубов В. Ф. и др. Память истории / А. Ф. Стародубов, В. В. Самодрыга, С. С. Иванов. — Днепропетровск, 2001. — С. 226—227.
  • Фоменко, А. «Я памятник себе воздвиг…» / А. Фоменко // Дніпропетровськ: Минуле і сучасне: оповіді про пам'ятки культури Катеринослава — Дніпропетровська, їх творців і художників. — Дніпропетровськ: Дніпрокнига, 2001. — С . 142.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.