Панцирні риби

Панцирні риби (Placodermi) — клас щелепноротих (Gnathostomata), які жили у палеозої, починаючи з раннього силуру. Їх розквіт спостерігався у девоні, однак в кінці його клас повністю зник.

?
Панцирні риби
Час існування: Ранній силур – пізній девон

Щелепи Dunkleosteus
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Хребетні (Vertebrata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Панцирні риби (Placodermi)
McCoy, 1848
Ряди

Antiarchi
Arthrodira
Brindabellaspida
Petalichthyida
Phyllolepida
Ptyctodontida
Rhenanida
Acanthothoraci
?Pseudopetalichthyida
?Stensioellida

Посилання
Вікісховище: Placodermi
Віківиди: Placodermi
EOL: 4655826
Fossilworks: 34249

Загальні відомості

Перші панцирні риби жили у прісних водоймах, але пізніше опанували моря. Характерною ознакою цих риб була наявність кісткового панцира, який захищав голову і тулуб. Панцирні риби були першими хребетними, у яких з'явились щелепи. Вважають, що щелепи розвинулись з панцирних кісток, які виконували функцію підтримки зябрів у безщелепних риб. Більшість панцирних риб вела малорухливий придонний спосіб життя, живлячись бентосними організмами та водною рослинністю. Поява щелеп дозволила цій групі тварин освоїти пелагіаль та деяким з них стати активними хижаками. Щелепи дозволяли хапати здобич, прокушувати панцирі, трощити черепашки молюсків та панцирі ракоподібних. З цим пов'язаний спалах формоутворення та поява у панцирних риб нових пристосувань до активного способу життя — парних плавців, кісткових хребців, зябрових кришок та інших органів, які характерні і для сучасних риб.

Найбільшим представником панцирних риб був дунклеостей (Dunkleosteus), який сягав довжини 10 м. Це був найбільший хижак своєї епохи, зуби якому заміняли гострі кісткові пластинки, а рухоме з'єднання голови та тіла дозволяло рибі відкидати голову назад та широко відкривати рот. Об'єктом полювання дунклеостея була велика риба та навіть акули.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.