Папіроса
Папіро́са чи цига́рка — тютюновий виріб для паління, що складається з паперової гільзи, набитої тютюном[1][2][3]. Вважається російським винаходом[4]. Отримали популярність з другої половини XIX століття, бувши найбільш поширеним видом тютюнових виробів у Російській імперії та СРСР аж до поширення сигарет з фільтром у середині XX століття.
Назва
Цигарки відрізняються від сигарет тим, що в них, як правило, відсутній фільтр (у деяких марок фільтр вставлений у мундштук) і властивостями паперу: на відміну від сигаретного, цигарковий папір повільно горить і самозатухає при відсутності затяжки, а не тліє[5].
Слово папіроса походить через російське посередництво від пол. papieros, де утворене від papier («папір») за зразком ісп. cigarros («сигари»)[6]. У сучасній польській мові словом papierosy називають звичайні сигарети.
Слово цигарка походить через нім. Zigarre і фр. cigare від ісп. cigarro («сигара»)[7]. У «Словарі української мови» Б. Д. Грінченка слово цигарка перекладається рос. папироса (слово папіроса, як і сигарета, в цьому словнику відсутнє)[8], у СУМ-11 папіроса наведене як синонім до цигарка[2]. У сучасній українській «цигарками» часто називають звичайні сигарети із сигаретного паперу з фільтром замість простого мундштука[9]. Також цигарками колись називали й самокрутки[2].
Тонкі цигарки з тютюну в обгортці з листа кукурудзи називали пахіто́сами[10] (ісп. pajitos від pajita — «соломинка»)[6].
Будова
Паперова гільза для цигарки складається з двох елементів: сорочки і вставленого в неї мундштука. Сорочка має вигляд циліндра, скріпленого подовжнім швом і виготовленого із спеціального тонкого паперу (цигаркового), здатного горіти одночасно з тютюном, не даючи присмаку. Мундштук складається з декількох витків теж спеціального, але більш товстого паперу, він призначений утримання цигарки під час куріння і охолоджування диму. Частина гільзи, вільна від мундштука і заповнена тютюном, називається куркою[11].
Класифікація
Залежно від міцності тютюну, його смакових і ароматичних властивостей, кількісного співвідношення ароматичних і скелетних тютюнів, розміру і зовнішнього вигляду виробів, а також маси тютюну в ку́рці виділяють чотири класи цигарок — 1,3, 5 і 6-й[11] (2-й і 4-й нині відсутні).
- 1-й клас: «Богатыри», «Запорожці», «Спутник», «Дніпропетровськ», «Одесские», «Черноморские», «Герцеговина Флор» та ін.;
- 3-й клас — «Казбек», «Курортные», «Новогодние», «Любительские», «Севастопольские», «Феодосийские» та ін.;
- 5-й клас — «Беломорканал», «Шахтерские», «Север» та ін.;
- 6-й клас — «Волна», «Прибой».
Див. також
- Цигарковий папір
- Цигарниця (папіросниця) — інша назва портсигара.
Примітки
- Папіроса // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
- Цигарка // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
- Великий тлумачний словник сучасної української мови. — «Перун». 2005.
- Ростовская табачная империя Асмоловых. hisdoc.ru. Процитовано 29 травня 2019. (рос.)
- Стахов Д. Дым отечества. // Новое время. — 2008. — № 13 (59). — С. 60—63. (рос.)
- Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 4 : Н — П / укл.: Р. В. Болдирєв та ін. ; ред. тому: В. Т. Коломієць, В. Г. Скляренко ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1989. — Т. 4 : Н — П. — 656 с. — ISBN 966-00-0590-3.
- Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 6 : У — Я / укл.: Г. П. Півторак та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 2012. — Т. 6 : У — Я. — 568 с. — ISBN 978-966-00-0197-8.
- Цигарка // Словарь української мови : у 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
- Чи можна отруїти однією цигаркою? Науковці «Отави» провели визначення хімічного складу диму, щоб з'ясувати, чи не була цигарка отруєна
- Пахітоса // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
- Тютюнові вироби
Джерела
- ГОСТ 1505-81 Папиросы. Общие технические условия (с изменениями № 1-5) / М.: Издательство стандартов. — 1984. Сканированная электронная версия на сайте internet-law.ru.
- ГОСТ 1505—2001 Папиросы. Общие технические условия / М.: Издательство стандартов. — 2002. Текст документа в электронном виде на сайте справочной системы «Техэксперт».
- Табак // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп. т.). — СПб., 1890—1907. (рос. дореф.) (Табак / Производство папирос).
- Большая советская энциклопедия : [в 30 т.] / гл. ред. А. М. Прохоров. — 3-е изд. — М. : Советская энциклопедия, 1969—1978. (рос.)
Посилання
- Энциклопедия папиросных пачек России (рос.)
- Папиросы СССР 50-х годов (рос.)
- Разница между папиросами и сигаретами — стаття на сайті «TheDifference.ru». (рос.)