Пар (сільське господарство)

Пар (можливо, пов'язане з пріти, парити)[1] поле сівозміни, не зайняте посівами протягом всього вегетаційного періоду або його частини, яке утримується в пухкому і чистому від бур'янів стані; засіб підвищення родючості ґрунту і накопичення в ньому вологи.

Пар — ефективний агротехнічний засіб, застосування якого збільшує врожаї.

Розрізняють такі різновиди пару:

  • Чистий пар — вільне від посівів поле, що його орють з осені (чорний пар) чи навесні (ранній пар) і протягом весни та літа (до початку сівби озимих культур) тримають розпушеним і чистим від бур'янів.
  • Зайнятий пар — пар, зайнятий культурними рослинами, які рано звільняють поле для обробітку ґрунту і створюють сприятливі умови для наступних культур.

Система обробітку із засіванням половини поля і залишенням половини під паром відома як двопілля[2], а система із третиною земель для ярового сіву, третиною для озимого, третиною під паром трипілля[3].

Примітки

  1. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 4 : Н  П / укл.: Р. В. Болдирєв та ін. ; ред. тому: В. Т. Коломієць, В. Г. Скляренко ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. К. : Наукова думка, 1989. — Т. 4 : Н — П. — 656 с. — ISBN 966-00-0590-3.
  2. Двопілля // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  3. Трипілля // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.

Джерела

  • Українська Радянська Енциклопедія

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.