Концерт (жанр)

Концерт (від лат. concerto — змагаюсь) — твір, в основі якого лежать принципи протиставлення звучання окремих груп виконавців, або виконавського колективу і соліста.

Хорові концерти

Перші згадки про жанр датуються початком 16 століття; найбільш рання з відомих публікацій концертів — багатохорні «Concerti» A. і Дж. Ґабріелі (1587) з характерними для венеціанської школи просторовими ефектами. Інший різновид концерту, що розрахований на малий вокальний склад у супроводі basso continuo, був створений Л. Віаданою. Традиції концертування — взаємодії хорових мас — були продовжені у вокальній музиці Г. Шютца, С. Шейдта, І. Г. Шейна, А. Гаммершмідта, Й. С. Баха та інших. З початку 17 століття жанр концерту широко використовувався в українській (з кінця 17 століття також у російській) вокальній церковній музиці — багатоголосому партесному співі. Не слід плутати партесний концерт 17 - першої половини 18 ст., який належить добі Бароко, із хоровим концертом в українській та російській музиці доби Класицизму (2-га половина 18 ст.). Визначні шедеври у жанрі хорового концерту 18 століття належать М. С. Березовському, Д. С. Бортнянському, А. Л. Веделю.

Інструментальні концерти

Принцип концертування як діалогу солістів в інструментальній музиці визначився в тріо-сонаті й поширився на інші інструментальні склади (concerti da chiesa, concerti da camera). У А. Страделлі уперше явно намітилося розходження між групою, що концертує (concertino) і всім складом (concerto grosso); у подальшому назва «concerto grosso» поширилося на весь твір.

3-частинну структуру концертів (співвідношення частин: швидко — повільно — швидко) встановив А. Вівальді, які стали орієнтиром для робіт Й. С. Баха і Г. Ф. Генделя, що визначили розвиток фортепіанного концерту. Гендель створив також органний концерт. У розвитку докласичного концерту значну роль зіграли твори синів Й. С. Баха, композиторів мангеймської школи.

Класична структура концерту остаточно затвердилася у творчості композиторів віденської класичної школи (Й. Гайдна, В. А. Моцарта, Л. Бетховена). Концертний цикл 2-ї половини 18- початку 19 ст., як правило, включав 3 частини (без менуету або скерцо, типових для сонатно-симфонічного циклу). Для 1-ї частини концерту, як правило сонатного allegro, характерна подвійна експозиція (оркестра і соліста). Частини концерту мають каденції соліста.

В 19 столітті з'явилися одночастинні (Ф. Ліст) і 4-частинні (Й. Брамс) концерти. В процесі еволюції концерту, найістотнішою була його взаємодія із симфонією, у результаті якої виник тип концертної симфонії. В 20 столітті до жанру концертів зверталися найвідоміші композитори М. Равель, Б. Барток, І. Ф. Стравінський, С. Прокоф'єв, Д. Шостакович, А. Шенберг, А. Берг, А. Веберн, В. Лютославський із українських композиторів Б. Лятошинський, Л. Ревуцький, І. Карабиць, М. Скорик.

Протягом XVIII—XX століть були створені концерти практично для всіх «класичних» європейських інструментів фортепіано, скрипки, віолончелі, альта і навіть контрабаса (перш за все концерти Карла Діттерсдорфа і Джованні Боттезіні), дерев'яних і мідних духових. Існують також твори, які не є концертами формально, але які мають риси цього жанру, наприклад Турангаліла-симфонія або Концерт для оркестру Бела Бартока, в якому, як і в старовинному ріпіено концерті, відсутні виконуючі соло інструменти.

Отримав також поширення жанр концерту для оркестру (Б. Барток, В. Лютославський, І. Карабиць).

Див. також

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.