Пасифлора блакитна

Пасифлора блакитна (Passiflora caerulea) — вид квіткових рослин родини пасифлорові (Passifloraceae). За часів єзуїтів в будові квітки пасифлори бачили знаряддя тортур, яким піддавався Ісус Христос, і, розцінюючи цей факт як знамення природи, назвали квітку пасифлора, що означає «Квітка Страстей Господніх».

Пасифлора блакитна
Квітка пасифлори блакитної
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Розиди (Rosids)
Порядок: Мальпігієцвіті (Malpighiales)
Родина: Пасифлорові (Passifloraceae)
Рід: Пасифлора (Passiflora)
Вид:
Пасифлора блакитна (P. caerulea)
Біноміальна назва
Passiflora caerulea
L., 1753

Поширення

Її батьківщина — передгірні райони Анд на півдні Аргентини, Бразилія, Парагвай і Уругвай.

Опис

Ця вічнозелена повзуча здерев'яніла ліана, що досягає 9 метрів в довжину, має тонкі пагони з довгими міжвузлями і черешковими черговими листками. З вузлів разом з листям ростуть довгі вуса, скручені в тугі спіральки. Саме завдяки цим вусам рослина прикріплюється до вертикальної або похилої опори і піднімається вгору.

Однією з характерних особливостей пасифлори блакитної є форма листової пластини: округла, діаметром до 15 см, глибоко пальчасторозсічена на 5 — 7 лопатей. Верхня сторона пластини глянцева, темно-зелена, нижня має матову злегка шорстку поверхню.

розрізаний фрукт пасифлори

У весняно-літній період у цього виду настає пора цвітіння, яка зазвичай триває 4 місяці. Поодинокі великі ароматні квітки, діаметром близько 10 см, з'являються в пазухах листків і тримаються на невеликих квітконосах приблизно добу, потім опадають, а їм на зміну розкриваються нові. На п'яти біло-блакитних широких чашолистках, розкритих у формі зірки, накладаються в протифазі 5 таких же пелюсток. На них лежить своєрідна густа «корона» з тонких триколірних ниток: бордових біля самої основи, потім білих і темно-блакитних на решті 2/3 довжини. Вище неї, розкинувшись у формі п'ятипроменевої зірки, розташовані 5 великих жовтих тичинок. Всю «конструкцію» завершує бордова маточка.

Після цвітіння, восени — взимку, формуються великі, з куряче яйце, жовтогарячі плоди, товста шкірка яких приховує безліч насінин, оточених водянистою червоною м'якоттю. Ці плоди хоч і їстівні, але несмачні.

За весь період культивування пасифлори блакитної селекціонерами виведені різноманітні сорти цієї ліани, що відрізняються забарвленням і формою квіток, а також їхніми розмірами. Наприклад, Constance Eliott має чисто білі квіти, у Regnellii дуже довга і густа «корона», а сорт Grandiflora володіє великими, до 20 см в діаметрі, квітками.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.