Парабаса

Парабаса (дав.-гр. παράβασις, множина: дав.-гр. παραβάσεις) — частина давньогрецької комедії, коли актори полишали сцену, а хор прямо звертався до глядачів, при цьому частково або повністю полишаючи на час свою театрально-драматичну роль, та говорив з ними (глядачами) на теми, що не стосувалися сюжету.

Деколи використовувалась інша назва анапест, позаяк саме цей віршовий розмір вживався в парабасі.

Давньогрецький театр

Парабаса не була безпосередньо пов'язана із тим, що відбувалося на сцені, навпаки, була позасюжетним складником, який надавав театральному твору двоплановості. Парабаса була авторським відступом, ліричним і публіцистичним, що в ньому автор устами корифея і учасників хору, які скидали маски і ставали в одну шеренгу, не лише оцінював те, що відбувалося на сцені, але і викладав свої політичні та літературні погляди, а також кидав гострі докори тим, хто знаходився в залі. Характерним було висміювання, часом невиправдане, конкретних осіб. Так, Аристофан — «батько політичної комедії» — у «Хмарах» глузує з Сократа.

Парабаса використовувалась в Давній Греції у період так званої «Старої комедії», а в середній і новій аттичній комедії вона зникає внаслідок зміни стилю написання. Так, в останніх комедіях Арістофана парабаси вже немає.

Розвиток суті поняття

У ширшому розумінні парабасою можна назвати будь-яку авторську декларацію, позасюжетне виголошення з кону сценічних або позасценічних подій і явищ.

Римські комедіографи (Теренцій, Плавт) переносять звернення до глядачів у пролог. Тут драматург повідомляє про сюжет п'єси, захищає свою літературну позицію, виправдовується перед публікою тощо. Соціальний і моральний, повчальний і викривальний рівні, як правило, відсутні.

Комедія класицизму замінила парабаси резонерами: у Ж. Б. Мольєра в «Тартюфі» це Клеонт, у Д.Фонвізіна в «Недоростку» — Стародум, резонер, що виголошує у кінці п'єси моралізаторську гному. У О.Грибоєдова Чацький поєднував функції високого позитивного героя і резонера — авторського рупора.

В реалістічній комедії розробляється прийом самовикриття. До залу звертається не авторський персонаж, а негативний герой, виходячи з логіки свого образу. Так, городничий у «Ревізорі» М.Гоголя, висловлює авторську позицію, іншими мовними засобами проголошує думку, що її вкладено в епіграф до комедії.

Отже і резонери класицизму, і самовикривальні репліки й монологи в комедії реалізму функціонально відповідають парабасу.

Прямий «ренесанс» парабастичних звернень до залу має місце в драматургії реаліст, умовності. Так, у п'єсі К.Чапека «Розбійник» Пролог звертається до залу, маючи намір познайомити глядача з головним героєм і оцінює його з позицій ледве не протилежних автору. Але в п'єсі бр. Чапеків «З життя комах» Бродяга визначає саме авторську позицію. Парабаси можна знайти й у п'єсі К.Чапека «Кохання згубна гра», коли кілька персонажів, порушуючи сценічну ілюзію, звертаються до залу. Щоправда, в подібних творах спостерігається двоплановість, в якій парабас ніби набуває другого життя. Тому до парабасу звертаються представники агітаційного театру. Такі автори часто свої ідеї передають через умовних персонажів або зонги, функція яких дорівнює парабасу греків: Б.Брехт («Добра людина з Сичуані», «Круглоголові та гостроголові», «Матінка Кураж» та ін.); Назим Хікмет («Тартюф — 59» і «Чи був Іван Іванович?»); Остап Вишня («Вій»); Л.Кручковський («Смерть Губернатора»). В.Маяковський у фіналах «Клопа» та «Лазні» використовує той самий прийом, що й Гоголь у «Ревізорі».

Джерела

  • Аристотель, Поетика.
  • Feder, Lillian, The Handbook of Classical Literature, (uniform title: Meridian Handbook of Classical Literature), New York: Da Capo Press, 1998. ISBN 0-306-80880-3. Cf. especially the articles on «Comedy», «The Clouds», pp.100-105.
  • Freund, Philip, The Birth of Theatre, London: Peter Owen, 2003. ISBN 0-7206-1170-9. Cf. Chapter 6, Greek Laughter
  • Gassner, John, and Quinn, Edward, [editors], The Reader's Encyclopedia of World Drama, New York, Crowell, 1969. Cf. article on «Comedy», p.140
  • Harsh, Philip Whaley, A Handbook of Classical Drama, Stanford University, Calif., Stanford university press; London, H. Milford, Oxford University Press, 1944. Cf. Chapter V, Introduction to Old Comedy.
  • Harsh, Philip Whaley, Місце парабаса в творах Аристофана(англ.), в Transactions and Proceedings of the American Philological Association, Vol. 65, (1934), pp. 178–197, The Johns Hopkins University Press

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.