Педиплен
Педиплен (англ. pediplain, від лат. pes, родовий відмінок лат. pedis — нога, підніжжя і англ. plain — рівнина) — обширна слабонахилена денудаційна рівнина, що утворюється в умовах аридного і семіаридного клімату на місці раніше існуючого гірського або горбистого рельєфу шляхом паралельного відступу схилів від осі долин і з'єднання окремих вирівняних ділянок, — педиментів.
Щодо механізму утворення педиплена немає єдиної думки. Вважається, що головною і обов'язковою умовою утворення педиплена є тривала відсутність рухів, що створюють похилі поверхні, і постійне положення базису денудації, що визначає низхідний розвиток рельєфу і вирівнювання в будь-яких кліматичних умовах.
ПЕДИПЛЕН – тип рельєфу, що утворюється внаслідок злиття педиментів. Вирівняна слабко нахилена денудаційна поверхня, яка утворюється на заключних стадіях педипланації шляхом злиття педиментів. Відмічається в тропічній Африці (в області савани), де вирівняні території займають до 90% всієї поверхні і лише 10% припадає на рідко розкидані острівні гори – останні рештки попередньої більш високої поверхні.
Дивись також
Література
- Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Донбас, 2007. — Т. 2 : Л — Р. — 670 с. — ISBN 57740-0828-2.