Аридний клімат

Ари́дний клі́мат (лат. aridus — сухий) клімат пустель і напівпустель. Для аридного клімату характерні: великі добова і річна амплітуди температури повітря; майже повна відсутність або незначна кількість опадів (100–150 мм на рік). Вся отримувана волога швидко випаровується. Річки, що протікають через пустелю з сусідніх вологіших областей, тут міліють і часто закінчуються безстічними улоговинами з солоними озерами. Гола земна поверхня випробовує різкі коливання температури протягом доби, через що навіть щільні гірські породи руйнуються і перетворюються на пісок. Вітер безперешкодно переносить маси сухого піску, створюючи хвилястий рельєф піщаних барханів і дюн. Аридний клімат у своїх найяскравіших формах характерний для тропічних і субтропічних широт (Сахара, пустелі Аравійського півострова, Австралії). У вищих широтах аридний клімат зв'язаний або із захисною дією гірських хребтів, що перешкоджають принесенню вологи з океану (пустелі Північної і Південної Америки), або з віддаленістю від океанів (пустелі Центральної і Середньої Азії).

Аридний клімат (помічено помаранчевим)
Регіони з пустельним кліматом за класифікацією Кеппена
   BWh (жаркий пустельний клімат)
   BWk (холодний пустельний клімат)

Аридний клімат поширюється внаслідок аридизації — складних кліматичних змін, що призводять до зниження зволоженості територій.

Див. також

Посилання

  • Аридний клімат // Словник-довідник з екології : навч.-метод. посіб. / уклад. О. Г. Лановенко, О. О. Остапішина. — Херсон : ПП Вишемирський В. С., 2013. — С. 10.
  • Індекс аридності // Словник-довідник з екології : навч.-метод. посіб. / уклад. О. Г. Лановенко, О. О. Остапішина. — Херсон : ПП Вишемирський В. С., 2013. — С. 101.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.