Партесний концерт
Партесний концерт — вокально-ансамблевий музичний жанр 17 — першої половини 18 століття в українській, білоруській та російській музиці, побудований на протиставленні-змаганні різних груп вокального ансамблю a cappella. Це основний жанр партесного співу у жанровій класифікації партесних творів за способом їх виконання (також існують партесний мотет і партесні твори з постійним багатоголоссям). Відповідно до класифікації Н. О. Герасимової-Персидської, концертами вважаються партесні твори на 8 і більше голосів. Твори, що мають меншу кількість голосів, відносяться або до партесних мотетів (якщо мають ознаки концертного типу композиції), або до партесних творів із постійним багатоголоссям (характерні лише для російської традиції, лише відомі лише 3- та 4-голосні зразки постійного багатоголосся).
Особливості виконання
Вважається, що партесні концерти на всіх етапах розвитку партесного співу виконувалися антифонно, а різні частини хору розміщувалися в різних частинах храму (для восьмиголосих концертів: в одній групі перший дискант, альт тенор і бас, у іншій — другий дискант, альт, тенор і бас).
Див. також
Література
- Герасимова-Персидская Н. А. Партесный концерт в истории музыкальной культуры. Москва, 1983 (рос.)
- Герасимова-Персидська Н. О. Хоровий концерт на Україні в XVII—XVIII ст. Київ: Музична Україна, 1978
Посилання
- Партесний концерт // Українська музична енциклопедія. — Київ: Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Т. Рильського НАН України, 2018. — Том 5: ПАВАНА — «POLIКАРП». — С. 83-86