Паоло Порпора

Паоло Порпора (італ. Paolo Porpora 1617, Неаполь 1673, Рим) — італійський художник XVII століття, майстер натюрмортів і анімалістичного жанру.

Паоло Порпора
Paolo Porpora
Худ. Паоло Порпора. «Риби і мушля».
При народженні Paolo Porpora
Народження 1617(1617)
Неаполь
Смерть 1673(1673)
  Рим
Національність італієць
Країна Італія
Жанр анімалістичний жанр, натюрморт
Навчання у Джакомо Рекко та в майстерні Аньєлло Фальконе
Діяльність художник
Напрямок караваджизм
Роки творчості 1632-1670
Вплив на Джованні Баттіста Руопполо
Твори натюрморти, анімалістичні картини

 Паоло Порпора у Вікісховищі

Життєпис

Належить до призабутих художників. За припущеннями, народився і мешкав у місті Неаполь[1]. Художню майстерність опановував в Неаполі, в майстерні художника Джакомо Рекко, що був батьком неаполітанського майстра натюрмортів Джузеппе Рекко (1634–1695). Перше документальне свідоцто про художника знайдене під 1632 роком.

За свідоцтвами Бернардо де Домінічі працював також у майстерні художника Аньєлло Фальконе (1600–1665), майстра батальних картин.

1654 року відбув у Рим, де приєднався до офіційної там гільдії святого Луки у 16561658 роках[1]. Це надавало право працювати в Римі на законних засадах. В Римі того часу працювало чимало художників із північних країн Європи, поєднаних у художнє товариство «Перелітні птахи». Щось подібне до анімалістичних творів Паоло Порпора робив художник Отто Марсеус ван Скрик, великий прихильник тварин і плазунів.

Паоло Порпора створював квіткові натюрморти, що надало підстави вважати, ніби на художню манеру неаполітанського митця вплинули твори нідерландських художників, майстрів квіткових натюрмортів[1]. Однак, Паоло Порпора абсолютно ні на кого не схожий у власних картинах анімалістичного жанру — ні на сучасних йому італійських, ні на сучасних йому іноземних художників. Досить оригінальним він був і в створенні квіткових натюрмортів, даючи милуватись глядачам як окремими зразками квітів («П'ять півників, метелики і ящірка»), так і їх простим нагромадженням, жодне з котрих не поставлене у скляну вазу, розташовану поруч («Квіти поряд зі скляною вазою»).

Брав учнів у власну майстерню, серед них Джованні Баттіста Руопполо (1629–1693) та Онофріо Лоттом (помер 1717 року).

Порпора помер у Римі 1673 року.

Вибрані твори

Галерея

П. Порпора. «Весняні квіти в скляній вазі», бл. 1660, приватна збірка
П. Порпора. «Колекція мушлей»

Джерела

  • Rudolf Wittkower, Art and Architecture in Italy, 1600–1750, Pelican History of Art (Penguin Books Ltd), pp 361-2, 1980.
  • Web Gallery of Art Biography
  • Achille della Ragione, La natura morta napoletana dei Recco e dei Ruoppolo, Napoli, 2009.

Примітки

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Паоло Порпора

Див. також

Джерела

  • L. Bortolotti, C.Pescio La Natura morta: storia, artisti, opere, Giunti editori , Firenze, 2003
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.