Переяславський археологічний музей

Переяславський археологічний музей — перший переяславський краєзнавчий музей.

Переяславський археологічний музей
Будівля Переяславської чоловічої гімназії, де тривалий час розміщувався музей.
Розташування Переяслав
Засновано 1917[1]

Внаслідок розграбування та втрати приміщення під час Другої світової війни згідно рішення Ради Міністрів УРСР був перезаснований в 1946 р. як історико-краєзнавчий музей[2].

Історія

Становлення колекції майбутнього музею сягає 1907 року, коли князь Горчаков передав зі свого маєтку в Ташані природничо-етнографічну колекцію на потреби Переяславської чоловічої гімназії[3].

Після революції на основі гімназійної колекції та експроприйованих речей з поміщицьких садиб був створений краєзнавчий музей. Українське наукове товариство дослідування й охорони пам'яток старовини та мистецтва на Полтавщині у своєму виданні за 1919 р. повідомляло:

При повітовій земській Управі засновано, як окремий відділ, Бюро охорони старовини, культури та мистецтва; завідує Тимошук. Помешкання і приміщення для речей, врятованих від знищення, відведено в будинку духовного училища. Туди між іншим завезено.

З Ташані, з маєтку К.А. Горчакова, старовинні меблі, частина бібліотеки, керамічні вироби, бронза і між нею праці Моне, черепи і шкури звірів, гравюри. Друга частина бібліотеки і картини зберігаються в Ташані при школі (при розгромі цього мастку багато речей знищено).
З с. Воскресенського, з маєтку насл. І.М. Каневського, вивезено до двох десятків картин і портретів, 2 гобелени, кільканадцять українських килимів, хрусталь і бібліотека.
З с. В’юнища, з маєтку насл. С.Н. Ісаєвича гравюри, картини та 2 старовинних запорозьких пушки.

Першим очільником музею став вчитель малювання переяславської гімназії Костянтин Тимошук, а реєстратором став його колишній учень Володимир Заболотний. Імовірно першопочатково колекція розміщувалась в будівлі колегіуму[4], але вже в 1922 р. вона знову знаходилась в будівлі колишньої гімназії де нею завідував вчитель краєзнавста А. Й. Козачковський. Пізніше музей отримав власну будівлю по вул. Набережній, але зміни розташування музею продовжувались аж до війни.

В середині 20-х музей було переіменовано на «Переяславський Районовий Археологічно-природничий Музей», а його наповненням займався переважно А. Й. Козачковський який розпочав процес обміну малозначних для експозиції артефактів на більш давні що могли б розширити експозицію та зобразити давню історію міста.

Під час Другої світової війни музейна експозиція була майже знищена, а будівля сильно пошкоджена. Через такий стан музею, виконавчий комітет міської ради в 1945 р. прийняв рішення створити новий районний історичний музей у пристосованому приміщенні (на розі вулиць Києвобрамської та Великої Підвальної).

В 1946 році музей був ліквідований, а рішенням Ради Міністрів УРСР у м. Переяславі-Хмельницькому на його базі був відкритий новий Переяслав-Хмельницький історико-краєзнавчий музей в трьох кімнатах колишнього будинку А. О. Козачковського.

Примітки

  1. за іншими даними був заснований в 1918 р.
  2. НІЕЗ «Переяслав» від історичного музею до історичного заповідника
  3. Куценко Ю. Заснування та розвиток Переяславської чоловічої гімназії (1906—1919) / Куценко Юлія // Наукові записки з історії України: збірник наукових статей. — Вип. 34 — Переяслав-Хмельницький, 2014. — С.51-58.
  4. Більченко І. В. Становлення музейної справи у м. Переяславі-Хмельницькому: 40–60-і роки ХХ ст.

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.