Пам'ятник князю Потьомкіну Таврійському

Пам'ятник князю Потьомкіну Таврійському

46°38′01″ пн. ш. 32°36′49″ сх. д.
Статус пам'ятник
Країна  Україна
Розташування місто Херсон
Архітектор Франц Боффо
Скульптор Мартос Іван Петрович,
Юрік Степанян
Матеріал бронза
Висота 3,35 м
Засновник Катерина II
Засновано 1836
Прийнято рішення про будівництво 1791
Ідентифікатори й посилання
Пам'ятник князю Потьомкіну Таврійському (Україна)

 Пам'ятник князю Потьомкіну Таврійському у Вікісховищі

Пам'ятник князю Потьомкіну Таврійському — пам'ятник російському державному і військовому діячу, дипломату генерал-фельдмаршалу (з 1784), князю; під його керівництвом було розпочато будівництво МиколаєваХерсонаКатеринославаСевастополя. Пам'ятник зараз знаходиться в Потьомкінському сквері м. Херсон.

Опис

Постать князя підноситься над однойменним парком і дивиться вдалину, стискаючи в руці меч. Біля фігури лежить шолом, а сам він одягнений в парадну кольчугу. Пам'ятник огороджений символічним парканом з ланцюгів і прикрашений клумбами. З усіх чотирьох сторін встановлені ліхтарі і в вечірній час вони освітлюють фігуру князя.

Історія

Імператриця Катерина II висунула ідею щодо створення пам'ятника ще в часи, коли князь був живий . Після смерті Потьомкіна в особливому маніфесті нею був виданий указ на виготовлення грамоти. Пізніше вона повторила свою волю «спорудити монумент в місті Херсоні, ним побудованому». У 1825 р. І. П. Мартосом був виконаний перший ескіз скульптури князя Потьомкіна, який в кінці 1979, був переданий до Державного Російського музею.

Майбутня робота майстром була оцінена в 170 тис. руб. Ця сума була досить значною, тому гроші збиралися два роки, але як виявилося, їх було недостатньо для виконання всієї композиції, в результаті І. Мартос обмежився лише фігурою Потьомкіна.

Роботи над великою моделлю почалися наприкінці 1828 і початку 1829 років. А вже в 1830 році всі роботи по пам'ятнику були закінчені. Відлита в 1831 р. відомим ливарником В. Єкімовим статуя князя в цілому була дуже близька до ескізу. Деякі корективи були внесені тільки в спорядження.

У Херсоні пам'ятник Г. Потьомкіну встановили наприкінці 1836, в переддень 45-річної річниці поховання князя в Катерининському соборі, на пустирі.

Автором масивного гранітного п'єдесталу виступив італійський архітектор Ф. К. Боффо. У 1838 р. навколо пам'ятника з'явилися насадження з акацій, а трохи пізніше було закладено Потьомкінський бульвар, обнесений огорожею.

Після революції 1917 року пам'ятник князю Г. Потьомкіну був закритий від громадськості брезентом, в народі його охрестили «херсонським привидом». У квітні 1921 г.оду його зняли з постаменту і перенесли у двір Херсонського історико-археологічного музею зараз Херсонський краєзнавчий музей. На початку 1944 р. пам'ятник зник разом з відступаючими фашистами. З 1922 року місце Потьомкіна займав бюст, а пізніше скульптура К. Маркса.

У грудні 2003 року до святкування 225-річної річниці міста, пам'ятник Г. Потьомкіну-Таврійському був відновлений (скульптор Ю. Степаняном , архітектори В. Громихін, Г. Ходін). Він являє собою вільну реконструкцією старого пам'ятника, що, зберігаючи загальну первісну композицію, відрізняється від неї в деталях. З чотирьох боків постаменту закріплені бронзові прямокутні дошки з присвятними написами.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.