Пам'ятник гетьману Мазепі та королю Карлу XII (Дігтярівка)

Па́м'ятник ге́тьману Мазе́пі та королю́ Ка́рлу ХІІ у Дігтярі́вці — спільний пам'ятник гетьману України Івану Мазепі та королю Швеції Карлу ХІІ Ґуставу, встановлений 11 вересня 2008 на вершині пагорбу у селі Дігтярівка Новгород-Сіверського району Чернігівської області. Пам'ятник встановлено на місці першої зустрічі видатних державних діячів минулого[1] за ініціативою Голови Національної Ради з питань телебачення та радіомовлення України Віталія Шевченка.

Пам'ятник гетьману Мазепі та королю Карлу ХІІ у Дігтярівці
Пам'ятник гетьману Мазепі та королю Карлу ХІІ

51°55′14″ пн. ш. 33°08′18″ сх. д.
Тип пам'ятник
Країна  Україна
Розташування Дігтярівка
Будівник Національна Рада з питань телебачення та радіомовлення України
Матеріал граніт
Засновано 2008
Встановлено 2008
Ідентифікатори й посилання
Пам'ятник гетьману Мазепі та королю Карлу XII (Дігтярівка) (Україна)

Історія

30 жовтня 1708 року на місці пам'ятника відбулася історична зустріч гетьмана України Івана Мазепи та короля Швеції Карла ХІІ Ґустава, де було прийнято рішення про формування військово-політичного альянсу та спільні дії проти царя Петра І з метою створення незалежної української держави.

У 1998 році місцеві краєзнавці встановили на цьому місці пам'ятний знак. У 2006 році на цьому місці побували члени Національної Ради з питань телебачення та радіомовлення України, що після огляду пам'ятного знаку прийняли рішення про встановлення на цьому місці спільного пам'ятника двом видатним історичним діячам.

Пам'ятник виготовлено на кошти членів Національної Ради з питань телебачення та радіомовлення. Він має форму дзвону, що складається з двох частин, розділених між собою на постаменті. Ліва частина містить портрет короля Швеції Карла ХІІ Ґустава, а права — портрет гетьмана Івана Мазепи. Під портретами розміщені відповідні написи. Нагорі кожної з частин встановлені відповідно герби Швеції та України. Унизу під контуром розміщено напис про те, що пам'ятник присвячено зустрічі гетьмана Мазепи з Карлом ХІІ.

Напередодні відкриття пам'ятника місцевими мешканцями було відремонтовано під'їзні шляхи та збудовано 100-метрові сходи на вершину пагорба. Загалом, громада Дігтярівки з радістю взяла участь у створенні меморіалу. Дігтярівці, що мають неоднозначні погляди на історичні події, також сприйняли ідею встановлення пам'ятника цілком нормально — обійшлося без протестів. Навпаки, у день відкриття на вулицях Дігтярівки було велелюдно й по-святковому радісно.[2]

Пам'ятник було урочисто відкрито 11 вересня 2008 року в присутності представників Міністерства закордонних справ України, членів Національної Ради з питань телебачення та радіомовлення, голів місцевих органів державної влади, журналістів та місцевих мешканців.

Відкриваючи урочистий мітинг, заступник голови Національної ради Юрій Плаксюк відзначив:

«Повернення історичної пам'яті — не забаганка політиків, а гостра потреба суспільства в об'єктивній оцінці складних, часто трагічних подій минулого нашого народу».[1]

Також дивіться

Примітки та посилання

Джерела інформації

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.