Парк Воїнів-інтернаціоналістів (Кременчук)

Парк Во́їнів-інтернаціоналі́стів (до 2002 року Парк і́мені 60-рі́ччя Жо́втня) парк у лівобережній частині Кременчуці на Молодіжному. Розташований біла річки Сухий Кагамлик напроти палацу культури «Нафтохімік»[1]. Закладено 1975 і відкрито 1977 року до 60-річчя Жовтневої революції[1].

Парк Воїнів-інтернаціоністів
англ. Park Voiniv-internatsionalistiv
Відкрито 1977 рік[1]
Площа 19 га[1]
Розташування Кременчук, Молодіжне

 Парк Воїнів-інтернаціоністів у Вікісховищі

Опис

Пляж парку у 2016 році

Парк є частиною ландшафтного парку «Кагамлицький», розташований у мікрорайоні Молодіжне Автозаводського району навпроти палацу культури «Нафтохімік». Має вихід до річки Сухий Кагамлик, на березі облаштований пляж.[2]

У центральній частині парку встановлено пам'ятний меморіал на честь воїнів, що виконували інтернаціональний обов'язок в Афганістані. Домінуючі породи в парку представлені гіркокаштаном, катальпою бігнонієвидною, кленом сріблястим, березою, вербою, айлантом, ялівцем козацьким[1].

Історія

Радянський період

У 1970-х роках у Кременчуці проводилось активне озеленення: не став винятком і новий район міста — селище Молодіжне. Район, споруджували разом з новим нафтопереробним комплексом, були необхідні зелені насадження, а також громадські зони для дозвілля нових жителів. Восени 1975 року, між вулицею 50 років Жовтня (нині проспект Лесі Українки) і річкою Сухий Кагамлик закладено першу чергу парку культури і відпочинку площею 4 гектари[2]. Парк створено на базі існуючих садів і каскаду ставків на річці[3].

Протягом наступного року проводилися роботи з облаштування на березі річки пляжу і атракціонів. Було встановлено колесо огляду. Композиційним центром створеного парку стала кругла клумба, до якої вела центральна алея. Від клумби розходилися інші алеї. Навколо парку було споруджено парапет[2].

1977 року біля центрального входу встановлено ​​кам'яну стелу з написом «Парк відпочинку імені 60-річчя Жовтня» (парк отримав назву на честь шестидесятиріччя революції). Продовжилися роботи з облаштування парку, у ньому почали проводитися масові гуляння[2]. Особливу роль у створенні зеленої зони зіграв Єпішов Георгій Якович, багаторічний керівник комунального підприємства Кременчука «Зеленбуд», почесний громадянин міста[4].

За Незалежності

Камінь, присвячений закладці алеї

У 1990-х роках міський голова Іван Пономаренко передав парк у розпорядження приватній структурі, яка незабаром закрилася внаслідок проблем з правоохоронними органами[5]. Парк почав руйнуватися: були демонтовані атракціони, місце частини зелених насаджень зайняли приватні кафе[2].

28 жовтня 1998 року за ініціативи міського клубу воїнів-інтернаціоналістів встановлено камінь, присвячений загиблим в Афганістані при виконанні обов'язку проятгом 1979—1989 років. На згадку про загиблих кременчужан були висаджені іменні дерева[2]. За словами представника ветеранської організації, того ж року виникла ідея установки в парку меморіалу і почалися пошуки спонсорів[6].

2001 року парк передано в оренду товариству «Парк селища Молодіжне». За словами представника товариства, у парку проводилися роботи з благоустрою[7]. У 2002 році парк перейменовано на честь воїнів-інтернаціоналістів. 15 лютого біля центрального входу відкрито стелу[2], на якій зображений БТР і двоє військовослужбовців, а також напис «Парк Воїнів-інтернаціоналістів»[8].

26 вересня 2003 року на місці колишньої центральної круглої клумби споруджено скульптурну групу «На афганській стежині». Меморіал встановлено за підтримки почесного громадянина Кременчука, Володимира Матицина[6]. Біля меморіалу були встановлені дві стели, на одній з яких зображені слова подяки генерала Сергія Червонописького Матицину[8]. Меморіал зображує скульптурну групу командира, снайпера й автоматника[9]. Вони були створені Валентиною Волковою[8]. Постамент облицьований червоним гранітом Капустинського родовища[2]. Меморіал відкрито 29 вересня того ж року на День міста за присутності голови Комітету у справах воїнів-інтернаціоналістів при Раді голів урядів СНД, героя Радянського Союзу Руслана Аушева[8]. Аушев охарактеризував парк інтернаціоналістів як кращий на території СНД[10].

Алея пам'яті в парку

На центральній алеї створено «Алея пам'яті» авторства Анатолія Котляра. Алея складається зі стел, присвячених уродженцям Кременчука та Кременчуцького району, що загинули в Афганістані. На кожній стелі зображені барельєфи військовослужбовців з описом їх подвигу та урядових нагород, яких вони удостоєні[8].

2006 року товариство-орендар парку виступило з пропозицією будівництва в зеленій зоні дитячого кафе, магазину, фітнес-центру, картодрома, тенісних кортів і аквапарку. Проти забудови парку виступив тодішній міський голова[7]

Парк переданий в обслуговування міської організації ветеранів Афганістану. Організація у різний час висувала ідеї по установці в парку двох БТР[11], а також будівництво на місці занедбаного танцмайданчика музею воїнів-інтернаціоналістів[12]. Ці плани не були здійснені. Стан парку викликав нарікання містян[13].

У 2013 році територія парку була віднесена до регіонального ландшафтного парка-заказника «Кагамлицький». Проєктом реконструкції передбачалося створення у парку нової алеї, присвяченої воїнам, які брали участь у конфлік в інших країнах[14]. У 2016—2017 роках проводився благоустрій парку та реконструкція меморіалу[15].

Галерея

Пам'ятна алея в парку
Меморіальний комплекс
«На афганській стежині»

Примітки

  1. Парк Воїнів-інтернаціоналістів
  2. Музыченко Н.В. Парк Воїнів-Інтернаціоналістів // Кремінь-Еко. Екологічний сайт. — 2014.
  3. Архитектура и памятники Полтавской области. Духовное сердце Украины. trvlworld.net. Процитовано 17 жовтня 2017.
  4. Епишов Георгий Яковлевич руководитель «Зеленстрой» в Кременчуге (рос.). okrain.net.ua. Процитовано 15 жовтня 2017.
  5. Парковый вернисаж. Кременчуг Онлайн - городской портал. Процитовано 16 жовтня 2017.
  6. Карще, ніж у столицi. Кременчугский ТелеграфЪ №25 (укр.). 2011. Процитовано 16 жовтня 2017.
  7. Парк на Молодіжному: кілька претендентів на одне місце. Кременчугский ТелеграфЪ (укр.). 2006. Процитовано 18 жовтня 2017.
  8. Памятник воинам-афганцам в Кременчуге (рос.). www.afghan-war.org. Архів оригіналу за 15 жовтня 2017. Процитовано 15 жовтня 2017.
  9. Парк Воинов-Интернационалистов. Наш Кременчуг (рос.). 29 листопада 2016. Архів оригіналу за 15 жовтня 2017. Процитовано 15 жовтня 2017.
  10. До 10-річчя урочистого відкриття меморіального комплексу "На Афганской тропе". Бібліотека-філія № 4. Процитовано 18 жовтня 2017.
  11. «Афганцы» хотят парк «Мира-2» (рос.). okrain.net.ua. Процитовано 17 жовтня 2017.
  12. Афганцы хотят открыть музей Воинов-Интернационалистов в Кременчуге. Кременчугский ТелеграфЪ (рос.). 2014. Процитовано 17 жовтня 2017.
  13. Воины-афганцы запустили свой парк в Кременчуге. Кременчугский ТелеграфЪ (рос.). 2011. Процитовано 17 жовтня 2017.
  14. Парк на Молодіжному хочуть «покращити» на 36 мільйонів. Кременчугский ТелеграфЪ (укр.). 2013. Процитовано 18 жовтня 2017.
  15. Продолжается благоустройство парка «Воинов-интернационалистов». Кременчуг Онлайн. 2016. Процитовано 15 жовтня 2017.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.