Перліт

Перлі́т — кисле водовмісне вулканічне скло з характерною концентрично-сферичною окремістю, за якою воно розколюється на кульки, що мають дещо іризуючу поверхню (нагадують перлини).

Перліт
Загальні відомості
Ідентифікація
Використання

 Перліт у Вікісховищі
Перліт.
Виробництво (видобуток) перліту у світі у відсотках для кожної окремо взятої країни в 2005 році порівняно з лідером Грецією (100% = 1 100 000 тонн).

Загальний опис

У складі перліту міститься не менше 1,5 % конституційної води, а також включення, представлені вкраплениками і мікролітами (кварц, калінатровий польовий шпат, плагіоклаз, біотит, амфібол), сферолітами (агрегат калінатрового польового шпату і однієї з модифікацій SiO2) і вторинними мінералами (цеоліти, монтморилоніт).

За текстурою розрізнюють перліти пористі і масивні. Перліти утворюються при гідратації вулканічного скла, що відбувається або безпосередньо при охолоджуванні вулканічних тіл і перерозподілі води, що міститься в них під впливом перепаду температури і тиску, або через значний після утворення скла проміжок часу під впливом гідротермальних розчинів і поверхневих вод. Відповідно в залежності від часу гідратації скла виділяють первинні і вторинні перліти.

Склад і властивості

Середній хімічний склад за Р. Делі (%):

SiO2 — 68 — 76;

TiO2 — 0,1 — 0,5;

Al2O3 — 11 — 14;

Fe2O3 — 0,2 — 1;

FeO — 0,4 — 1,5;

СаО — 0,5 — 1,5;

Na2O — 2 — 4;

К2О — 1,5 — 4;

Н2О+ — 1 — 9.

Густина 2,30 — 2,39.

Пористість 1,8 — 70 %.

Поширення

Перліти поширені в районах розвитку продуктів палеоген-четвертинного вулканізму (наприклад, у Закарпатті). Застосовують як тепло- і звукоізоляційний матеріал. Но-Агуа — найбільше у світі родовище і кар'єр з видобутку перліту.

Див. також

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.