Пам'ятник Олександрові Пушкіну (Кропивницький)
Пам'ятник Олександрові Пушкіну в Кропивницькому — пам'ятник-погруддя видатному російському поетові Олександрові Сергійовичу Пушкіну в Кропивницькому.
Пам'ятник — бронзове погруддя на невеликому гранітному постаменті
Місцезнаходження і загальні дані
Пам'ятник розташований у провулку Челюскінців перед будівлею Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка (вулиця Шевченка, 1).
Автори пам'ятника — скульптор А. Ю. Мацієвський та архітектори В. Візняк і А. Л. Губенко.
Опис
Пам'ятник являє собою невелике бронзове погруддя Олександра Пушкіна (заввишки 1 метр) на гранітному постаменті заввишки 2,8 метри.
Станом на середину літа 2009 року пам'ятник перебуває у задовільному стані, однак на постаменті немає жодної вказівки (таблиці, дошки, викарбуваних літер тощо), на честь кого встановлений пам'ятник.
З історії
Пам'ятник поетові-класику російської літератури О. С. Пушкіну було відкрито 28 червня 1980 року[1]. Зроблено це й на відзначення знаменної події — відвідання Єлисаветграда поетом, зокрема він зупинявся в міській кінно-поштовій станції, яка знаходилася на Нижній Биківській вулиці, тобто перебуваючи в місті проїздом[2]. Нині вулиця Нижня Биківська носить ім'я поета — вулиця Пушкіна.
Рішенням Кіровоградського виконкому № 281 від 16 травня 1985 року пам'ятник взято на облік пам'яток міста.
У теперішній час (1990—2000-ні) пам'ятник російському поетові Пушкіну в Кропивницькому є звичним місцем зустрічі й проведення різноманітних заходів представниками російської громади міста й області, яка носить ім'я поета[3].
Виноски
- Анотований каталог пам'ятників О. С. Пушкіну в світі на Фундаментальна електронна бібліотека «Російська література і фольклор» (рос.)
- Список пам'яток археології, історії та монументального мистецтва на Офіційний сайт Кіровоградської міської ради
- Кіровоградська обласна Руська община ім. О. С. Пушкіна // Місто і люди. Єлисаветград — Кіровоград, 1754—2004. Ілюстрована енциклопедія., Кіровоград: , «Імекс-ЛТД», 2004, стор. 288